Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Проф. Даниел Вълчев: Свикнахме да ползваме съдебната реформа като политическо знаме

Снимка: БГНЕС

Самоцелните изменения на Конституцията никога не са водили до нещо добро. Това заяви пред БНР деканът на Юридическия факултет в СУ "Св. Климент Охридски" проф. Даниел Вълчев.

"От 5 изменения и допълнения на Конституцията, откакто тя е приета, в 4 сме включили въпроса, да не кажа, че сме изцяло посветили на съдебната рефома, и всеки път казваме, че това е първата решителна крачка към съдебна реформа. До тук имаме 4 първи решителни крачки. Време е да направим втората крачка. Не може така. Свикнахме да ползваме съдебната реформа като политическо знаме и то партийно знаме. Съдебната реформа - на мен не ми е ясно коя е. Какво да е - е въпрос на консенсус. Но нещо трябва да се направи. От една страна трябва да усъвършестваме мерки, например за неотклонение. Трябва да има симетрии в наказателния процес - това не е трудно. Проблемът е, че ние сме се фокусирали върху няколко персонални промени, което малко ни замъглява", коментира той в предаването "Преди всички". 

Днес ще бъде представено юбилейното 20 издание на "Юридически барометър". Като една от тенденциите, представени в анализа, проф. Вълчев подчерта бързината, с която се правят промени в законодателството:

"Ние сме абсолютни шампиони в лицето на Закона за здравето. Само за година беше изменен и допълнен 10 пъти. В едно от измененията - законопроектът е внесен в един ден, същият ден е разгледан в комисия, същия ден е гласуван на първо и второ четене и същия ден е изпратен за указ при президента". 

В края на всеки парламент се вижда едно почти истерично желание за внасяне на законорпоекти и за някаква бързина, отбеляза той и уточни: 

"Последният парламент - в периода юли - декември 2022 г., има внесени 199 законопроекта за 6 месеца - огромно количество. Те не могат дори да се разгледат, камо ли да бъдат приети". 

По думите му са се опитали да проследят един от елементите на изборния процес - начина на гласуване. За машинното и хартиеното гласуване и промените през годините, той каза: 

"Резултатът от всичко това е, че хората, които вярваха в машинното гласуване, започнаха да се разколебават. А тези, които вярваха в хартиеното гласуване, съвсем се отчаяха. В резултат на този дебат ние вместо да обединим обществото, успяхме още повече да го разколебаем, което не е хубаво". 

Акцентът на анализа не е върху политическите процеси в България, доколкото е възможно, защото законодателството е отражение на политически ситуации, коментира проф. Вълчев. Той даде пример с наказателното законодателство, което е темата на броя. 

"Първият НК от 1951 г. за 17 години има 12 изменения. Действащият НК, между 1968 и 1998 г., е изменян 1 път годишно. Изведннъж от 1999 г., за 24 години той е изменян и допълван 84 пъти". 

Според него се вижда тенденцията към все по-голяма бързина в промените на наказателното законодателство:

"Още по-лошо - една реактивност, главно идваща от народни представители, като се случи нещо лошо в обществото, първата работа е да ожесточат санкциите. Това не е големият въпрос. Самата система на наказанията в НК до такава степен вече е объркана, че понякога за непредпазливи деяния наказанията са по-големи отколкото за умишлени. Този разговор отива отвъд политическата ситуация". 

"Много по-лесно е да се плъзхаш по моментните настроения на обществото, отколкото да обясняваш на хората коя е правилната посока и да се опиташ да ги подредиш зад себе си и да ги поведеш нанякъде. Много по-лесно е гневът на хората от нещо случилото се в обществото да го яхнеш - от това никога нищо добро не се получава. Превенцията е много по-важна", категоричен е проф. Даниел Вълчев. 

Той даде пример, че задържането под стража като мярка за неотклонение не означава, че човекът е виновен. Хората са много чувствителни по тази тема, но това са фундаментални принципи, от които ние не можем да се отклоним като демократично общество, подчерта той. По думите му трябва сериозно да помислим за усъвършенстване на мерките за неотклонение

Според него основното е, че реформи на големи публични системи могат да станат с усилията на хората, които живеят в България. Може да ни го каже който иска отвън, но това са неща, които ние знаем, отбеляза проф. Вълчев. Според него просто не успяваме да се организираме да ги решим. 

"Наказателното правораздаване е силен инструмент и когато той бъде насочен към хора, които не са извършили дадено деяние, това е много опасно. От друга страна не можем да затъпим този инструмент, защото в някои случаи той трябва да бъде остър", коментира още Даниел Вълчев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Неофициално: ОПЕК+ има споразумение за добивите

Страните от ОПЕК+ са се споразумели да задържат договорените за тази година нива на добивите на петрол и през 2024 година, твърдят източници на агенциите "Ройтерс" и "Интерфакс". На днешните преговори във Виена Саудитска Арабия се е съгласила да намали допълнително производството си, но все още не е ясно с колко и от кога. Производителите на петрол се..

обновено на 04.06.23 в 21:08
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган (в центъра) генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг (вляво) и турският външен министър Хакан Фидан (вдясно) по време на срещата им в Истанбул, 4 юни 2023 г.

Представители на Турция и Швеция ще обсъдят шведската кандидатура за НАТО в седмицата след 12 юни

Представители на Турция и Швеция ще се срещнат в седмицата след 12 юни за нови дискусии по шведската кандидатура за членство в НАТО, съобщи генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг след среща с турския президент Реджеп Тайип Ердоган днес в Истанбул, предадоха Ройтерс и АФП. Столтенберг не уточни мястото, на което ще бъдат проведени разговорите...

публикувано на 04.06.23 в 19:39

Испания вече прави чернодробни трансплантации на пациенти с тежка зависимост от алкохол

Испания, която е една от държавите, в които се извършват най-много трансплантации на органи от донори, вече позволява чернодробна трансплантация на алкохолици по опростена процедура. Няма нужда те да преминават през 6-месечен период на пълно въздържание преди операцията, тъй като много от тях не успяват да я дочакат.  Над 1 100 чернодробни..

публикувано на 04.06.23 в 19:12

320 000 семейства могат да кандидатстват за подпомагане

320 хиляди социално уязвими семейства с деца ще могат да кандидатстват за подпомагане по новата мярка, отворена от управляващия орган на Програма "Развитие на човешките ресурси". Домакинствата, които получават месечни помощи по Закона за семейните помощи за деца, ще могат да получат и еднократна добавка от 148 лева, която трябва да компенсира..

публикувано на 04.06.23 в 19:07
Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия принц Абдул Азис бин Салман пристига на срещата на ОПЕК+ във Виена - 3 юни 2023

ОПЕК+ обсъжда във Виена дали да съкрати добива

Представители на водещи производители на петрол се събраха във Виена, за да обсъдят начини за балансиране на пазара. Възможно е срещата на групата ОПЕК+ да доведе до допълнително орязване на добивите с един милион барела дневно, твърди източник на агенци "Франс прес". Анализаторите до голяма степен очакваха производителите от ОПЕК+ да запазят..

публикувано на 04.06.23 в 18:37
Повредена бронирана военна машина след боеве с проукраински части в западната руска област Белгород във вторник, 23 май 2023 г.

Продължава интензивният украински обстрел по Белгородска област в Русия

Продължава интензивният украински обстрел по Белгородска област в Русия, съобщи губернаторът Вячеслав Гладков. През последното денонощие двама души са загинали и двама са били ранени. Само по град Шебекино са били изстреляни повече от 500 снаряда.  В Шебекино и околните села са засегнати административни сгради, търговски обекти, жилищни блокове и..

публикувано на 04.06.23 в 18:33

43 нелегални мигранти задържани на "Ботевградско шосе", 6 са в болница

43 нелегални мигранти от Афганистан бяха задържани от полицията тази сутрин на столичното "Ботевградско шосе". Мигрантите са били в камион. Шестима от тях са откарани в болница. Сигналът по случая е подаден в МВР около 10:20 часа тази сутрин. Тогава при проверка на "Ботевградско шосе" на тежкотоварен камион столичните полицаи са открили 43-мата..

обновено на 04.06.23 в 18:18