Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богдан Кенаров: Войнската чест се печели с времето. Бойното знаме е светиня

Разузнавач курсантът е тазгодишният носител на академичната награда "3 март" на Община Велико Търново

Богдан Кенаров
Снимка: Здравка Маслянкова

Едно от нещата, които отличават Велико Търново в честванията на националния ни празник, е връчването на Академичната награда „3 март“ на Община Велико Търново на най-изявения за годината курсант от Националния военен университет. Тази година неин носител е бъдещият разузнавач курсант старшина Богдан Кенаров. 

Връзката ми с армията не е станала от един миг. Всичко започна още от детските ми години. В седми клас категорично реших, че ще кандидатствам. Прости си направих избора по детска наивност. В последствие, когато започнахме изучаването на военните дисциплини по тази специализация, усетих, че съм направил правилния избор. Не съм съжалявал. Точно за тази професия и специализация не се изисква само физическата подготовка, а и работа с интелект. Преди ва вляза в университета не бях кой знае колко добър ученик. Дори към момента завършвам с по-добър успех, отколкото в гимназията, а обучението тук е по-трудно. НВУ ме промени по много начини, но най-вече промени характера ми и го затвърди“. 

Богдан Кенаров е великотърновец, завършва Националния военен университет „Васил Левски“ тази година във факултет „Сигурност и отбрана“ по военна специализация „Разузнаване“ и гражданска специалност „Национална и регионална сигурност“. Средният успех от дипломата му е 5,60, а успехът от държавния изпит по гражданската му специалност е 6,00. По предложение на Националния военен университет и след единодушно гласуване от Общинския съвет той е тазгодишният носител на Академичната награда на Община Велико Търново „3 март“, която се дава на най-изявения за годината курсант. Наградата е позлатена настолна реплика на Арката на генералите в старопрестолния град, поставена върху камък от подножието на крепостта Царевец, както и значка с коронован лъв.

„Наградата я приемам като признание за труда, времето и усилията, които съм отделил през четирите години и половина, почти пет. Искал съм да стана най-добрата версия на себе си. От друга страна го приемам и като следствие, защото, за да стигна до тук, където съм, се постарал наистина не само в учението, но и работата си с хора, с подчинени“. 

След пет години в Националния военен университет бъдещият разузнавач Богдан Кенаров споделя, че военната клетва, която е дал, днес има по-специално значение за него, особено думите, с които завършва преди заветното „Заклех се“ - „Храбро да защитавам целостта и независимостта на моята Родина и ако се наложи, да дам живота си за нея, за воинската чест и за славата на бойното знаме“. 

Военнослужещият, давайки тази клетва, той изначално вече е готов и е обрекъл живота си в името на страната, на народа си. Бойното знаме аз го приемам като светиня, защото под него са минали толкова знаменити българи, военнослужещи, които са оставили имената си в историята. Войнската чест – тя се придобива, тя се печели, не се взема от някъде. Тя се натрупва с времето и човек просто го чувства“.  

Стотици пъти курсант Богдан Кенаров е минавал покрай паметника на Васил Левски на главния плац във Военния университет, който носи името на Апостола на свободата, и търси отговора на един въпрос: 

Богдан Кенаров

„Ако имаше такава фантасмагорична възможност той да бъде жив и да види това, което е в момента – военно-образователната система, обществото, страната, да бъде честен и да каже за това ли се е борил, докато е бил жив, бих искал да чуя искреното му мнение – със сигурност няма да е очарован, защото той се е борил за чиста и свята република. Чиста и свята република не е просто понятие, изречено от Васил Левски. Вярвам, че може да се постигне, но не може да го направи един човек. При сегашната ситуация можем, но трябва да сме единни, трябва да пренебрегнем, да игнорираме различията си в професионален план, в личен план, в народопсихологически дори. Всеки да даде своя граждански и войнски дълг, страната ни със сигурност може да се приближи до това понятие чиста и свята република“.  

Бъдещият разузнавач Богдан Кенаров иска от политиците и ръководството на армията ни да продължат с модернизацията на въоръжените ни сили с адекватно материално осигуряване – въоръжение и екипировка. За предстоящите избори бъдещият офицер и носител на Академичната награда „3 март“ на община Велико Търново коментира: 

„Аз се придържам към устава и изискванията към всеки военнослужещ и не съм политически ангажиран. Естествено имам свое мнение за ситуацията. Гласувам, тъй като смятам, че, ако не гласувам, гласът ми може да бъде пренасочен в интерес на друг. Гласувам, защото не искам гласът ми да отиде някъде, където нямам доверие“. 

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52