Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кое е непосилната тежест - да помниш или да забравиш, пита поетесата

Христина Гутева за поезията като абстракция и защо коренът е цвете

2
Христина Гутева
Снимка: Личен архив

В "Нощен Хоризонт" отново разговор за литературата като призвание, работа и хоби.

"Кое е непосилната тежест - да помниш или да забравиш?" пита в "Нощен Хоризонт" поетесата Христина Гутева. Тя има публикувани разкази и стихотворения във вестници и списания, издадени две книги, занимава се с фотография и изработва фигури от дърво.

От 2015 г. тя се занимава с фотография, като една от нейните снимки става корица на поетичната ѝ книга „Коренът е цвет”,  издадена от  „Библиотека България”,  София,  2018 г. Нейни фотографии са публикувани в сайтовете „Кадър 25” и „Диаскоп комикс”.

Има силен интерес към психология, философия, антропология, астрономия, будизъм, източните бойни изкуства и подобни. Известно време посещава курс по тай-чи. Понастоящем тя продължава да пише, снима и да изработва фигури от дърво. Самата тя казва, че ще продължава да търси и други начини да изразява себе си.



"Хората на изкуството трябва да са задължително и будители, те трябва да напомнят на обществото за тържествени дати като Националния празник - 3 март, който отмина преди ден, те са тези, които трябва да държат духа на народа буден, да го пазят и да го повдигат и да го правят по-силен и да не забравяме историята си", каза още пред БНР Христина Гутева.
Христина Гутева
През 2012 г. е на екскурзия в Индия – основно щатите в подножието на Хималаите, където посещава редица храмове и будистки манастири, измежду които е и резиденцията на Далай Лама в Дхарамсала, щата Химачал Прадеш. Среща се с монасите, като един от тях тогава е бил на 108 години. За кратко е в Раджастан и пустинята Тар. Пътуването и завършва със Златния храм в Амритсар и Тадж Махал в Агра. При все желанието ѝ да пише за Индия, това не се случва.

Скоро след завръщането си в България започва да пише стихове в т.н. лапидарен стил, част от които са събрани в поетичната ѝ книга.

Има публикувани разкази във вестник „Балчишки телеграф”, сайтовете „Разказвачите” и „Кадър 25”, както и  „Кула” – списание за култура, литература и изкуство на община Казанлък. В същото списание са публикувани и нейни стихове. Има още публикувани стихове  в „Кадър 25”, „Тетрадката”,  „ Нова асоциална поезия”, „Диаскоп комикс”,  „Е-същност”, „Литературен вестник”, „Подслон”, „Кръстопът”.

"Днес нещата са много различни от историческа гледна точка. Не мисля, че можем да върнем духа на нашите предци, защото всяко време изисква своята нагласа и своето отношение, своят начин, по който да се приема и и да се отговаря, и да се участва. Но това не означава, че не трябва да знаем откъде са дошли, каза още Гутева.

"Думите са голяма сила, защото от един разговор може да си повдигнеш духа, но може и да се случи и обратното...затова трябва да внимаваме как ги използваме. Защото думите изграждат мостове, но събарят и стени... те са сближаващи и раздалечаващи хората...", сподели още пред БНР Христина Гутева.

Христина Гутева е родена 1966 г. в Бургас. Живее и израства в Балчик до завършването на средното си образование. През 1991 г. завършва ТУ-Варна и остава да живее в морската столица. През 1999 г. издава първата си книга с разкази и есета „Бягство в светлината“, изд. „Зограф”, Варна. Изучава магистърска програма по психология във ВСУ "Черноризец Храбър", 2000 г. ”. 

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00