Много често самите места са звуков инструмент. От друга страна имат интересен исторически контекст, каза Райжеков пред БНР.
В настоящата инсталация - "До последна капка", електроника улавя капките вода, падащи в металната кофа под всеки от обектите. Всеки от обектите е свързан към медицинска система, в която има разтвор с вода, поясни артистът.
Използвани са обработени, предварително записани звуци от цигулка, флюгелхорн и пиано. Капки, капещи по различно време, биват уловени от специални сензори, като това генерира звуков концерт, отбеляза Райжеков.
"Получава се изключително интересна звукова среда."
Антони Райжеков извлича звуци от всичко, включително от вируси и бактерии или новинарски статистики.
Той сподели, че в новинарския проект например е бил направен анализ на новините с помощта на изкуствен интелект, за да се разбере какви различни гледни точки има по дадени теми. ИИ ги групира и прави карта, на която се получават "дупки", или липсващи гледни точки.
Възлово е да имаме достъп до различни гледни точки, изтъкна звуковият артист.
"Много често се вглеждам в научните теории, работя с учени, често използвам и методи, които се използват в науката", разказа той в предаването "Преди всички".
Сонификацията е метод, който използва дигитална информация, като я превръща в звук, посочи Райжеков и даде пример с Гайгеровия брояч, който отчита радиация. Така по думите му бихме могли всяка една информация да я превърнем в звук.
Работите ми са концептуални, но е важно да бъдат разбирани. Голяма част от творбите са интерактивни – включват участието на публиката, посочи Антони Райжеков в предаването "Преди всички".
"Аз съм работохолик, почивам си с работа. Моите проекти са по 1-2 години, винаги са много дълги. Изискват дълго време и търпение", описа творческото си ежедневие той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимки: Таня Милушева, БНР и личен архив на Антони Райжеков
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..