Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конкуренцията не създава прогрес в българската медийна среда, смята той

Илия Вълков: Българските медии правят много компромиси със съдържанието

"Занимаваме се с дребнотемия, които дразнят и все повече отблъскват хората да ползват традиционните медии"

Снимка: БНР

"Българските медии са недостатъчно добре финансирани и правят много компромиси със съдържанието". Това заяви пред БНР преподавателят по журналистика в УНСС Илия Вълков.

"Особено при частните медии - там много често намеса в редакционното съдържание имат рекламните и търговските отдели. Това е проблем. В обществените медии пък има други форми на натиск - от страна на институциите. Засичаме от 2020 г. насам, че се надига процентът на натиска от страна на институции, агенции, общини, местна власт върху редакциите. Това е много сериозен проблем и той не е само на медиите, а се превръща в проблем дори за функционирането на демокрацията. На мен ми се ще да включваме в този разговор слушателите, читателите, зрителите. Доверието в медиите е изключително ниско. Не малка част от хората припознават медиите като придатък на властите. Когато има проблем за решаване в медиите, се гледа като на сеир", коментира той в интервю за предаването "Преди всички". 

Според него пазарът ни е много малък и конкуренцията не създава прогрес в българската медийна среда:

"Занимаваме се с дребнотемия, които дразнят и все повече отблъскват хората да ползват традиционните медии". 

Вълков коментира и доклада на Държавния департамент на САЩ в частта медии, където са изброени множество проблеми, свързани с плурализма, влиянието, независимостта, автоцензурата и сплашванията. Според него този доклад успява да събере рзлични проблеми, случаи, истории, които все още търсят решение: 

"Очертава тревожен тренд - системен натиск от страна на икономически, политически субекти върху медиите, неясно и непрозрачно финансиране, проблеми с корупцията. Отбелязано е, че има непрозрачни практики на правителството по отношение на подкрепа на различни медии при разпределянето на пари от европейски фондове. Тези проблеми са много напоително описани с различни случаи, дори съдебни дела срещу журналисти и медии, на които ставаме свидетели през последните 1-2 години". 

По думите му на европейско ниво вече се работи по търсене на решение за това да се съдят по-малко медии и журналисти. Има работна група, която се опитва да подобри прорачността на разпределянето на пари към медиите от европейските фондове, добави той. 

Според Вълков автоцензурата е резултат именно от тези проблеми - системния натиск и тормоз, под който работят журналистите. По думите му искове за по 1 млн. срещу медии са изключително големи и могат да доведат до унищожението на една медия. Той допълни, че автоцензурата е донякъде обяснима и с икономическата среда, в която работят. 

Сред журналистите няма особена солидарност, когато колега е нападнат или е обект на натиск, изказа мнението си още Илия Вълков. По думите му са единици случаите на подкрепа и солидарност. "Има обаче и колеги, които се наричат журналсити, но на практика не са и те създават платформи, ползвани за бухалки", добави той. 

Преврърнали сме се в дънни създания, смята Вълков и отбеляза: "Свикнахме много с проблемите и да ги приемаме като даденост. Трябва по друг начин да се опитаме да се оттласнем. Надявам се, че някъде горе на повърхността има все още български граждани, които ще ни подадат ръка и ще ни измъкнат". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30