Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите са горди с миналото си, но не откриват почти никакъв повод да се гордеят с настоящето, сочи проучване

Даньо Димитров, JTN Research: Близо половината анкетирани са съгласни, че политиците са точно отражение на народа

"За нас най-малката единица на стабилност е семейството"

Даньо Димитров
Снимка: Силвия Великова

"Над 80% от анкетираните са изключително горди от това, че са българи, но основните причини за своята гордост те откриват в събития в миналото. Почти никакви основания не се откриват в настоящето."

Това каза пред БНР Даньо Димитров, изпълнителен директор на JTN Research. Компанията е провела със собствени средства анкета сред 2015 български граждани.

Повод за срам за близо 90% от запитаните са печалните събития около Възродителния процес, а извън конкретно назовани събития - възприятието за дълбока корупция и безпътица.

В най-малка степен българите са самоидентифицират като европейци. Повече се идентифицират със семейството и родното си място, показва още проучването.

"За нас най-малката единица на стабилност е семейството."

Заради огромния обем конфликтираща информация в общественото пространство не можем да се възприемем като европейци, смята Доньо Димитров. По думите му различни фактори в обществото се опитват допълнително да ни объркат и разединят

С напредването на технологиите се пропагандират доста поляризирани мнения. Модерният съвременен човек не е екипиран с инструментите да се справи с този водопад от информация, който ни залива ежеминутно, посочи още Димитров.

Под 15% от анкетираните посочват като важни социални активности, които изискват отделяне от личното време, става ясно още от проучването.

"На над 80% от хората не им се занимава."

Близо половината от запитаните са съгласни, че политиците са точно отражение на народа и са такива, каквито са българите

Около 60 на сто смятат българите за толерантни към други народности, но същевременно малко над 60% казват – "България е само за българите", в което има противоречие, отбелязват още от JTN Research.

"Явно сме толерантни към други народности, стига те да си стоят у тях", коментира Даньо Димитров в предаването "Преди всички".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31

Катерина Преда: Джорджеску използва методи от времената на комустическия режим на Чаушеску

Облъчени от пропаганда или търсещи нов спасител, оплетени в социалните си трудности и обществена изолация или пък дело на външна намеса. Различни са теориите за това какво се случи в Румъния след първия тур на президентските избори на 24 ноември, спечелени неочаквано от един кандидат, за който по-голямата част от обществото не беше чувало...

публикувано на 15.12.24 в 21:37

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Сътрудничеството между Русия и Турция прогресивно намалява, но няма да има раздор

Президентът на Турция Реджеп Ердоган спечели гражданската война в Сирия. Загубиха я руският президент Владимир Путин и Иран - поне така изглежда към момента. Тази война винаги е била и част от битката на Ердоган за оцеляване във властта. Той инвестира в нея от самото начало, заставайки на страната на сирийската опозиция и обтягайки спорадично..

публикувано на 14.12.24 в 11:47
Негово Светейшество патриарх Даниил

Патриарх Даниил: Безродници ли сме, та да преименуваме храма "Св. Ал. Невски"?

Илия Вълков : Ваше светейшество, първо искам да Ви благодаря за това, че ще направим този разговор. Вашите послания са много важни в смутното време, в което живеем, и смятам, че ще бъдат морален ориентир за нашите православни слушатели. Вече минаха почти 6 месеца от Вашата интронизация, какво успяхте да промените за това кратко време?..

публикувано на 13.12.24 в 18:55