Това каза пред БНР съдията от Върховния касационен съд Ивайло Младенов.
Той обясни, че съществуващото досега задължение на съда да прикани страните към спогодба не е имало "никакъв ефект върху процесуалното поведение на страните".
С тези изменения за пръв път се оказва реална институционална подкрепа, насочена към стимулиране на страните за доброволно решение на спора, посочи Ивайло Младенов.
По думите му дори най-прецизното съдебно решение не е толкова добро, колкото една съдебна спогодба или споразумение, което страните са постигнали по предмета на спора.
За пръв път се въвежда институт за подкрепа, включително чрез ангажирани публични средства за заплащане на медиаторите, за постигане на спогодба, подчерта съдия Младенов.
Медиацията би имала и благоприятния страничен ефект на разтоварване на съда, допълни той.
"Целта е да възстановим диалога между страните и да ги накараме да погледнат на спора като на диалог. Между страните се появява една ледена стена от неразбиране, недоверие, враждебност и това им пречи нормално да комуникират помежду си. Този диалог между тях ще възстанови медиацията, по един напълно професионален начин. Това ще им помогне по-рационално, по-естествено, по-бързо и по-евтино да решат възникналия помежду им спор."
Младенов е убеден в полезността на медиацията. В редица случаи тя би могла да доведе дори до по-справедлив резултат, защото съдът решава според доказаните по процесуален ред факти, а житейската ситуация може да е различна.
"Невинаги страните могат да докажат с надлежни доказателства онова, което действително се е случило между тях."
Не бива да се драматизира предварително прилагането на медиацията, смята съдия Ивайло Младенов.
Ако страните преценят, че не могат да уредят отношенията си чрез медиация, делото ще продължи своя ход. Медиационната процедура е така замислена, че не пречи на хода на процеса, тя се вмества между заседанията, заяви юристът.
Предвижда се медиацията да трае максимум три часа.
Промените в закона влизат в сила от средата на следващата година.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..