Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС - единен в подкрепата си за Украйна, но твърде разделен как да бъде осъществена

Година след руската инвазия, ЕС е единен в подкрепата си за Украйна, но твърде разделен как да бъде осъществена тя и също толкова трудно стига до компромиси по санкциите срещу Русия. Последното доказателство е непостигнатото съгласие вчера между страните-членки по 10-ия санкционен пакет.

"Ако Путин се стремеше да раздели ЕС, да отслаби НАТО и да пречупи международната общност, то той постигна точно обратното. Ние сме по-единни от когато и да било и ще удържим на тази война, която, ясно е, ще спечелим. Обединени сме и ще останем обединени" - председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен повтаря тези думи непрекъснато под една или друга форма от началото на войната. Същото послание се възпроизвежда като ехо от страните членки след всяко заседание на техните лидери, но зад това ехо ситуацията изглежда по-различно.

Разделението идва, когато се заговори по две теми - санкции срещу Русия и доставка на оръжия за Украйна. Първото избива с всеки нов санкционен пакет, включително и с последния десети, засега все още несъществуващ. Особено в частта енергетика. И особено от страна на Унгария.

"Сега се появи идеята за ембарго и санкции върху нефта, без да се даде отговор на въпросите, свързани със сигурността на енергийните доставки за Унгария. Ситуацията, в която се намираме, е трудна и е създадена от Комисията. Отговорността днес да не се постигне споразумение е изцяло нейна. Енергетиката е сложен въпрос и първо изисква решения, след това санкции. Досега подходът в първите пет пакета беше точно обратният - първо санкциите и после започвахме да мислим за последствията и да търсим решения", гласи критичната позиция на унгарския премиер Виктор Орбан.

Опасенията на унгарския премиер, изречени в края на май обаче са допълнени едва три дни по-късно от нова претенция, която трудно може да бъде обяснена със сериозни последствия за страната му - от санкционния пакет да бъде изваден патриарх Кирил, сочен като един от идеолозите на войната в Украйна. Стъпка, продължаваща като поведение и спрямо последния санкционен пакет, от който Орбан поиска изключването на четирима души. С което ни оставя за домашно да търсим отговора на въпроса с какво присъствието им в него би застрашило сигурността на Унгария.

България се постави в същата орбита и със същите аргументи. Президентът Румен Радев:

"Ние не можем да приемем санкция в ядрената енергетика, защото това ще повлияе пряко върху нашата ядрена енергетика. Няма как да се случи. Ако се наложи, ще наложим вето."

Неохотата за оказване на оръжейна помощ за Украйна също оказа особено влияние върху укрепването на българо-унгарските отношения:

"Това е кръвопролитна война. Все по-рядко чуваме гласове за мир. Чуваме само гласовете на оръжията. Чуваме само призиви за победа, без някой да може да дефинира какво означава победа."

Така двете страни се оказват най-големите миролюбци в ЕС и дори надминават традиционно неутралните Финландия и Швеция, които вместо да размахват гълъба на Пикасо, подадоха молба за членство в НАТО. Нещо повече - Финландия обяви, че ще достави танкове "Леопард" на Украйна още преди де факто да е станала част от Алианса. Ястреб, наистина, на фона на членките от десетилетия България и Унгария.

Геополитическите реалности обаче са далеч по-сложни и излизат от рамките на ЕС. Протоколите за присъединяване към НАТО на Финландия и Швеция не са ратифицирани не само от Унгария. Турция намери повод да поиска своето, преди да пусне двете страни в Пакта, а именно, да й върнат, по думите й, между 100 и 130 терористи, намиращи се на тяхна територия. Алъш-веришът по естествен път взе връх и за пореден път геополитическото решение стана заложник на интересите на друга страна-членка. 

Когато две големи сили, при това на един континент, си разменят удари, никой не остава неуязвим. Но все още нито една от страните не е уцелила ахилесовата пета на противника си. Русия не успя да смаже ЕС чрез спирането на енергийните доставки, а Съюзът все още не я е докарал дотам, че икономиката й да рухне до степен да спре войната. "Санкциите работят", твърдят от Брюксел, но тутакси добавят, че за реалния им резултат трябва време. Колко - засега остава загадка. Но не е загадка това, че краят съвсем не се вижда - нито като дата, нито като резултат. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският министър на отбраната Джон Хийли

Великобритания предоставя на Украйна нов пакет военна помощ

Обединеното кралство e подготвило нов пакет от военна огнева помощ за 150 милиона паунда за Укарйна, обяви британският министър на отбраната Джон Хийли. Това последна направеното по-рано изявление от премиера Киър Стармър, че страната му трябва да постави Украйна във "възможно най-силната позиция". На фона на подготвяните преговори между САЩ..

публикувано на 12.02.25 в 21:43
Председателят на Комисията по труда и социалната политика на НС Деница Сачева (в средата) и зам.-председателите Нина Димитрова (отляво) и Цветан Предов (вдясно).
Снимка: Владимир Шоков/БТА (ЕВ)

Социалната комисия прие проект на правила за номинации за ръководители на НОИ

Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на тези правила беше приет от Социалната комисия в парламента и предстои гласуването им и в пленарната..

публикувано на 12.02.25 в 19:52

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, шофирало лек автомобил

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години.  Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..

публикувано на 12.02.25 в 19:43

Германия удължава с 6 месеца контрола по всички граници

Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..

публикувано на 12.02.25 в 19:32

Жена и дете са били в колата, която се удари днес в бързия влак София - Петрич

Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..

публикувано на 12.02.25 в 19:20
Румяна Петкова, заместник-министър на труда и социалната политика

Социалната комисия прие промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете

До средата на следващата година една трета от всички директорски позиции в публичните дружества трябва да се заемат от жени. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, приети на първо четене от социалната парламентарна комисия. С промените се въвеждат разпоредбите на евродирективата за подобряване на баланса между половете..

публикувано на 12.02.25 в 19:14
Андрей Новаков

Андрей Новаков: България трябва да получи целево финансиране за отбрана

България трябва да получи целево финансиране за отбрана . Това е е поискал евродепутатът  от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков от новия комисар по отбраната на ЕК.  Освен темата за митата, които американският президент Доналд Тръмп възнамерява да наложи от 12 март върху европейската стомана и алуминия, втората ключова тема от пленарната сесия на ЕП..

публикувано на 12.02.25 в 19:05