Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руслан Стефанов: Корупцията и противодействието ѝ не са крайна точка, а пътешествие

Руслан Стефанов
Снимка: Спас Крайнин

"Корупцията, противодействието на корупцията и завладяната държава не са крайна точка, това е пътешествие и няма да свърши". Това заяви пред БНР Руслан Стефанов - главен икономист от Центъра за изследване на демокрацията, преди днешната конференция "Антикорупция и национална сигурност".

"Докато има власт и докато има стремеж за власт, концентрация на власт, ще има и корупция. Тя е проблем, с който се сблъскват всички властови позиции в света. Не е нещо, което се решава веднъж завинаги. Напротив - може да има влошаваме, може да има и подобряване. Опитваме се да използваме всеки инструмент, с който да подтикнем, подпомогнем българските институции и гражданското общество, за да придвижат това противодействие по-напред", коментира той в интервю за предаването "Преди всички".

Той обясни, че уязвимостта на завладяната държава може да се използва от други държави чрез бизнес интереси или политически връзки. По думите му Балканите са един от най-уязвимите региони в Европа. Два са основните канала, по които се осъществява това: 

"Единият е нелегалните финансови потоци, които на Балканите общо са около два пъти по-големи в сравнение със средното за света. Вторият канал - влиянието върху медиите, т.нар. завладяване на медиите. Тук не говорим само за финансово такова, а говорим за контрол през правителството и т.нар. когнитивен контрол, т.е. взаимодействието с чуждестранни сили".

Руслан Стефанов даде пример с посолството на Русия в България, което има повече взаимодействие от потребители в страната в сравнение с всички останали страни на Балканите, взети заедно: 

"Това означава харесвания на постове, реакция на пост, коментар на пост. Тук говорим за много сериозно влияние, което се превръща и в политическо през съответните механизми на демокрацията".

Според него завладяната държава има много различни проявления

"Когато говорим за правителство - имаме предвид и трите власти - законодателна, съдебна и изпълнителна власт. Всяка от тези функции би могла да бъде завладяна. Тя е предмет на съответното влияние. Може да говорим за завладяване, когато в случая в поредния доклад на САЩ се говори за липса на действия, което показва невъзможност, неспособност или завладяване", коментира Стефанов. 

По думите му класически пример за това беше т.нар. апартаментгейт. По същия начин се говори често за чадър над определени интереси, каза той, като добави и случая с фалита на КТБ, 9 години след който няма виновен. 

"В повечето случаи в България започваме да търсим непременно и само тесния юридически поглед, а това, което е ясно, е, че при всички случаи става дума за една сравнително черно-бяла картина, в която българските институциите не са реагирали адекватно". 

Обикновено на завладяната държава е трудно да се противодейства, отбеляза Руслан Стефанов и добави обаче, че в комбинация между институции, неправителствени организации, гражданско общество и международни пратньори може да се намери начин да се взаимодейства. 

Той посочи, че днес ще направят и преглед на някои позитивни развития. Изградените институции в определена степен действат, смята той. Според него не трябва бланкетно да отписваме всички институции и начина, по който те работят

По думите му главният прокурор и вътрешният министър трябва да работят заедно, за да има ефективно противодействие на престъпността и завладяването на държавата:

"Очевидно вътрешният министър не споделя притесненията на главния прокурор. Това ни навежда на мисълта, че може би не всичко, което главният прокурор казва, е точно така. Това ни дава възможност да търсим баланса, каква точно е истината. Разчита се и на активността на гражданското общество и помощта от нашите международни партньори". 

Последните 2 години не са прекрасен пример за нещо добро, което се е случило, изказа мнението си Руслан Стефанов. Той подчерта, че институциите, които бяха "използвани за бухалка" в много случаи, бяха закрити, като например специализираното правосъдие. По думите му другите инструменти, като КПКОНПИ, инспекторарите, в последните 2 години на практика не функционират. Там могат да се търсят промените, смята той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриха тялото и на дъщерята на Майк Линч

Италианските спасителни екипи са открили тялото и на последната изчезнала от суперяхтата, която потъна край бреговете на Сицилия, предадоха световните агенции.  Продължава издирването на последната жертва на потъналата край Палермо суперяхта Bayesian Шестата потвърдена жертва на трагедията е 18-годишната Хана - дъщеря на собственика, британският..

публикувано на 23.08.24 в 13:40
Виктория Василева

Виктория Василева: "Има смисъл" няма да е лидерска, ще е в център-дясно, консервативна

По различен начин ще бъде конструирана новата партия "Има смисъл", няма да бъде от лидерски тип и предстои да решават дали да се явят на предстоящите парламентарни избори, защото не е на всяка цена. Това сподели учредителят на "Има смисъл" Виктория Василева в интервю пред БНР.  Тя влезе в 50-ото НС от Величие, след като преди година се..

публикувано на 23.08.24 в 13:40
Еманюел Макрон

Макрон събира водачите на парламентарни групи на консултации за бъдещия премиер

Близо два месеца след предсрочните избори във Франция, президентът Еманюел Макрон събира водачите на всички парламентарни групи на консултации за бъдещия премиер.  Макрон отложи смяната на правителството по време на Олимпийските игри и остави временно кабинета в оставка. Олимпийската политическа пауза приключва, първите приети от президента..

публикувано на 23.08.24 в 13:39
Агенцията за социално подпомагане

Агенцията за социално подпомагане обяви обществените поръчки за стоки за новородени

Агенцията за социално подпомагане обяви обществените  поръчки за купуване на стоки за новородени деца по Програмата за храни и основно материално подпомагане.  16 вида стоки за новородени предвижда да закупи Агенцията за социално подпомагане. Сред тях са залъгалки, комплекти за захранване, козметични продукти и основни детски дрешки...

публикувано на 23.08.24 в 13:37

КНСБ: Всяка година да се прави оценка на линията на бедността

КНСБ настоява всяка година да се прави оценка на линията на бедността. Целта е да се прецени дали тя покрива минимални потребности, които да гарантират определен социален минимум на лице от домакинството. Тази позиция са изразили представители на синдиката на заседанието на Комисията по доходи и жизнено равнище към Националния съвет за тристранно..

публикувано на 23.08.24 в 13:32
Иво Желев

Иво Желев: Повторното номиниране на Главчев е единственият логичен ход

Търпението на хората се изчерпва. Това горещо политическо лято не допринесе за разрешаване на дълбоките разломи и противоречия в обществото, а напротив - все повече ги задълбочава.  Това заяви пред БНР социологът Иво Желев. "Очевидно силните политици - основно Радев и Борисов, решиха, че ще се опитат да уталожат малко страстите и направиха..

публикувано на 23.08.24 в 13:29
Танк Challenger 2 на учението Winter Camp в Естония, 10 февруари 2024 г.

Бивш командващ на британската армия очаква война с Русия, ако Лондон не възстанови военните си запаси

Войната с Русия е неизбежна, освен ако Обединеното кралство не се запаси със смъртоносни оръжия, предупреди бившият командващ британската армия генерал сър Патрик Сандърс. Той допълни, че въоръжаването на Украйна е направило страната уязвима за отмъстителни атаки от Кремъл.  Патрик Сандърс, който напусна длъжността си през юни, заяви, че ако..

публикувано на 23.08.24 в 13:22