В световната класация за щастието България заема 77-мо място. В тазгодишната подредба Финландия е най-щастливата страна. В челната десетка може да изброим и всички останали скандинавски страни.
В Скандинавието има малки и добре подредени държави, в които социалната политика на правителствата винаги е обърната към човека. Такова обяснение даде пред БНР журналистът Георги Тошев.
"Щастието не зависи само от климатичните дадености. То е усещане на хората, че са обгрижвани. Скандинавските държави предлагат една реална среща с природата, а срещнеш ли се природата, срещаш себе си. Има и добри закони, както и ясни политики. Човек се чувства сигурен. Завръщането към човека е в основата на усещането за щастие".
В скандинавските държави не е прилично, ако си много богат, да ти личи, обясни той и посочи като контрапункт България, където обичаме да си показваме кой е нещо повече.
"В скандинавските държави също имат проблеми, но голямата цел е хората да живеят заедно. Това е държавна политика и създава хармонизирано общество. Там човекът се намира в центъра на обществото, също както е в Япония"
Средата на класацията, която заема България, не бива да ни задоволява, смята Георги Тошев.
"Имаме всички предпоставки да бъдем доста по-напред. В последните години българското общество е изключително изострено и чувствително. Поставяме се много разделителни линии. Ние сме изморени хора, които на ежедневно ниво трябва да се борят с измислени врагове"
Той обясни ипричините на дъното на класацията да се намират Афганистан и Ливан.
"Държави, в които хората нямат права, винаги са обречени. Липсата на морални и демократични устои обричат живеещите на едно безкрайно безпокойство".
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Тошев може да чуете в звуковия файл.
Във Велико Търново призивът за бойкот на големите търговски вериги днес не се случва. Пазаруват, както пенсионери, така и хора на средна възраст. Ниските доходи в комбинация с промоциите не обезлюдиха големите магазини във Велико Търново, а на касите има обичайните опашки от хора: "Хората са гладни, няма как да разчитат на тези хора, че..
Въоръжените сили на САЩ и Мексико се договориха да извършват координирани патрули от двете страни на общата граница, да засилят обмена на информация и да подобрят методите за комуникация, за да укрепят сигурността на границата, предаде Ройтерс. Командващият северноамериканското командване на въоръжените сили на САЩ генерал Грегъри М. Гийо и..
Пенсионерите с ниски доходи в Гърция няма да заплащат за лекарства по решение на правителството. Пенсионерите с ниски доходи от следващия месец няма да заплащат за лекарства, съобщават от министерството на здравеопазването. Досега те плащаха 25% от стойността на необходимите лекарства. Задължително условие е да са навършили 65 години...
Криминално проявен от Лом е задържан в полицията, след като ударил непълнолетно момиче в ученически автобус. Пострадалата ученичка е прегледана в спешния център на болницата в Лом и е освободена за домашно лечение. Четири непълнолетни момичета се сбили в ученическия автобус, който пътувал по линията Лом – квартал "Момин брод" – Сталийка..
"ЕС трябва да се приспособи към новите реалности". Такова изявление по повод предстоящите руско-американски мирни преговори за Украйна направила вчера една от делегациите на редовното заседание на Комитета на постоянните представители в Брюксел, съобщиха дипломатически източници. Представителите на неназованата страна допълнили, че "няма да..
Депутатът от "ДПС - Ново начало" Димитър Аврамов се е отказал от имунитета си, обяви заместник-председателят на Народното събрание Николета Кузманова в началото на пленарното заседание. С писмо от 19 февруари, Аврамов информира председателя на парламента, че дава съгласие за наказателно преследване по постъпило искане от изпълняващия..
В Битоля е открит клуб на сдружението за култура, образование и традиция "Балкански мост". Присъстваха посланикът на България в Северна Македония Желязко Радуков, генералният консул на страната ни в Битоля Николай Димитров, още дипломати и представители на българската общност в Северна Македония, предаде БТА. Вчера представители на..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютъра ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на..