Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Препятствията в живота са ме карали да ставам по-добър, сподели пред БНР авторът на музиката за песента "Не остарявай любов"

Хайгашод Агасян за музиката, която идва от сърцето

Тази година композиторът отбелязва 70-годишнина

Хайгашод Агасян
Снимка: Пламена Бачийска

"При всеки свой юбилей човек прави някакви равносметки. Аз съм извървял един дълъг път, за който не съжалявам...", разказа за БНР Хайгашод Агасян, специален гост в "Нощен Хоризонт". Само преди месец и нещо Агасян навърши 70-ет години. И срещата с него в ефира на БНР по програма "Хоризонт" е един своебразен празник, на който отбелязваме неговия юбилей.

Музика, която идва от сърцето! Така може да се определят творбите, които създава композиторът Хайгашод Агасян.

Неговата музика и песни вълнуват, завладяват, превръщат се в хитове. Повечето от нас помнят „Не остарявай любов”, „Добри познати”, „Хей, приятелю, здравей”, „Светът е хубав, светът е прекрасен”, „Бог да пази България” и още много, много други.

"На този 70 годишен юбилей, аз си спомних за т.нар. препятствия. Защото човек има неща, които понякога трябва да преодолее, за да върви напред и си дадох сметка, че тези препятствия всъщност не са ме препъвали, а са ме карали да се усъвършенствам, да бъда по-добър.

В учебниците по "Музика"  за пети клас на "Просвета" са ме сложили между първото поколение български композитори. И може да си представите какво мисли едно дете за мен, жив композитор, става ми мило и смешно, а аз много обичам да правя концерти за деца...Обичам децата, защото при тях няма фалш.

Според мен музикалните вибрации са били преди словото, както е написано в Бибилията. А иначе на правилно, успешно и без стрес присъствие на сцената се научих във ВИТИЗ, и там се запознах и с дългогодишния ми приятел Недялко Йорданов", спомни си още пред БНР Хайгашод Агасян.

"Има стихотворения, плачещи за музика...Кое е първото - текстът или музиката - лично аз винаги съм предпочитал първо стиха. И след това музиката. Малцина са тези, които могат по музика да напишат стихове...това е талант, огромно майсторство...

При мен музиката не мога да обесня как идва... Има стихотворения, които не стават за музика. Но ако дадено стихотворение е ритмично, мелодично, просто се лее, на второто прочитане тръгва музиката в мен...Аз си композирам във влака, в метрото, в автобуса", каза още Агасян в "Нощен Хоризонт".

Композиторът, който е безкрайно отговорен към работата си, към себе си.
Хайгашод Агасян
Хайгашод Агасян завършва Националното музикално училище „ Любомир Пипков” в гр.София  през 1972 год. и постъпва в Ансамбъла на Строителни войски. 1978 год. завършва  Националната Музикална Академия „ Панчо Владигеров” с основен инструмент виола  и продължава образованието си с майсторски клас – камерна музика . Специализира  камерна музика в Унгария и Франция. От 1979 - 1991год. работи в оркестъра към Младежки театър – гр.София, от 1991 – 1997 в театър „ Възраждане” .

Автор е на музиката към пиеси , които се поставят на сцената на драматичните  театри в гр. Смолян, Благоевград, Ловеч, Пазарджик, Добрич, Варна, София и др., както и пиеси за  деца, мюзикъли за деца и възрастни. Сред най – известните са: „ Ще те накарам да се влюбиш”, „Приключения опасни с герои сладкогласни”, „Вълкът срещу козата и трите и  козленца” и др.
Хайгашод Агасян
Многобройни са наградите и отличията, които е получил Хайгашод Агасян. През 1997 год. е награден с медал „ За заслуги към Строителни войски”. Ето и останалите: Награди от „Младежки конкурс за забавна песен”. Награди от конкурс за детска песен на БНР. Награди от конкурса „Милион чудеса” – гр. Банкя. Награда от конкурса за песен „София – вечна и свята” – награда на публиката. Награда от конкурса „Сладкопойна чучулига” гр. Бургас.Награда от международния конкурс Gala” Star Melody” – гр. Букурещ. Награди от конкуси за поп песен.

2004 год.. – награда на фондацията „ Маестро Димитър Вълчев” за музиката към спектакъла „ Умник над умници, юнак над юнаци” , поставена в Младежки театър  „Николай Бинев” гр. София. 2009г. е удостоен с орден „Св.Св. Кирил и Методий” първа степен , за заслуги към РБългария в областта на изкуството и образованието. 2010 год. е удостоен  от Върховния  читалищен съвет на Съюза на народните читалища  с почетното звание „Следовник на народните будители”. 2013 год. Арт Академия  към радио Classik FM  присъжда наградата и званието лауреат на „Златно перо” за принос към българската култура. 2016 год. е удостоен с медал на името на великия композитор Гомидас от Министерството на Диаспората на Република Армения, връчен лично от Н. Пр. Арсен Схоян – Посланик на Република Армения в България, за принос във връзка с признаването на геноцида над арменския народ от българския парламент. 2021 год. е  удостоен със званието „Почетен гражданин на София“ от Столичен общински съвет.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11