Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-мощната сила е родът, казва терапевтът по родова памет

Росица Гергова, родов терапевт: Можем да преобразуваме несретни родови събития три поколения назад

2
Росица Гергова

"Аз съм свързана с моя род и с рода на съпруга ми отдавна, правя родовото дърво на съпружеския ми род от 16 години и аз изпитвам потребност да общувам с рода си, да търся корените си много отдавна", разказа в "Нощен Хоризонт" Росица Гергова, родов терапевт от школата на Аида Марковска. Тя пристига от Плевен специално по темата за родовите отношения в навечерието на Сирни Заговезни или Прошка.

С нея говорим за традицията, която българите пазят и предават в своя дом. На това колко е важен актът на прошката, за да може да преуспяват родът и семейството, колко е важно да се разбираме помежду си с най-близките, родители, братя и сестри, родини, да спазваме йерархията в дома и да почитаме възрастните в него, как всичко това има отношение към нашия успех и развитие.
 
Росица Гергова се е обучавала в руски академии по родология, родово знание, славянска обредност, езотерика, парапсихология, регресия, женска сила и хармония.

Определя се като щастива майка и съпруга. Живее на село и това й носи удоволствие. Помага на хората да открият проблемни зони в семейните отношения, тежестите в рода, които им пречат да живеят пълноценно, в успех и щастие.
Снимката е илюстративна
"В днешно време знанията и традициите са се запазили именно в селата, в читалищата там, на седенките с бабите. Аз съм израстнала като дете на село, с приказките и разказите на баба и дядо...

Ние сме неизменно свързани със своя род. Ние принадлежим на своя род и никой не може да ни отнеме това право. И то на своя майчин и бащин род. Не може едно дете да е само майчино или бащино, ние живеем историята на рода ни. Ние сме въплътени в техните емоции, събития на живота, ние повтаряме техните мечти и ги удовлетворяваме, носим техните таланти и тяхната житейска мъдрост.

Това е родовата памет, която ние носим в себе си. Благодарение на техния живот, ние имаме винаги решение на всяка ситуация. Уви, понякога повтаряме и нещастните и неудачните събития, но не защото родът ни призовава да бъдем нещастни, а за да повторим това събитие, но по друг начин. Тоест да го преобразуваме, три поколения след баба, да решим тази случка по друг начин.

За да могат внуците и правнуците, които носят всичко от предците си, да разрешат нещо, което е било несретно за рода им... Тук помага родовата терапия при различни разрушителни поведения на наши близки, за да се преодолее този лош родов модел", разказа още пред БНР Росица Гергова.
Снимката е илюстративна

"Най-мощната сила е родът. Когато имаш връзка с тях, родът му се отблагодарява с това. Дава му късмет, благополучие и обратно. Ако се отвърнещ от рода си, ти си болен човек, неудачник", каза още Росица Гергова.

Сирни Заговезни или Прошка е специален ден, в който е вложена традицията на прошката. В това да посетим близки, да се обадим на приятели, да останем сами със себе си и да разберем, че щастието и лекотата в живота се постигат като освобождение от натрупани негативни чувства като обида, гняв, неприязън, раздразнение, негодувание.

Този акт е двустранен – прошка се иска и се дава. В същото време всеки един получава за себе си повече, от това, че дава прошка. Т.е. този, който прощава се освобожадава от негативни емоции и по някакъв начин кани доброто в живота си.

И това не е непременно свързано с някакво чувство за вина. Живи хора сме, живеем, взаимодействаме, общуваме и в повечето случаи напълно неволно сме засегнали нечии чувства или някой се е почувствал обиден. Ако, без да искаме сме създали такива тежести, то актът на прошката дава яснота и прекъсва негатива в отношенията. Идва чувството на облекчение.


Още по темата за прошката и за родовите връзки между родители и деца слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35