"България е в сектора, който се опитва да защити международното право, защото, ако ние сме от другата страна, ще дадем възможност на държави - наши съседи, по-точно на една държава - да заяви същите териториални претенции, на същите исторически основания, с които се ползва в момента Владимир Путин, извършвайки агресия срещу Украйна. ... От другата страна кои са? Русия, а Китай е там, защото има интерес от слаба Русия. Русия се превърна в суровинен придатък на Китай, той може да ги ползва, защото Русия е безпомощна и трябва да предоставя на безценица суровините и едва ли не да моли Китай да ги купува. От друга страна Китай не е под санкции и може да продава своите стоки, които произвежда от руските суровини на западните страни. Пекин няма да развали отношенията си със Запада, неговият интерес са западните пазари, те са богатите пазари".
Това каза пред БНР журналистът и международен наблюдател Светослав Терзиев от "СЕГА".
По думите на журналиста не може да се каже, че Китай е отишъл в лагера на Путин, той има интерес от това, че Русия отслабва и че няма избор:
"Рисковете за Русия са огромни от една такава дружба с Китай, която е насочена срещу целия запад, а всъщност срещу международния правов ред. Ако се подкопае този ред, това ще подкопае и основите, върху които самата тя лежи. Ако в резултат на войната започне разпадане на Руската федерация (РФ), кой ще се възползва първо от руския далечен изток? Китай ще се възползва. ... Единственият, който може да разруши РФ, е Путин с неговата авантюристична политика. Естествено Си ще подкрепя Путин да стои колкото може повече на власт".
Терзиев подчерта, че ако Китай иска да е посредник, който представя мирен план, защо досега Си Цзинпин не се обадил на украинския президент Володимир Зеленски?
"Има един и същ проблем от двете страни на границата ни със Северна Македония и това е проблемът с национализма. И в двете държави има националисти, които имат интерес от поддържане на такова напрежение. И те се основават на едно единствено нещо - историческите ни спорове. Историческите спорове отново се изтласкват на преден план. Те бяха дълго време причина България да бъде поставена в европейска изолация, защото, когато постави вето и не знаеше какво да прави с него, се опитваше да убеди партньорите в ЕС в нашата правота в този исторически спор с РСМ. Колкото и да сме убедени в нашата правота, трябва да знаем, че ЕС не се занимава с исторически спорове, защото, ако се занимаваше с това, нямаше да съществува", коментира в предаването "Нещо повече" Светослав Терзиев и добави, че страната ни правилно вече се е ориентирала в друга посока, която е важна за ЕС, а това са човешките права.
По думите му националистите са намерени "заобиколна улица" и чрез частни лица създават клубове, които да бъдат кръстени на исторически личности, за да се възбуди отново спорът за историята, а не да се говори за главното, което е защитата на правата на българите в РСМ.
"Президентът Румен Радев не е прав да акцентира върху такъв спор, защото той самият извади България от задънената улица точно защото разбра, че не трябва да играе по свирката на националистите. ... МВнР би трябвало да подходи по друг начин".
Интервюто на Людмила Железова със Светослав Терзиев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте и гръцкият премиер Кириакос Мицотакис обсъдиха в Атина възможностите за ефективна помощ за Украйна по линия на Алианса. След споразумение с НАТО и с Киев гръцки пилоти ще обучават украински колеги на изтребители Ф-16.Това съобщи генералният секретар на НАТО след срещата си с гръцкия премиер в Атина...
Българската търговско-промишлена палата винаги е подкрепяла правното регламентиране на лобистката дейност в България . Това каза в интервю за БНР Виктория Славчева, главен експерт в юридическата дирекция на БТТП. Палатата участва в работна група по изготвяне на законодателство , свързано с правилата и стандартите за лобизма. Според Славчева..
Едни от най-успешните предприемачи ще бъдат гост-лектори на ежегодната StartUP- конференция, която започва тази вечер в Американския университет в България. Събитието, което се организира от студентската Start UP-организация, събира в Благоевград предприемачи, студенти и ентусиасти, които споделят общото желание за развитие в..
" Комисията се гласува анблок. Отделно се гласува председателя и върховния представител за външната политика на Комисията ". Това заяви пред БНР директорът на Портал "Европа" Юлияна Николова. Тя обясни от какво се пораждат разногласията и договорките : "Още преди изборите Прогресивният алианс на социалистите и демократите заявиха, че ще..
Партийната система очевидно се разпада . Това каза пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев. Институциите рухват, а легитимността на държавата е поставена под съмнение. Има кризисни елементи, които показват, че нашата държавата затъва много дълбоко, изрази мнение той. Илиев описа ситуацията с невъзможността да се избере председател..
Изготвени са проекти за ремонт на ВиК мрежата в трите най-големи села в Дупнишко - Яхиново, Крайници и Самораново, казаха от Общината. Състоянието на водопреносната мрежа и на трите места е лошо, авариите са чести, лятото се налага и режим за водата, а в Самораново имаше и протести. Ще бъдат ремонтирани над 30 километра ВиК мрежа в трите..
Сатиричната комедия "Астория" от Юра Зойфер, която се поставя за първи път в България, ще гостува на 27 ноември от 19 ч. в Общинския драматичен театър Кюстендил. Постановката е копродукция на Сдружение "Транзит" и Драматичен театър "Апостол Карамитев" - Димитровград, а турнето на спектакъла се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..