Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виза за проектиране на нов строеж притесни жителите на Герман и Панчарево

По алеята около Панчаревското езеро ще минават тежки камиони, ако се разреши строеж

Снимка: Евелина Стоянова

Жители на Панчарево и на село Герман се обявиха против строеж на гребна база с хотелска част на брега на езерото. Само промяна в Общия устройствен план на София може да спре строителството в района, обяви главният архитект на Панчарево Румен Несторов. 

Езерото в Панчарево ще бъде почистено, увери Несторов. По думите му се чака само финансиране. Идеята е то да бъде ползвано за международни състезания по гребане

За възстановяване на алеята около Панчаревското езеро бяха инвестирани средства и по нея не трябва да се движат автомобили. Ако започне строителство, до обекта ще се наложи да стигат тежкотоварни автомобили, което ще повреди пътеката, която се използва от пешеходци и велосипедисти. Това е велоалея - по думите на кмета на Герман Маргаритка Станкова, а според архитект Несторов – статутът й е местен път. 

Издадена виза за проектиране на нов строеж в частен имот, който е в непосредствена близост до алеята, която свързва Панчарево с Герман и до брега на Панчаревското езеро, притесни жителите на Герман и Панчарево. Кметът на Герман Маргаритка Станкова обобщи притесненията на хората:


"Хората в селото много се активираха. Аз съм зад тях. В кметството дойде инвестиционно предложение. Още от 2001 г. е частен имот. Преди това трябва да е държавно, защото около езерото са само държавни имоти. В последните години се появиха и частни. Този частен имот обаче е единствен, който е останал в общия устройствен план със статут на Оз 1. Това значи, че може да се строи и само сутеренът да бъде за обществено ползване. През 2016 г. Столична община реновира една пътека около езерото, която в момента е велоалея - със страшни борби. Има знаци за невлизане на коли. Тя е изградена само за велоалея - половината е за велоалея, другата половина е за пешеходци. Сега се посочва, че това е местен път и собственикът като всеки собственик иска да има достъп и достъпът му е велоалеята. Там не стига, че има срутище, но има и много остри завои, на някои места е тръгнала да се срутва към езерото. Много трудно ще може да минават 30-тонни камиони, за да могат да обслужват строителството".

По думите й в електронна подписка вече са събрани близо 2000 подписа, а на хартия - още 1000. Тя подчерта, че по тази алея се разхождат хората с децата си, а сега се цели тя да бъде използвана за преминаване на тежките камиони. Според нея това е недопустимо. "Не е приемливо да се слага толкова бетон на нашето езеро", категорична е Станкова.

Главният архитект на район Панчарево Румен Несторов подчерта, че по алеята няма свлачищни процеси:

"Просто от скалите при навлажняване се отчупват късове и падат на алеята. Поради тази причина при обилни дъждове в зимния и ранния пролетен сезон кметът на района ограничава достъпа до алеята с оглед безопасността на гражданите, за да няма инциденти". 


За частния имот Несторов подчерта, че на този етап има издадена само виза за проектиране. По думите му в общия устройствен план имотът е предвиден за застрояване. "Визата е издадена на база общия устройствен план и плана за застрояване", обясни той и подчерта, че визата за проектиране не означава разрешение за строеж. 

Съгласно общия устройствен план на София тази пътека е предназначена за транспортна инфраструктра, заяви Несторов. Според кадастралната карта предназначението на имота е за местен път, добави той.

"За мен лично тази зона трябва да се запази в нейния си вид и ако има някакъв транспортен достъп до обекта, би трябвало да бъде ограничен с автомобили във времеви диапазони и за много малък брой автомобили, собственост на съответния инвеститор, но не и да бъде свободен достъп за автомобили. Относно тежката техника ние нищо не можем да кажем към момента, нито за начина на строителство. Когато ни бъдат предоставени проектите, чак тогава ще знаем по какъв начин ще се строи и каква техника ще влезе", коментира главният архитект на района. 

Той бе категоричен, че ако не се иска там да се строи, трябва да се иска промяна в общия устройствен план

Снимки: Евелина Стоянова

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юлиана Бончева: Продължението на BETL е PowerPal

Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL : "Предлага се на хора, които имат свободни..

публикувано на 11.12.24 в 14:39

Проф. Иван Лалов: Необходими са не по-малко от 1000 учители по физика

Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..

публикувано на 10.12.24 в 11:47

Фолкер Тюрк: ЕС е ключов съюзник на правозащитниците по света

Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..

публикувано на 10.12.24 в 06:47
Николай Михайлов

Николай Михайлов: Корупцията е условието на българския политически живот

"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи,  защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..

публикувано на 07.12.24 в 14:13

В Ямболско прегледаха над 1600 овце и кози: Няма чума и шарка

Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума.  Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..

публикувано на 06.12.24 в 14:51
проф. Борис Богов

Проф. Борис Богов: 9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване

9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването. "Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем за общественото здраве. В последната година се заговори за пандемия от заболяването.  О коло..

публикувано на 06.12.24 в 11:30