Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите са горди с миналото си, но не откриват почти никакъв повод да се гордеят с настоящето, сочи проучване

Даньо Димитров, JTN Research: Близо половината анкетирани са съгласни, че политиците са точно отражение на народа

"За нас най-малката единица на стабилност е семейството"

Даньо Димитров
Снимка: Силвия Великова

"Над 80% от анкетираните са изключително горди от това, че са българи, но основните причини за своята гордост те откриват в събития в миналото. Почти никакви основания не се откриват в настоящето."

Това каза пред БНР Даньо Димитров, изпълнителен директор на JTN Research. Компанията е провела със собствени средства анкета сред 2015 български граждани.

Повод за срам за близо 90% от запитаните са печалните събития около Възродителния процес, а извън конкретно назовани събития - възприятието за дълбока корупция и безпътица.

В най-малка степен българите са самоидентифицират като европейци. Повече се идентифицират със семейството и родното си място, показва още проучването.

"За нас най-малката единица на стабилност е семейството."

Заради огромния обем конфликтираща информация в общественото пространство не можем да се възприемем като европейци, смята Доньо Димитров. По думите му различни фактори в обществото се опитват допълнително да ни объркат и разединят

С напредването на технологиите се пропагандират доста поляризирани мнения. Модерният съвременен човек не е екипиран с инструментите да се справи с този водопад от информация, който ни залива ежеминутно, посочи още Димитров.

Под 15% от анкетираните посочват като важни социални активности, които изискват отделяне от личното време, става ясно още от проучването.

"На над 80% от хората не им се занимава."

Близо половината от запитаните са съгласни, че политиците са точно отражение на народа и са такива, каквито са българите

Около 60 на сто смятат българите за толерантни към други народности, но същевременно малко над 60% казват – "България е само за българите", в което има противоречие, отбелязват още от JTN Research.

"Явно сме толерантни към други народности, стига те да си стоят у тях", коментира Даньо Димитров в предаването "Преди всички".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Михаил Иванов

Михаил Иванов: Общностните механизми в ДПС са силата на Доган

Общностните механизми в ДПС са базата, върху която Ахмед Доган е стъпил. В това е неговата сила - тази общностна солидарност и вътрешна сплотеност. Това каза пред БНР доц. Михаил Иванов, съветник по етническите въпроси на президента Жельо Желев (1990 - 1997 г.), като добави, че Делян Пеевски не може да припознае този механизъм, тъй като при него..

публикувано на 09.07.24 в 14:34
Димитър Куманов

Димитър Куманов: Управлението на водите у нас = разпад на държавността

Управлението на водите в България е еманация на разпадането на държавността . Това мнение изрази пред БНР инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". Той нарече управлението на водите "ужасяващо". " Интереси на връзкари на властта се удовлетворяват за сметка на цялото население ", смята Куманов. България бави плановете за речните..

публикувано на 09.07.24 в 08:55

Лидерите на държавите от НАТО се събират във Вашингтон

Лидерите на страните членки от НАТО се срещат във Вашингтон, където ще отбележат 75-ата годишнина от създаването на най-голямата организация за сигурност в света.  В срещата ще вземат участие лидерите на 32-те държави членки от Европа и Северна Америка. България е представена от служебния премиер и министър на външните работи Димитър Главчев. В..

публикувано на 09.07.24 в 05:28
Величка Микова

България е с една от най-дългите работни седмици в ЕС, причината - ниските доходи

България е една от страните в Европейския съюз с най-дългата работна седмица - 39 часа, при средно малко над 36 часа за съюза . Това показват най-новите данни на Евростат. Преди нас в класацията по този показател са само Гърция с почти 40 часа, както и Румъния и Полша - с по над 39 часа. На другия полюс е Нидерландия - с малко над 32 часа..

публикувано на 08.07.24 в 10:23
Стоян Михалев дава брифинг -  7 юли 2024 г.

Какво означава лансираната от ДСБ идея за съставяне на "технически кабинет" с третия мандат

Партия "Демократи за силна България" предлага на партньорите си от коалиция ПП-ДБ да поискат третия мандат за съставяне на "технически кабинет" като изход от политическата криза. Междувременно в София се провежда Националният съвет на "Продължаваме промяната", който обсъжда предстоящите си приоритети и работата в коалиционния формат.  ДСБ предлага..

публикувано на 07.07.24 в 15:33
Руслан Трад

Руслан Трад: Скептичен съм за възобновяване на преговорите за примирие в Газа

Тепърва новият ирански президент Масуд Пезешкян ще има много проблеми. Това заяви пред БНР Руслан Трад, журналист, съосновател на военния журнал "De Re Militari". "Пезешкян го определят като реформист, само защото не е толкова краен колкото своя опонент Саид Джалили. Разбира се, има реформистки идеи. Пезешкян има идеи за връщане на масата за..

публикувано на 06.07.24 в 13:22
Изглед към сградата на британския парламент

Проф. Марк Шанахан: Усилията за отцепване на Шотландия бяха върнати десетилетия назад

"Политически трус" - това е краткият коментар за резултатите от изборите във Великобритания. От една страна заради повече от убедителната победа на лейбъристите, които сега ще имат много по-голямо мнозинство от Борис Джонсън на предишните избори през 2019 година и ще се чувстват съвсем комфортно в Камарата на общините. Докато загубилите консерватори..

публикувано на 06.07.24 в 12:18