Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бунтът на учениците - за правилата, проблемите и границите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Вълна от стачки залива Великобритания вече месеци наред, като тя не подмина и образованието с включилите се учители, искащи подобно на здравните работници, жп работниците, гранична полиция и много други, увеличение на заплащането, съобразено с инфлацията. Доста изненадващо обаче през последните две седмици училищата станаха сцена на протести от напълно различен харектер и то от страна на ученици

Някои промени в училищата не се понравиха на някои ученици, а бунтът бързо намери благодатна почва в социалната мрежа TikTok. Видеоклипове в TikTok показват ученици, които хвърлят кошчета за боклук, маси, столове и дори урина. В цяла Англия и Уелс има училища, в които бяха проведени протести срещу правилата, които забраняват на учениците да ходят до тоалетна по време на занятия или срещу въвеждането на унисекс санитарни помещения. А също и срещу забраната момичетата да навиват политите си, за да изглеждат по-къси. Това е по-скоро свързано с недоволство срещу училищните униформи. 

Tвърди се, че в унисекс тоалетните момчета снимат момичета с телефоните си. Майка на момиче казва, че дъжеря й е престанала изобщо да ползва тоалетните в училището. Другаде ученици се бунтуват като отказват да влязат в класните стаи. 


Училищните управи не скриха големите си притеснения от протестите, които се засилиха благодарение именно на хилядите гледания и споделяния на видеоклиповете по TikTok. 

Протестите се превърнаха в нещо като модерен тренд. Най-шокиращото може би обаче е, че много родители бурно аплодират протестиращите ученици в социалните медии

Директори на училища дадоха доста интервюта през последнитe дни, в които казват, че родителите сериозно грешат като подкрепят учениците, които беснеят в училищата. Те настояват, че ръководствата на училищата имат пълно право да въвеждат и непопулярни нови правила, за да се справят с така наречения вейпинг, който е съвременна алтернатива на конвенционалното тютюнопушене, както и тормоза в тоалетните. Един от директорите на училище в Нортхемптън, в което има ученици от 4 до 19 години, бе цитиран от "Гардиън" да казва, че някои родители твърдят, че е нарушение на човешките права училищата да ограничават използването на тоалетни по време на уроци, което, според него, е нелепо твърдение. Освен това той смята, че с отношението си тези родители "легитимират" протестите, които много бързо биха могли да излязат извън контрол и да се превърнат в сериозен риск за безопасността на младите хора, като открито поставят под въпрос справедливостта на училищните правила и авторитета на учителите. Директорите припомнят, че има много по-добри и по-нормални начини да се обръща внимание на проблемите, като контактуване с училищните съвети или преки разговори с класните ръководители. 

Профсъюзът на директорите на училищата пък директно заяви, че на учениците, които вземат участие в "неприемливи" протести, подклаждани от видеокиповете в TikTok, могат да бъдат налагани дисциплинарни наказания

Ученици казват обаче, че до претестите се е стигнало, защото всъщност никой не им обръща внимание, че при техните опити да говорят с учители за проблемите им е било казано да не ги занимават с глупости. Някои деца смятат за абсурдна тежката процедура да отидат до тоалетна, ако това им се наложи, докато са в час, защото е нужна поредица от разрешения, включително и от служителя, който отговаря за тоалетните. 

Както се вижда и двете страни в спора имат своите аргументи. Едва ли някой би оспорил, че насилето няма място в училищата, защото при някои от протестите се стигна дори да се вика полиция. Говорител на министерството на образованието заяви, че е налице голяма загриженст по повод на съобщенията за безредици и ведомството ще поддържа връзка с всички училища и местни власти, за да се гарантира, че имат пълна подкрепа в този момент. 

"Винаги ще подкрепяме директорите на учебните заведения, за да се вземат мерки и да се гарантира спокойстивето в класните стаи, тъй като точно директорите са в най-добрата позиция и най-компетентните да работят със своите учители, родители, ученици и местни общности при разработването и прилагането на съответните политики", се казва още в изявлението на говорителя на министерството. 

Някои учители пък доста се подразниха от твърденията на служители от министерсвото на образованието, че с техните стачни действия дават лош пример за поведение на учениците. Не са малко обаче онези, които смятат, че учителите трябва да прекратят стачките си, да се завърнат в класните стаи и да въведат ред сред учениците си.


Това е вечна дискусия и поколенчески спор, изказа мнение в предаването "Хоризонт до обед" Пламена Николова, програмен координатор на политики за децата в Националната мрежа за децата.

"Дали каналът на изразяване ще бъде протест на улицата или протест в TikTok, това е въпрос на развитие на възможностите на мрежите, обществото и на технологиите. Колкото и да не ни се нрави бунтът срещу системата, похвално е, че младежите намират начини да го изразят и това не може да бъде спряно. Правилата в училище работят, когато те са поставени в диалог и когато те имат смисъл за тези, към които са насочени. Доста от системите не включват в диалога, когато се изграждат рамки и правила, децата и младежите, което води до съпротива и бунтове. Когато младежите не виждат смисъл от дадено правило, то естествено ще се появи съпротива. Когато нещо просто се налага, защото едната страна е авторитетът, а другата страна просто трябва да го изпълни, нормално е да се стига до конфликт", коментира тя. 

Има граници, които не могат да бъдат прекрачвани, категорична е Николова и добави, трябва да има правила и те трябва да се спазват. Според нея самите ученици трябва да разберат кое е смислено и кое е прекрачване на границата. 

Според Антоанета Василева - координатор на консултативната линия по безопасен интернет, примерът от Великобритания е позитивен и той трябва да даде обратна връзка на възрастните - какво показват на децата, и да се съобразят с техните нужди и желания

"Много интересно е защо учителите са притеснени от това, което се случва, след като те им дават пример със себе си - затова че те протестират за свои права, свързани със заплащането".

Пред БНР тя изказа мнение, че и българските ученици изпитват същите затруднения да бъдат чути и разбрани от учителите си


"И в България има десетки, ако не и хиляди примери, в които ученици изнасят проблеми пред класния ръковдител, директора или ръководството на училището по най-различни теми, включително училищен тормоз или онлайн тормоз, и не получават необходимата подкрепа и действие от страна на училището, които наистина да разрешат проблема".

В тоалетните в училище се случват ужасни неща, подчерта Василева и добави, че проблемите в това отношение от Великобритания ги има и в България. 

Според нея трябва да има комуникация, която децата и младежите да усещат като равна от страна на учителите. Тогава ще има друг тип реакция на всичко, което им се прилага като правила, смята тя. Василева е категорична, че трябва да учим децата как да разпознават провокациите и офлайн, и онлайн.

От началото на годината имаме бум в консултациите на нашата линия, отчете тя и посочи:

"Те са свързани с фишинг и технически настройки. Има все повече атаки срещу деца и младежи, свързани с опити за измами, имаме много разбити фейсбук профили, имаме покачване на сигналите за сексинг. Тези неща се случват и на територията на училището, в междучасията. Родителите трябва да имат особено внимание по темата, учителите отделно".

Мненията по темата можете да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Стефанова

Милена Стефанова: Накрая може би ще стигнат до съгласие за най-възрастния

Председател на 51-ото НС рано или късно ще изберат. Накрая може би ще стигнат до съгласие за най-възрастния. Въпросът е към какво води тази стъпка? Това прогнозира проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климен Охридски" в интервю пред БНР. "И сега е моментът, в който се опипват, изкарват парата, емоциите се..

публикувано на 22.11.24 в 13:19

Забраняват износа на лекарство за недоносени деца, заплащано от НЗОК

Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина.  Лекарството се използва за..

публикувано на 22.11.24 в 13:11

Уволниха учителката, затваряла деца от градината в чекмеджета

Учителката във варненска детска градина, обвинена, че е затваряла деца в чекмеджетата на леглата им, е освободена от работа. От следващата седмица ще бъде сменен и директорът на детска градина №4 "Теменужка", съобщиха от варненската община. Обвиненията срещу учителката се съдържат в добили публичност сигнали от родители на деца, които тя е..

публикувано на 22.11.24 в 13:09

Асен Василев: ПП не се моли на никой, ще подкрепи Кирилов за председател на НС

В 12-ия ден на първото заседание на новия парламент депутатите си гласуваха почивка преди пореден опит да изберат председател.  Близо месец след изборите 51-вото Народно събрание не е започнало законодателна работа.  Петков призова ГЕРБ да се откажат от кандидатурата на Рая Назарян за председател на НС Първата политическа..

публикувано на 22.11.24 в 13:08

73-годишна българка - арестувана в Солун за телефонна измама

73-годишна българка е арестувана в Солун за телефонна измама. Издирват се още участници в престъпната мрежа.  Полицията е арестувала българката с парите, получени от измамената гръцка гражданка. Използван е познатия сценарий за измама - че детето на гъркинята е пострадало при автомобилна катастрофа и са необходими пари за операция...

публикувано на 22.11.24 в 12:48

Откриха подозрителен пакет близо до посолството на САЩ в Лондон

Британски полицаи извършиха контролирана експлозия близо до посолството на САЩ в Южен Лондон след откриването на подозрителен пакет, съобщиха Ройтерс и Би Би Си. От лондонската полиция излязоха с изявление, че "могат да потвърдят, че чутият в района силен взрив е контролирана експлозия, извършена от екип сапьори".  Районът на американското..

публикувано на 22.11.24 в 12:29

Би Би Си: Русия е доставила на Северна Корея 1 млн. барела петрол допълнително през 2024 г.

Русия е доставила на Северна Корея един милион барела петрол допълнително през тази година. Това показват сателитни изображения, анализирани от британска изследователска група. Петролът е плащане за оръжията и войските, които Пхенян изпрати на Москва, за да разпали войната в Украйна, казаха водещи експерти и външният министър на Обединеното..

публикувано на 22.11.24 в 12:20