Преходът към Киевски пакт за сигурност означава едно високо ниво на доверие и високи гаранции за устойчивост на украинската система за защита на класифицирана информация и на технологии, а също на персонална и информационна сигурност. Това обясни пред БНР Велизар Шаламанов, бивш министър на отбраната. В предаването "Събота 150" той посочи, че това е забавяло военната помощ към Украйна през последните месеци.
„Такава стратегия може трябваше да бъде приета още през 2008-2009 година, когато имаше агресия на Русия срещу Грузия. Тогава щяхме да избегнем ситуацията, в която се намираме сега. Но нито НАТО, нито Украйна бяха готови за такава стъпка“.
Планът дава единствената възможност да бъде гарантирана сигурността на Украйна в периода до присъединяване към НАТО, посочи Шаламанов.
„Той включва това, което трябва да има в инвестиционната програма за превъоръжаване на българската армия-модерно въоръжение, ефективна подготовка, иновации, изграждане на отбранителна индустрия“.
Механизмите вече съществуват в НАТО, поясни Шаламанов.
„През 2014 стартираха няколко доверителни фонда-в сферата на комуникациите и кибер отбраната. Сега ще се очертаят такива фондове по групи способности-артилерия, ПВО, авиация, бронетанкова техника, системи за управление. Очаквам България да бъде част от едно такова усилия. То не само ще повиши нашата сигурност чрез капацитета на Украйна, но ще допринесе за технологично обновление на нашата армия и индустрия“.
Нико Ланге: Най-бързият път към мира е въоръжаването на Украйна
Планът е един заместител на членство в НАТО, който се изразява в двустранно или многостранно споразумение на водещи страни като САЩ, Великобритания, Германия, Франция, а защо не и Полша, Румъния, България, обясни той
„Страните стават гаранти и във военно отношение за сигурността на Украйна. Един такъв план може да бъде задействан след края на войната. Дотогава водеща е групата „Рамщайн“, която трябва да осигури бързо големи количества въоръжение и техника. Вместо да се изпращат епизодично отделни групи въоръжение и техника, трябва системно да се въоръжава украинската армия. След края на войната това трябва да прерасне във всеобхватна инвестиционна програма на съюзниците“.
Тук не става въпрос за въвличане на НАТО в даването на гаранции, посочи Велизар Шаламанов.
„Те ще бъдат давани извън НАТО. САЩ дават такива гаранции на много страни“
Не трябва да пропускаме и други две страни - Грузия и Молдова, които също имат нужда от защита, напомни бившият военен министър.
„Те са още по-беззащитни от Украйна“.
Искам да видя и България като част от такова споразумение за военно-техническо сътрудничество, заяви той.
„В следващите години Украйна ще бъде страната с най-много опит как се воюва и как се внедряват технологии“.
На Украйна са необходими системи за противовъздушна отбрана, напомни той.
„Българските С 200 и С 300 са им крайно необходими. Те имат нужда от танкове и бронирани машини, от самолети, хеликоптери. България разполага с всичко това. Техниката, която можем да предоставим днес, може да се използва от тях още утре, без допълнителна подготовка и логистични усилия. Това е техниката, с която украинската армия разполага“.
Посещенията на европейски лидери в Украйна дават ясен знак, че страната ще има бъдеще в ЕС, смята Шаламанов.
Цялото интервю на Весела Владкова с Велизар Шаламанов може да чуете в звуковия файл.
В САЩ днес отбелязват Деня на благодарността, който по същността си това е религиозен празник, изразяващ благодарността на хората към Бог за реколтата с която ги е дарил, но с времето се е превърнал и в един от най-обичаните светски празници. Освен с религията, денят се свързва и с първите английски заселници, наричани пилигримите, които след..
ГЕРБ внесе в Конституционния съд искане за тълкувателно решение дали при изтекъл мандат Висшият съдебен съвет продължава в пълнота да изпълнява конституционните си правомощия. В искането се иска и тълкуване за това да ли е допустимо със закон или друг акт на парламента тези правомощия при изтекъл мандат да бъдат ограничавани. В трети..
От днес влиза в сила решението на Руската централна банка за спиране на покупките на чужда валута на вътрешния пазар. То дойде, след като в сряда местната валута изпадна в състояние на свободно падане и достигна курс от 113 рубли за долар. В обширна публикация за състоянието на руската икономика "Ройтерс" предупреждава за много по-сериозни..
Почти 11 процента ще е поскъпването на природния газ през декември до 76 лева за мегаватчас без такси и налози. Това заявиха от "Булгаргаз" по време на общественото обсъждане на цените. Окончателно решение ще бъде взето на 1 декември.
Жители на два столични квартала излязоха на пореден протест срещу застрояването на зелените площи в града и ремонта на улица "Опълченска". Жители на кв. "Изток" настояват за среща с кмета на София и с председателя на общинския съвет.
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация от 30 ноември до 31 декември 2024 година, припомнят от Националната агенция за приходите. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок..
Гърция поддържа висока степен на заетост на терминала за втечнен газ до остров Ревитуса, до който и България има достъп. Гръцкият газов оператор ДЕСФА съобщава за засилен интерес към терминала за съхранение и обработка на втечнен газ до Ревитуса. До него има достъп и България за получаване на синьо гориво при необходимост. За това има..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..