През този месец отбелязваме 140-годишнината от рождението на изтъкнатия цигулков педагог и музикален деец Никола Абаджиев. Цяло поколение наши известни цигулари са негови ученици, а той подготви за световна кариера и своя син - гениалния български цигулар Васко Абаджиев.
Никола Абаджиев е роден на 14 февруари 1883 г. в Русе. Произхожда от стара фамилия - дядо му бил известен търговец на аби, а стоката му се продавала чак до Цариград и оттам е дошло фамилното име - Абаджиеви. Баща му е съдия.
Първият учител по цигулка на Никола Абаджиев е известният композитор Петко Наумов. От 1901 г. учи в Консерваторията в Брюксел - цигулка при професор Томсон, теоретични дисциплини - при Жилсон. По-късно, през 1914 г., специализира в Берлин при прочутия Анри Марто.
От 1928 г. Абаджиев е преподавател по цигулка в Музикалната академия, още следващата година става професор. Между 1931/1933 г. е директор на Академията, като допринася много за укрепването на тази музикална институция - налага като традиция музикалните прояви на студентите - в продукции и годишни концерти.
Негови ученици са Васил Чернаев - един от големите наши концертиращи цигулари в средата на миналия век, Васил Лолов - впоследствие изтъкнат диригент, Стоян Стоянов Иванов и др. Никола Абаджиев подготвя и учебни помагала за начинаещите цигулари - издава Школа за цигулка.
Никола Абаджиев е известен и с работата си като пропагандатор на музикалното изкуство - изнася огромно количество сказки из цяла България, често с тях придружава концертите на своя син. Пише статии по различни музикално-теоретични въпроси, които се публикуват в нашата и чуждестранната преса. И още - основава и работи като редактор и преводач в библиотека “Музика“ - от 1925 г. издава отделни книжки с биографии на големи музиканти, като Моцарт, Паганини, Бетовен, Вагнер, и за някои от тяхните творби, а това са преводи от популярни книги на известни гелмански музиковеди.
Никола Абаджиев умираа на 9 семтември 1941 г. За съжаление във фонда на БНР няма нито изказвания, нито изпълнения на този изтъкнат наш музикант. В Златния фонд се пазят само изключително ценните записи на неговия син Васко Абаджиев.
Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..
По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...
Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов - „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..
Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..