През 2023-а отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български музикант Илия Темков - диригент, музиколог, публицист, композитор, обществен деец. Той е много атрактивен популяризатор на класическата музика - със своите беседи обикаля страната дълги години.
Илия Темков е роден на 28 февруари 1923 г. в София. Завърша теоретичния отдел на Държавната музикална академия през 1949 г., но още като студент е музикален ръководител на Детско-юношеския отдел и щатен композитор на БНР - тогава създава и своите детски и хорови песни. По това време е музиколог на Софийската филхармония и организира първите музикални лектории, които стават много популярни.
През 1950 г., по покана на диригента Саша Попов, Темков създава Софийския филхармоничен хор. От 1951 г. е втори диригент на Пловдивската филхармония. След това специализира в Дрезден при прочутия немски диригент Хайнц Бонгарц и изучава история на немската музика в Хумболтовия университет в Берлин. Дирижира концерти в Хале, Берлин, Ваймар, работи с такива оркестри като Дрезденската държавна капела и Лайпцигския Гевандхауз. От 1957 до 1960 г. е диригент на Симфоничния оркестър на Берлинската радио, с който осъществява над 100 записа, включително и на музика от български композитори.
След завръщането си в България е назначен за главен диригент на Русенската филхармония. Известно време е директор на Русенската опера, след това дирижира Шуменската и Разградската филхармония, а от 1972 г. е главен художествен ръководител на Ансамбъла за песни и танци на Българската народна армия. С тези състави е гостувал в Румъния, Унгария, СССР, Полша, ГДР, Австрия.
Темков е неуморим творец - през 1961 г. той създава един от най-престижните фестивали у нас - "Мартенските музикални дни" в Русе, а шест години по-късно и Конкурса за млади български изпълнители. През 80-те години е главен редактор на първия наш музикален вестник „Музикален живот“ и закратко е главен редактор на списанието „Музикални хоризонти“. Илия Темков умира на 7 декември 2002 г.
В Златния фонд на БНР е запазено изказване на нашия голям диригент Константин Илиев за Илия Темков - запис от 1988 г. Чуйте в звуковия файл.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...