Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Живеем повече във Фейсбук, отколкото в реалния живот. А там сякаш всичко е позволено"

Георги Господинов: В България е изтъняла културата на поносимостта и разговора

Георги Господинов
Снимка: Reading Sofia Foundation
Разделението в България е свръхсилно. Това заяви пред БНР писателят Георги Господинов. 

"То идва от счупения разговор и от това, че възприемаш другия за аватар. Живеем повече във Фейсбук, отколкото в реалния живот. А там сякаш всичко е позволено. Много е изтъняла културата на поносимостта и разговора. Но думите са насилие. С думи можем да объркаме настоящето и бъдещето си. Литературата трябва да се противопостави на пропагандата, която счупва реални животи". 

Романът „Времеубежище“ на Георги Господинов беше номиниран за най-престижната международна награда за литература - „Букър“. Той е първият български писател, който получава такова признание.

"По този начин България застава на литературната карта. Но това не идва изведнъж. Може би трябва да тръгнем от първия превод на „Естествен роман“, който излезе през 2000 година на сръбски. Но всичко започва тук. Книгите се случват първо на български. Благодарен съм на читателите, които бяха с мен през всички тези години", каза писателят в предаването "Хоризонт за вас".

 „Времеубежище“ излиза през пролетта на 2020 г, в първия ден, когато затвориха всички книжарници, магазини и т.н., напомни той.

"На книгата започна да се случва това, за което разказва между кориците си.  Тя е написана с тревога и усещане, че ще дойдат още по-тревожни времена. Писах я в един друг свят-този от вчера, преди пандемията, но описах една пандемия на забравата, която ще дойде".

Търсенето на убежище в миналото не е случайно за нашите географски ширини, посочи Господинов.

"Човек търси там убежище, ако не го намира в настоящето и в бъдещето си. Този момент не е безопасен. Миналото не е добро убежище. Трябва да намерим начин да го помирим с бъдещето и да живеем сега. В България сякаш има една носталгия по късния социализъм. Явно не сме си разказали достатъчно за тези времена, щом искаме отново да се върнем там. При нас има страх и липса на опит да живееш в свобода, защото свободата е неуютна. Но това  е начинът да живееш сега. Иначе ще дърпаме към познатото и старото, което ще ни затваря в своето мазе.

Цялото интервю на Снежана Иванова с Георги Господинов може ад чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26