Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калин Танев: Как Европа бавно и мъчително излиза от Средновековието

Снимката е илюстративна
Снимка: Pixabay

Когато говорим за миналото, често се връщаме или към античността, или към Средновековието, или по-наблизо – към събитията от 19-20 век, сложили начало на модерността.
Преходните периоди между тези етапи в развитието на човечеството често остават покрити с пелената на незнанието – как точно се е променяло обществото и системата на отношения в него и ценностите, които го ръководят.

Днес ще обърнем поглед към епохата между 15 и 17 век.

Какво би станало ако китайският мореплавател Джън Хъ беше открил Европа по море преди ние да открием Китай по суша, каква е връзката между Фридрих Велики и картофите, каква е била диетата на доколумбова Европа и още много интересни факти - за това разказва в "Нощен Хоризонт" учителят по история в 51-во училище „Елисавета Багряна“ в София Калин Танев.

"През 15 век териториално разпокъсана, Европа бавно и мъчително излиза от Средновековието. Точно тогава се случват 2 големи събития, които от една страна я поставят в тежко положение, а от друга страна й дават възможност да тръгне по пътя на промяната.

Едното събитие е падането на Константинопол и ликвидирането на Византия и появата по-късно на Османската империя. Второто събитие в края на 15 век е завършването на процеса на реконкистата в Испания (Реконкиста се нарича процесът на отвоюване на Иберийския полуостров от властта на мюсюлманите, продължил 774 години- бел.ред.)

 Третото събитие, което дава шанс на Европа да промени нерадостната си участ - това е приключване на Стогодишната война.

Да не забравяме – към този момент Европа е изостанала, разпокъсана, бедна и крета след големите сили в онзи период, които се намират на други континенти", разказа за "Нощен Хоризонт" Калин Танев.



Още по темата в звувовия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15