Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инициативата "Емоциоландия" е фокусирана върху подрастващи от детските градини. Поради големия интерес се очакват и нови дати

Седмица на емоциите учи врачанските малчугани на емоционална интелигентност

Хубаво е, когато положим основите в ранна възраст, след това имаме възрастни в добро психично здраве, отбелязва детски психолог

Снимка: Ива Антонова

Регионалната библиотека "Христо Ботев" във Враца обяви Седмица на емоциите. Във фокуса на инициативата, наречена "Емоциоландия", са най-малките посетители на библиотеката. Под формата на забавни игри деца от втора до четвърта група научават и разпознават базови емоции като радост, тъга, страх и гняв. Целта на инициативата е да се подкрепи развитието на емоционалната интелигентност още от ранна възраст.

"Инициативата сме я разработили заедно с библиотечните специалисти под формата на игра. Тя е насочена към възпитаниците на детските градини от втора, трета и четвърта възрастова група", пояснява детският психолог Надежда Евгениева. 

Надежда Евгениева

Всеки делничен ден до края на седмицата тя е на място в детския отдел на регионалната библиотека във Враца за съвместната им инициатива, която има за цел да насърчи развитието на емоционалната интелигентност при децата

"Под формата на игра да запознаем децата с базовите емоции – те да ги назовават, да ги разпознават. По този начин да спомогнем за развитието на техните социални и емоционални умения. Хубаво е, когато положим основите в ранна възраст. След това има възможност да надграждаме и да имаме нормално функциониращи възрастни, с добро психично здраве."

"Това са базовите емоции. Направили сме ги в кръг, като колело на емоциите. Децата имат възможност да си изберат емотиконче с лицевото изражение на всяка от тези емоции и да го залепят на това, което е изброено на колелото", разказва още Евгениева.

"Другата игра, която сме планирали, включва лего конструктор с емоциите. Чрез конструктора децата също много добре възприемат нови знания", допълва детският психолог.

Интересът към инициативата е голям. Затова се планират и нови дати, така че всички желаещи да се запишат, да могат да го направят.

На входа на библиотеката срещаме първите, успели да бъдат част от "Емоциоландия".

"Ние сме от детска градина "Слънце", група "Звездичка". Нашите деца днес се започнаха с емоциите, заредиха се положително и бяха доста изненадани."

Снимки: Ива Антонова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09