Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Подготви се за неочакваното, подкрепи уязвимите" - на фокус е бъбречното здраве

Проф. Васил Тодоров - началник на Клиниката по нефрология и хемодиализа в УМБАЛ "Д-р Г. Странски"
Снимка: Латинка Светозарова

И тази година у нас се отбеляза Световният бъбречен ден. Целта е отново да се насочи вниманието на хората върху бъбреците, върху желанието да се осигури бъбречно здраве за всички и се намали честотата на болестите.

"Бъбреците са изключително важен орган, който подпомага функцията на всички други органи и системи в човешкото тяло. Различни са причините за заболяванията в тази област, а мотото тази година на Световния бъбречен ден е "Подготви се за неочакваното, подкрепи уязвимите!", насочва вниманието проф. Васил Тодоров, началник на Клиниката по нефрология и диализа в Университетската болница в Плевен "Д-р Георги Странски“.

И допълва:

"Земетресенията, наводненията, природните катаклизми, войната и пандемията от Covid-19 силно влошиха условията за живот на много хора с огромното си негативно влияние – физическо и материално, финансово, болестно. Особено вредно световните и локалните катастрофи се отразяват на хората с хронични болести, сред които тези с хронична бъбречна недостатъчност са 850 милиона. Заедно с хроничните сърдечни и белодробни болести, захарният диабет и артериалната хипертония, хроничната бъбречна недостатъчност е сред най-честите причини за инвалидизиране и смърт на хората. Именно това са ранимите, най-застрашени хора, при които и малки отклонения в грижите и поддържането на здравето се отразяват катастрофално.

Пандемията от Covid-19 през последните три години доведе до сериозни вреди за тази популация в целия свят – поради причинените сътресения на здравните системи, поради натоварването на лечебните заведения, поради ограничаване на движението от наложените карантинни мерки. Всичко това доведе до рязко натоварване на лекарите, медицинските сестри и целия персонал на здравеопазните системи и до рязко увеличение на разходите. Признава се, че тази пандемия натовари допълнително и без това инсуфициентното управление на здравна система в целия свят. Изобщо лечението на групата от тежки хронични заболявания изисква 55% от здравните разходи, а те ще се увеличават непрекъснато в бъдеще. Лечението на хроничните бъбречни болести и хроничната бъбречна недостатъчност ще вземат съответния финансов дял.

Затова здравните теоретици се сетиха отново за старото правило, че профилактиката, наричана днес модерно и изкривено у нас превенция, е по-ефективна и най-вече – по-евтина".

Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е няколко гласа в полза на Зафиров - 390 гласа за него, срещу 293 за Гуцанов. Трети се е класирал бившият председател на софийската..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34

Една година от смъртта на Алексей Навални

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..

публикувано на 16.02.25 в 12:28
Полският външен министър Радослав Шикорски

Варшава: Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на руската заплаха

Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на заплахите от Русия, заяви полският външен министър Радослав Шикорски, цитиран от Ройтерс. Агенцията се позовава на интервю на министъра, излъчено късно снощи по държавната телевизия. По-рано в събота украинският президент Володимир Зеленски призова за създаването на европейска..

публикувано на 16.02.25 в 12:20