Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 непоказвани рисунки на Любен Зидаров в изложбата "Отсечки"

16
Снимка: Филип Зидаров

Изложбата "Отсечки" в столичната галерия "Интро" ще представи 20 непоказвани рисунки на Любен Зидаров. Те са рисувани в период от повече от половин век. 

Експозицията включва последния автопортрет на художника, един от най-новите му акварели и оригиналния колажен проект за плакат на ретроспективната изложба в Националната художествена академия от миналата година за удостояването на Зидаров с почетното звание "Доктор хонорис кауза". 

В предаването "Хоризонт до обед" изкуствоведът Филип Зидаров, син на художника: 

"Рисунката е стойностна категория на изящното изкуство, у нас има леко неглижиране към нея. Но тя е най-близката част от душата на художника, тя се създава с чувство и с по-малко задачи. От 50-те години насам баща ми не беше правил самостоятелна изложба - рисунка и за него беше предизвикателство, което той възприе с радост. Една част от рисунките са репродуцирани в албум, който може да служи и като каталог". 


Любен Зидаров (1923-2023 г.) завършва живопис при проф. Илия Петров през 1948 г., но още като ученик рисува многобройни илюстрации и комикси за различни вестници и списания. През 1950 – 1970 г. рисува за детските издания вестник "Септемврийче" и списание "Славейче", главен художник е на издателство "Народна младеж" (1967 – 1970). Сред значимите му илюстрации са на "Приказки на Шехеразада", "Български народни приказки", "Островът на съкровищата" на Робърт Луис Стивънсън, "Подир сенките на облаците“ на Пейо Яворов, "Морското вълче" на Майн Рид, "Том Сойер" на Марк Твен, "Приказки" на Ханс Кристиан Андерсен, "Приказки от цял свят" на Николай Райнов. За творчеството си Любен Зидаров е удостоен с държавното звание Народен художник. Носител е на различни награди. Удостоен е с голямата награда на Столична община за цялостно творчество и специален принос в областта на културата. Носител е на отличието "Златен век“" на Министерство на културата, а миналата година беше удостоен със званието "Доктор хонорис кауза" на Националната художествена академия. 

През януари 2024 година на Шипка 6 ще бъде открита изложба за 100-годишнината на Любен Зидаров, "която ще покаже в голям размах обема на неговото творчество в различните му фази и измерения - рисунка, графика, илюстрация, акварел". 

Интервюто на Спас Крайнин с Филип Зидаров в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете в звуковия файл.

 Снимки: Ани Петрова
По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Люка Дьобарг

Люка Дьобарг: Важно е талантът да бъде оценен като нещо специално

Люка Дьобарг е френски пианист, когото все повече меломани по света оценяват като особено интересен интерпретатор. Достигнал е Христовата възраст от 33 години, преминавайки през какви ли не житейски премеждия, търсейки и откривайки пътя си в изкуството – и не без усилия, но с много устрем и преборване на собствените си демони.  Запознахме се..

публикувано на 23.08.24 в 15:09
Георги Тутев

Спомени за композитора Георги Тутев

На 23 август се навършват 100 г. от рождението на изтъкнатия български композитор Георги Тутев, един от създателите на Дружеството за нова музика в България - движение, довело на българската сцена музикалния авангард, организатор на международния фестивал “Музика нова“ в София.  Творби на Тутев са изпълнявани на много от фестивалите за съвремена..

публикувано на 23.08.24 в 13:20

Станислава Айви: Литературните адаптации са сред най-желаните филмови истории

Днес изтича срокът за кандидатстване за първия форум на литературните адаптации за голям екран в рамките на фестивала "Синелибри". 10 проекта ще имат своя шанс да се представят пред продуценти. Това обясни в интервю за БНР Станислава Айви от екипа на "Синелибри". "Нашият фестивал е уникален – профилът ни е в адаптациите. Това прави..

публикувано на 23.08.24 в 10:56
Иван Стайков и Венета Нейнска

Покана за танц към публиката в Шабла, Варна, Созопол и Бургас

Пианистката Венета Нейнска и цигуларят Иван Стайков тръгнаха на турне в четири крайморски града. В рамките на една седмица те ще представят пред публиката програма, наречена "Покана за танц", а началото беше поставено в град Шабла на 20 август. Венета Нейнска е създател и директор на Sofia Art Institute, който организира проекта "Концерт с история"...

обновено на 22.08.24 в 20:00
Роза Николова

Роза Николова и "Смъртта на времето": Когато търсим изход в лабиринтите на времето

" Светлината е уязвима, мракът я заобикаля, но все пак тя е по-силна ...така е и с душите на хората. А какво е понятието "копнеж" за мен - това е някакво място, за което аз не знам къде е и какво е, то е копнеж по завръщане, ти знаеш, че някога си бил, но си забравил пътя до там , припознаваш го на разни места, връща се в сънищата ти, сподели за..

публикувано на 20.08.24 в 11:02
Робърт Левин

Проф. Робърт Левин: Високото ниво на младите музиканти вдъхва оптимизъм за бъдещето на нашето изкуство

Ако сте почитатели на клавирната музика, не може да не сте чували името на американеца Робърт Левин. През октомври той ще отпразнува своята 77-годишнина с продължаваща кариера, изпълнена с постижения и ценно наследство, което ще остави след себе си. Защото проф. Левин е отдал живота си на музиката, открил е за себе си и сега предава на..

публикувано на 19.08.24 в 18:16

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 11-то издание от летния сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - В навечерието на втория международен конкурс за млади тенори “Гласът на Камен“ разговаряме с директора на Старозагорската опера и член на журито Огнян Драганов - Гостува ни тенорът Марин Йончев в..

обновено на 19.08.24 в 15:30