Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виза за проектиране на нов строеж притесни жителите на Герман и Панчарево

По алеята около Панчаревското езеро ще минават тежки камиони, ако се разреши строеж

Снимка: Евелина Стоянова

Жители на Панчарево и на село Герман се обявиха против строеж на гребна база с хотелска част на брега на езерото. Само промяна в Общия устройствен план на София може да спре строителството в района, обяви главният архитект на Панчарево Румен Несторов. 

Езерото в Панчарево ще бъде почистено, увери Несторов. По думите му се чака само финансиране. Идеята е то да бъде ползвано за международни състезания по гребане

За възстановяване на алеята около Панчаревското езеро бяха инвестирани средства и по нея не трябва да се движат автомобили. Ако започне строителство, до обекта ще се наложи да стигат тежкотоварни автомобили, което ще повреди пътеката, която се използва от пешеходци и велосипедисти. Това е велоалея - по думите на кмета на Герман Маргаритка Станкова, а според архитект Несторов – статутът й е местен път. 

Издадена виза за проектиране на нов строеж в частен имот, който е в непосредствена близост до алеята, която свързва Панчарево с Герман и до брега на Панчаревското езеро, притесни жителите на Герман и Панчарево. Кметът на Герман Маргаритка Станкова обобщи притесненията на хората:


"Хората в селото много се активираха. Аз съм зад тях. В кметството дойде инвестиционно предложение. Още от 2001 г. е частен имот. Преди това трябва да е държавно, защото около езерото са само държавни имоти. В последните години се появиха и частни. Този частен имот обаче е единствен, който е останал в общия устройствен план със статут на Оз 1. Това значи, че може да се строи и само сутеренът да бъде за обществено ползване. През 2016 г. Столична община реновира една пътека около езерото, която в момента е велоалея - със страшни борби. Има знаци за невлизане на коли. Тя е изградена само за велоалея - половината е за велоалея, другата половина е за пешеходци. Сега се посочва, че това е местен път и собственикът като всеки собственик иска да има достъп и достъпът му е велоалеята. Там не стига, че има срутище, но има и много остри завои, на някои места е тръгнала да се срутва към езерото. Много трудно ще може да минават 30-тонни камиони, за да могат да обслужват строителството".

По думите й в електронна подписка вече са събрани близо 2000 подписа, а на хартия - още 1000. Тя подчерта, че по тази алея се разхождат хората с децата си, а сега се цели тя да бъде използвана за преминаване на тежките камиони. Според нея това е недопустимо. "Не е приемливо да се слага толкова бетон на нашето езеро", категорична е Станкова.

Главният архитект на район Панчарево Румен Несторов подчерта, че по алеята няма свлачищни процеси:

"Просто от скалите при навлажняване се отчупват късове и падат на алеята. Поради тази причина при обилни дъждове в зимния и ранния пролетен сезон кметът на района ограничава достъпа до алеята с оглед безопасността на гражданите, за да няма инциденти". 


За частния имот Несторов подчерта, че на този етап има издадена само виза за проектиране. По думите му в общия устройствен план имотът е предвиден за застрояване. "Визата е издадена на база общия устройствен план и плана за застрояване", обясни той и подчерта, че визата за проектиране не означава разрешение за строеж. 

Съгласно общия устройствен план на София тази пътека е предназначена за транспортна инфраструктра, заяви Несторов. Според кадастралната карта предназначението на имота е за местен път, добави той.

"За мен лично тази зона трябва да се запази в нейния си вид и ако има някакъв транспортен достъп до обекта, би трябвало да бъде ограничен с автомобили във времеви диапазони и за много малък брой автомобили, собственост на съответния инвеститор, но не и да бъде свободен достъп за автомобили. Относно тежката техника ние нищо не можем да кажем към момента, нито за начина на строителство. Когато ни бъдат предоставени проектите, чак тогава ще знаем по какъв начин ще се строи и каква техника ще влезе", коментира главният архитект на района. 

Той бе категоричен, че ако не се иска там да се строи, трябва да се иска промяна в общия устройствен план

Снимки: Евелина Стоянова

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огън и вода - къде са слабите ни места в борбата с пожарите?

Водата в България е неправилно управлявана , заяви пред БНР Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз. Основният проблем е напояването , изтъкна той за недостига на вода за земеделие. Изваляването в Румъния се прави с български специалисти . Водещи държави го правят и има резултати. Стоянов призова МЗХ да прояви..

публикувано на 16.07.24 в 08:00

Д-р Камен Николов, БАБХ: Конопените семена, маслото и брашното от тях са разрешени за влагане в храни

На витрината на магазин в центъра на София са изложени кексчета и бисквити с череп и знака на канабис на опаковката. За това сигнализираха слушатели на БНР.  Това става на фона на случката от миналата седмица, когато в болницата в Плевен попаднаха малки деца, яли бисквити с опасни, забранени съставки. Досъдебно производство по случая с децата в..

публикувано на 15.07.24 в 09:47
Радиотелевизионната станция на връх Ботев

Радиотелевизионната станция на връх Ботев работи 24/7

" Радиотелевизионната станция на връх Ботев е изцяло проектирана за радиорелейно телевизионно разпръскване в национално значение. От тук се излъчват програмите на БНР - "Хоризонт" и "Христо Ботев" и на националните телевизии , каза за "Пътувай с "Хоризонт" началникът на станцията Рангел Добрев . Второто издание на новото предаване на програма..

публикувано на 15.07.24 в 08:58

Екстремни жеги до четвъртък. След кратко захлаждане през уикенда - нова порция горещини

Екстремно високите температури ще продължат до четвъртък. Това предупреждение отправи климатологът Симеон Матев, главен асистент в Геолого-географския факултет на СУ. Очакванията са най-високите стойности да достигнат 42-43 градуса , посочи той. През уикенда има условия за валежи с гръмотевични бури . Може да се наблюдават и т.нар...

публикувано на 15.07.24 в 08:45
Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Политиката ни заприлича на пътищата ни - дупки и кръпки

Нашата политика заприлича на нашите пътища – много дупки и много кръпки . Това каза пред БНР бившият служебен регионален министър арх. Иван Шишков. Според него политиката трябва да излезе от пътищата, а отношението към този процес трябва да е еднозначно и в една посока : "Всички ние трябва да направим така, че в рамките на следващите 4-5..

публикувано на 14.07.24 в 10:14

На митинг в Детройт Джо Байдън отново потвърди намеренията си да остане в предизборната надпревара

На митинг с избиратели в Детройт президентът Джо Байдън отново потвърди своите намерения да остане в предизборната надпревара за Белия дом. На митинг пред 2000 поддръжници на Демократическата партия Байдън определи себе си като "шампион на народа, който се намира под обсадата на силите на елита във Вашингтон". "Аз съм кандидатът на тази партия, защото..

публикувано на 13.07.24 в 19:15

Аднан Хускич: На политическо ниво отричането на геноцида в Сребреница не спира

В четвъртък - 11 юли - босненските мюсюлмани отбелязаха с поклонение на мемориалното гробище Поточари 29-ата годишнина от клането в Сребреница, признато от съдилищата на ООН за геноцид срещу местното мюсюлманско население. Повече от 8000 възрастни мъже и момчета бошняци са отведени от там на 11 юли 1995 година от армията на босненските сърби и..

публикувано на 13.07.24 в 10:42