Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без протоколи на хартия за скъпоструващите лекарства от началото на март

Снимка: БГНЕС
Без протоколи на хартия за много от хората с хронични заболявания, които се лекуват с медикаменти, заплащани от Здравната каса – това влезе в сила от средата на седмицата чрез въвеждане на възможността за издаване на електронен протокол за скъпоструващи лекарства, когато не се изисква експертиза от страна на Здравната каса. Поредната стъпка от дигитализацията в здравеопазването беше приветствана от пациентски организации, но от Българския лекарски съюз посочиха, че ще се учат в движение как да издават електронни протоколи. От Здравната каса не отговориха конкретно на въпроса на „Хоризонт“ какви са възможните начини, по които даден пациент ще бъде информиран от техни служители, че протоколът му е одобрен и може да получи рецепта за нужните му лекарства.


До края на април лекарите специалисти, които проследяват хроничното заболяване на даден човек, ще могат да изберат какъв протокол да му издадат – хартиен или влезлият в сила от 1 март електронен. Пътят при варианта с хартията е по-дълъг, разказва Елисавета Котова, една от няколкостотинхиляди диабетици у нас, които разчитат на Здравната каса за животоподдържащи лекарства, изписвани с протокол IC. Документът вече може да се издава за срок от 12 месеца, така че хората да не се разкарват повече от веднъж годишно. Преди да отиде при своя ендокринолог, Елисавета минава през медицински изследвания, за да може лекарят да прецени дали терапията се запазва. Следва попълване на няколко вида документи и издаване на хартиен протокол в 3 екземпляра – два от тях се дават на пациента.  

С рецептата човек отива в аптеката, където представя третия екземпляр от протокола. Според Елисавета този път отнема минимум 2 дни време. В София, където живее жената, заверяването на протокола в районната каса се случва веднага след като й дойде редът, освен ако няма промяна в предписаното лечение. 

Снимката е илюстративна

Относно готовността на лекарите специалисти да извършват новата услуга, от организацията твърдят, че ще се учат в движение и че имат амбиция и желание за прогрес. С издаването на електронен протокол няма да има нужда да бъде разпечатана нито една страница, освен амбулаторният лист, който пациенти и лекари разписват, посочиха още от съсловната организация. Отпада разкарването на хората до районната каса, както и нуждата да пазят и занесат в аптеката хартиен екземпляр. 

Все още не е ясно по какви начини ще бъдат информирани те, че протоколът им е одобрен от Здравната каса. Оттам не изброиха възможните начини, въпреки конкретния въпрос, който отправи „Хоризонт“.


Пациентите с наследствени нарушения на кръвосъсирването, сред които са хората с хемофилия, използват друг вид протоколи – 1 А – които изискват експертиза от страна на Здравната каса. Това означава, че след подаването им от лекар специалист, комисия в касата се събира, за да разгледа подадената информация и се произнася за лечението на човек.

От 1 април се очаква да бъде въведен електронен протокол за изписване на лечение след експертиза от комисия в районната здравна каса. 

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51