Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михайло Щекел: Войната в Украйна отнема времето на цяло едно поколение

Михайло Щекел
Снимка: Личен архив

"Войната отнема времето на едно поколение, което в разцвета на силите си трябва да ги ползва за създаване на семейства, за изграждане на домове, за проспериране". 

Това каза пред БНР Михайло Щекел. Той е журналист от радио "Свобода" в Украйна и сега е главен редактор на "Медиен център Украйна", който е бил създаден след началото на конфликта и подпомага контактите с публичния сектор, с бизнеса и с правителството по теми, свързани с войната. 

От 2014 година следите руско-украинския конфликт. 

Този конфликт започна за мен от окупацията на Крим. Започнах да предавам какво се случва. И когато конфликтът стигна до Донбас, аз бях много нетърпелив да отида в Донбас и да правя репортажи от Донбас. Там разказвах за украинската армия, за доброволците, опитващи се да освободят страната от пропуските проксита, които получиха контрол над Донецк, Луганск и регионите… От инвазията насам не съм ходил. Имах работа в Южен регион на Украйна - Николаевска област, Херсонска област, област Одеса. Не видях с очите си какво се случи в Донбас след пълномащабното нахлуване.  

А сега мина една година от началото на войната… 

За тази една година можем да кажем, че руснаците със сигурност не успяха да направят това, което щяха да направят. Не успяха да завладеят Киев, Одеса. Не успяха да създадат сухопътния коридор от Русия до така нареченото Приднестровие - окупираната територия на Молдова. И те всъщност не успяха да сменят режима в Украйна от проевропейски на проруски. В същото време те успяха да завладеят, да направят сухопътен коридор от Русия до Крим през Запорожието и Херсон. Успяха да превземат доста голяма част от Донбас. Украинската армия и украинското правителство все още контролират големите градове на Донбас - Краматорск, Славянск, Бахмут. Луганск е почти изцяло контролиран от руснаците. Тактическите им придвижвания показват плановете за завладяване на целия Донбас. Битките за Бахмут са доста свирепи и кръвопролитни. Руската армия обстрелва Краматорск, Славянск и други градове… Очакваме изказванията на Путин и Байдън, те ще бъдат много важни за разбирането на задачите и текущата ситуация. Дали ще се продължи по фронтовата линия, на бойното поле или в политическата сфера. Това може би е много, много решаващо за Украйна. Не само да спечели на бойните полета, но и да има подкрепа от всички европейски държави, от Съединените щати, от Обединеното кралство. 

От ваша гледна точка конфликтът отива ли повече към политическо решение или просто задълбочаване на военното?  

Мисля, че и двете. Защото Путин направи безпрецедентна стъпка преди година. Много хора тук, в Украйна, включително и аз, всъщност не вярвахме, че той ще направи такива неща. Беше истински шок, защото просто бяхме свикнахме с тази война, която не бих нарекъл хибридна, защото хората умираха дори до 24 февруари. Но не беше така яростна и брутална. И беше насочена към удържане на фронтовата линията, отколкото да има нападение. Политически войната може би е в застой. Въпреки че се виждат и някакви опити в тази сфера. Чакаме да чуем и какво ще кажат от Китай. Това отново ще се случи в края на февруари и нямаме представа как ще повлияе на конфликта. И какво сътрудничество евентуално би имало с проруско настроените държави и противопоставянето с Украйна и западните държави. Но тези различия стават все по-сериозни, все по-дълбоки. И аз не знам как. Не мога да си представя как ще свърши дори ако бойните действия бъдат замразени. Което на практика не е възможно към момента. Руската армия се опитва да превземе целия Донбас. И да задържат стабилни позиции поне на левия бряг на река Днепър около Херсон. Това не е много лесно, защото украинската армия винаги се опитва да ги отблъсне, за да подсигури Херсон.  

Казвате, че това може да си остане замразен конфликт? 

Едва ли. Украйна губи ресурси. Това са хора, военна техника, пари. В големи количества. Хората са много единни. Но колкото по-дълга е тази война, толкова по-трудно ще е и за хората, които не са на фронтовата линия. Ресурсите на Украйна свършват. Същото обаче важи и за Русия. И това не е статистика от официални украински източници, а от хора, с които разговарям в украинската армия. Те казват, че наистина са, както един от тях ми каза, че наистина е уморен да стреля през цялото време и е започнал да не носи толкова много боеприпаси със себе си. Той казва, че никога не е носил толкова много. Но тези загуби по никакъв начин не влияят на стратегическата стратегия на руснаците. Това е проблемът. И така, не знам за замразения конфликт, но разбирам, че ресурсите се изчерпват и затова ние толкова критично се нуждаем от подкрепата от Запада. 

Мислиш ли, че не само военна техника ще е необходима на Украйна? А може би и хора в един момент от други държави?  

За Украйна знам, че не само попълва с войници съществуващите формирования, но и създава нови. И от това правя извода, че Украйна все още има хора за военни. Имаме си създаден резервистки корпус. Работата е там, че броят им е тайна. И няма как журналистите и медиите да го знаят. Трудно мога да си представя западните страни, дори Съединените щати, Великобритания да изпратят военни. След опита, който тези държави имат в предишни военни конфликти и без обществената подкрепа. Да, украинската армия би била щастлива да има такива съюзници, защото работата на съюзниците е да предоставят подкрепа.  

Но това, което сега правят, достатъчно ли е? Ето, сега военното оборудване няма да дойде от Запада нито в нужните количества, нито достатъчно бързо.  

Това е лошо. Този въпрос го обсъждах с един мой колега, британски гражданин. И той използва един израз, който не ми беше познат досега. Всичко се дава, но на час по лъжичка. Това със сигурност създава някакво напрежение и повдига въпроси. Ако искате да ни подкрепите, направете го с повече и по-бързо, защото едно освобождаване на Украйна и дори на Крим става с незабавното получаване на оръжие. Затова със сигурност, ако няма начин да се изпращат военни, дори и да няма възможност да се изпрати британският флот, нужно е именно поне да се изпраща въоръжение. И това бил било по-добрият вариант.

В Германия вече има петиция за стартиране на преговори. Френският президент Макрон, и той от време на време споменава за това да се водят преговори. Какви са настроенията на украинците по този въпрос? 

Почти всяка война завършва с преговори. Трябва да разберем това. Особено в съвременната история. Но за преговори, трябва да има лидери и от двете страни. И сили от двете страни, които всъщност са способни да преговарят. И ако Путин продължава да е лидерът на Русия, диктаторът на Русия, така нареченият президент на Русия, ако той е начело на тази държава, не бих могъл да си представя как би имало мирни преговори. Украйна иска да съществува в границите от 1991 г., които всъщност включват Крим. А Путин дори анексира територии от Запорожето и Херсон. Той ще ги счита за територии от Русия въпреки факта, че той всъщност не ги контролира. При това положение не мога да си представя как би се върнал към въпроса за Крим. Имаше идея от страна на Украйна Крим да не е нито руски, нито украински и след референдум въпросът да се реши. Дори и да звучеше зле за някои украинци, но беше вид компромис, който можеше да се използва като платформа за преговори. Евентуално. Но това не се случи. Случи се пълномащабното нахлуване на руската армия в Украйна. След подобни действия не мога да си представя да се постигнат компромиси от този тип. Има и друго. За последната година Украйна беше изключително успешна в отблъскването на окупацията на ключови региони. Това успокои украинците. И те вярват, че победата е на няколко месеца разстояние. Може би през лятото. 

Миналата година по това време се надявахме на същото. 

Руснаците имат много военни, много стара съветска техника. За щастие те са загубили много от съвременната си техника през първите месеци на войната. Много, много глупави загуби. Искам да кажа, че те изпращаха тази модерна страхотна техника в дълги колони на украинска територия само за да бъде унищожена от мобилни групи. Започнаха да използват всички съветски танкове. Но танкът си е танк, оръдието – оръдие. И те стрелят и убиват хора. Затова, като че ли победата не е близо.  

Как беше твоята година?  

Не толкова лоша, в сравнение с тази на други хора. Мнозина загубиха домовете си. Загубиха роднините си. За мое щастие все още имам своя дом, благодарение на украинската армия. И това всъщност е единственото важно нещо. Говорих преди няколко дни в село от района на Херсон с един човек. Около 50-годишен, който е под окупация там. Синът му едва не е загинал от руските окупатори, докато е бил в затвора. Този човек каза, че след всички премеждия е разбрал, че най-важната ценност - пари, имот, доход, не значат нищо. Животът е най-важен. 

Какво те промени за годината война? 

Мисля, че ще го разбера малко по-късно. В Украйна все още обществото е травмирано. Живеем в драматични условия. И отново съм голям късметлия, че не съм загубил никого от близкия си кръг и не съм загубил дома си. Защото познавах хора, които бяха убити в битка с руснаци, или са заловени и не е ясна съдбата им. Залових се с колкото се може повече работа. Защото това е, което ми пази психиката. Но ще разрера какво се е променило, след като победим. 

Близо ли е победата? 

Мисля, че не му е времето да мисля за това. Фокусирал съм се в работата... Тъжно е знанието за това, че тази война отнема времето на едно поколение, което в разцвета на силите си и трябва да ги ползва за създаване на семейства, за изграждане на домове, за проспериране. Това е най-плодотворното време в кариерата, семейството, живота, във всичко. Голям процент от това поколение вече е в армията и рискува всеки ден да не се върне изобщо. И със сигурност разбираме това. Войната няма да свърши дори след като Русия капитулира или конфликтът бъде замразен, или се намери някакво компромисно решение за териториите. Дори след това наистина ще имаме нужда, не мисля, че ще са две поколения, но ще ни трябват поне десет години, за да възстановим Украйна. Загубихме по много от всичко. Особено в Донбас. Не знам какво ще бъде за Донбас, но всички видяхме видеозаписите от Лесичанск, Мариупол, Северодонецк, Бахмут. След руското нашествие там просто няма град. Трябва да се строят от нулата. Това ще отнеме много време. Единственото, което искам да кажа на българите, е да ни подкрепят. Наистина се нуждаем от обединената подкрепа на европейските нации. Само с тази подкрепа ще можем да отстояваме позицията си. И можем да бъдем онази мирна нация отпреди 2014 година. 

Интервюто на Добромир Видев с Михайло Щекел в предаването "Нещо повече" можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Норвегия прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на пейджъри за "Хизбула" в Ливан

Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..

публикувано на 25.11.24 в 21:45
Президентите на САЩ Джо Байдън (вляво) и на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на НАТО - Брюксел, 24 март 2022

Байдън и Макрон обявяват до дни споразумение прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"

Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..

публикувано на 25.11.24 в 21:29

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на Октавиан Август

Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..

публикувано на 25.11.24 в 20:34

Академията в Свищов и БНР подписаха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество.  Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви:  "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..

публикувано на 25.11.24 в 20:30

Общинските съветници от ГЕРБ–СДС в Ловеч няма да подкрепят увеличение на данъците

Групата общински съветници от коалицията ГЕРБ – СДС в Ловеч няма да подкрепи предлаганото от кмета на общината Страцимир Петков  увеличение на данъците от следващата година. От опозицията в местния парламент дадоха и незадоволителна оценка за едногодишното му управление заради неизпълнени ангажименти към гражданите и липсата на стратегии за..

публикувано на 25.11.24 в 20:20
В кюстендилската болница текат три проверки за отказаното лечение на 6-годишно дете, каза изпълнителният директор на здравното заведение Димитър Стоилов (на снимката).

Проверки по случая с 6-годишното дете, на което е отказано лечение в Кюстендил

Изпълнителният директор на кюстендилската болница Димитър Стоилов е разпоредил проверка на случая с 6-годишно дете с инфекция, на което е било отказано лечение. Проверки са започнали и Изпълнителната агенция за медицински надзор и РЗИ-Кюстендил. Случаят е от 14 ноември. На детето е отказано лечение, а родителите са насочени към дупнишката болница...

публикувано на 25.11.24 в 19:44

Сбиване в София между водач на тролейбус и велосипедист, разносвач на храна

Шофьор на тролейбус в София е с гипсова шина на ръката заради фрактура, получена при сбиване с велосипедист разносвач на храна. Сбиването е станало около 15:40 ч.  пред Националната библиотека, след като водачът на тролея е засякъл колоездача.  След сбиването на мястото е пристигнала линейка, а пострадалият шофьор е бил приет в Спешното..

публикувано на 25.11.24 в 19:43