Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Влади Калинов: В България сериозно е затегнат контролът при проектиране на сградите, за да са устойчиви на земетръс

Арх. Влади Калинов
Снимка: Таня Милушева

Може да сме относително спокойни, защото живеем в сгради, проектирани по съвременни норми. това обясни пред БНР арх. Влади Калинов, бивш началник  на Дирекция „Контрол на строителството“ в Столична община и на „Национален строителен контрол“.
"Има огромна разлика със сградите в Турция. В България доста сериозно е затегнат контролът при проектиране на сградите, за да бъдат устойчиви на земетръс.  Нормите са променяни доста пъти. След земетресението във Вранча е направена първата сериозна корекция и са завишени изискванията". 

Трябва обаче да се поучим от това, което се случи в Турция, посочи той.

„Основният проблем от това, което видях в репортажите е, че сградите са пострадали заради зле проектирани партерни нива и лошо изработена конструкция“. 

Преобразуването на партерните нива и смяната на предназначението, което е свързано със строително-монтажни работи, би трябвало да е става след консултация с инженер-конструктор, който да изчисли колко от стените да се премахнат, обясни арх. Калинов.

„Може да има проблем в случаите, при които е допуснато незаконно строителство. Отговорността трябва да е на етажната собственост. Да не забравяме и отговорността на всеки отделен човек. Когато тръгнеш да правиш преустройство, без да си попитал инженер-конструктор до каква степен може да има намеса в конструктивната система на сградата, тогава се получават проблеми. Те стават, когато сграда е без скелетно-стоманобетонна конструкция“.

Ние не сме позволявали никъде да се случи това нещо, но Общината не е вездесъща, заяви той.

„Има сигнали, които задължително се проверяват“. 

Архитект Калинов напомни ,че е важно да не се правят формално техническите паспорти.

„Колкото повече завишаваме изискванията към всички участници в строителния процес, толкова по-добър продукт ще получим. Носим отговорност. Трябва да се направи и сериозна методика за проверка на техническите паспорти, която да даде гаранции за това, което сме получили“. 

Той обясни още, че основният проблем при пътните съоръжения е  затрудненията, които изпитва държавата при извършването на ремонти по поддръжката им в срока, който е предвиден. 

Проф. д-р Светослав Симеонов, бивш директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН, обясни в предаването "Хоризонт до обед“, че през 2007-8 г. у нас е разработен мащабен проект за възприемане на европейските противоземетръсни норми.

„Бяха разработени 7 национални приложения, които отразяват спецификата на сеизмичността у нас, начинът на строителство и т.н“. 

През 2014-5 година е разработена методика за анализ, оценка и картографиране на сеизмичния риск в България, посочи той.

„Целта беше да се разработи единна методика, която да е задължителна за приложение, за да има съпоставимост на резултатите“.

През 2017-8 е разработен още един мащабен проект за оценка на сеизмичния риск, посочи проф. Симеонов.

По европейска директива България трябва да направи оценка за сеизмичния риск на територията на цялата страна, напомни той.

„За съжаление, този процес все още не е стартирал. Това е мащабна работа. Има 5700 населени места“.

Цялото интервю на Таня Милушева с арх. Влади Калинова и проф. Светослав Симеонов може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

Петър Димитров призова към намаляване на загубите във водопреносната мрежа

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..

публикувано на 27.11.24 в 21:59
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58

Шествие "Български марш" на ВМРО по повод 105 години от подписването на Ньойския договор

От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..

публикувано на 27.11.24 в 19:39