Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"България става ключов фактор в търговията и преноса на газ в региона"

Росен Христов: Без ядрени мощности не можем да постигнем нито декарбонизация, нито енергийна сигурност

"Обсъжда се компенсация заради нагнетения скъп газ в "Чирен"

Росен Христов
Снимка: Савина Спасова, БНР

"България все още зависи от Русия за редица части и оборудване за ядрената ни централа и с предстоящите планови годишни ремонти и други програми по поддръжка и експлоатация са ни необходими тези материали и услуги, затова беше гласувана тази дерогация. Дългосрочно търсим алтернативни доставчици, които могат да доставят това оборудване и части. Работим с всички държави, където има такива реактори, така че да обезпечим едни такива дълготрайни доставки. Другото е - презапасяваме се с такива части, които могат да се окажат рискови и да е трудно да доставим. Главното е да обезпечим енергийната сигурност на България и работата на АЕЦ "Козлодуй". 

Това заяви пред БНР служебният министър на енергетиката Росен Христов и подчерта, че анализите на Министерството на енергетиката показват, че без ядрената енергетика не можем да постигнем нито целите за декарбонизация, нито енергийната сигурност на страната. 

България ще внесе части и материали от Русия, за да осигури безопасната работа на АЕЦ "Козлодуй". Правителството одобри дерогация от санкциите на Европейския съюз, които забраняват внос на определени части и материали от Русия заради войната в Украйна.

Той посочи още, че дерогацията не е еднократна и ще бъде необходима и напред, защото над 40 са елементите, които се доставят от Русия са без алтернатива

"В предложената визия за развитие на електроенергийния сектор служебното правителство предвижда изграждането на 4 нови ядрени мощности - 2 реактора на площадката на АЕЦ “Белене” и 2 в АЕЦ “Козлодуй”, заяви министър Христов.

По думите му трябва да се направи предпроектно проучване, което да включва анализ на съществуващото оборудване, което е на площадката на "Белене":

"Анализ на възможността то да бъде интегрирано в европейска или американска цялостна система за ядрена централа. На база на тези технически анализи можем да вземем решение какво да правим - дали да го използваме като част от нова система, построена с европейско или американско участие, дали да търсим продажба, или по друг начин това оборудване да влезе в експлоатация".

Решението ще бъде взето от Народното събрание, а служебното правителство ще предостави този анализ, обясни министърът не енергетиката.

Росен Христов подчерта, че не е вярна появила се информация, че "Булгаргаз" продава газ на цена, която е по-висока от TTF борсата в Нидерландия:

"Без скъпия газ от "Чирен" цената на газ (за март) щеше да бъде доста под 100 лева", изтъкна той и обясни, че се обсъжда компенсация заради нагнетения резерв от скъп газ в газохранилището:

"Общоевропейски е проблемът и ще опитаме някакви европейски фондове да бъдат използвани".

Според него България е сериозен и незаобиколим партньор в енергетиката и енергийната сигурност:

"Вече сме лидер в производството на електроенергия, превръщаме се в ключов фактор в търговията и преноса на газ", изтъкна служебният министър на енергетиката и съобщи, че се работи по мащабни международни проекти, които да осигурят енергийната стабилност на целия регион:

"В момента играем стратегическа роля за цяла Югоизточна и Централна Европа. Договорихме мащабно проучване на пазара на газ и на инфраструктурата в целия регион, което да покаже възможностите за доставки на газ не само до страните на Балканите, но и до Унгария, а и до Молдова и Украйна. На база на този анализ ще представим предложение за развитие на газовата инфраструктура във всички тези държави. Вече имаме и един проект, който е за разширяване на газопреносната мрежа на България, Румъния, Унгария и Словакия, което ще позволи газ от Азербайджан да бъде доставен до Централна Европа. В рамките на година две след тези проучвания ще можем да обезпечим енергийната сигурност на региона и доставките на газ".   

"Въглищните електроцентрали като базови мощности не пречат на развитието на зелената енергия, а я подпомагат. Колкото повече базови мощности имаме, толкова повече можем да разгърнем източници на възобновяема енергия. Въглищните централи ни позволяват мащабни инвестиции във възобновяема енергия, защото могат да ги балансират", заяви Христов.

По думите му идва момент, когато цената на въглеродните емисии и цената на електроенергия ще бъде такава, че няма да е икономически изгодно да работят електроцентралите с въглища и естествено ще дойде времето да бъдат затворени:  

"Важното е да не поемаме политически ангажименти за предсрочното им затваряне, да имаме време да развием регионите и алтернативни източници, така че едновременно да обезпечим и енергийна сигурност, и заетост на хората, които работят там. Очевидно е, че това няма как да стане за година-две, можем да го направим до 2035-2038 г. Средствата по ПВУ и по Справедлив преход ще бъдат усвоени. Отлагат се, но не се губят".  

Неусвоени през 2022 г. са останали около 100 милиона лева, тъй като парламентът прие решение да не се затварят въглищните централи:

"След като не ги затваряме и няма преход в тези региони, няма как да усвояваме и евросредства".

Интервюто на Диана Янкулова с Росен Христов в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Естонската централна банка пусна колекционерска монета по дизайн на българин

Естонската централна банка пусна колекционерска монета по дизайн на българин. Художествено оформление е дело на българския дизайнер и преподавател в Националната художествена академия (НХА) доц. д-р Светлин Балездров, показва справка в сайта на банката, предаде БТА. Монетата е с номинал от 8 евро и е изработена от сребро. Тиражър ѝ е 5000..

публикувано на 24.08.24 в 19:28

САЩ ще обявяват на 15 октомври отпадането на визите за румънците, влизащо в сила от 2025 г.

Властите в Съединените щати ще обявят на 15 октомври решение за премахване на визите за румънските граждани, което ще влезе в сила от следващата година, заявиха правителствени източници за телевизия Диджи 24 (Digi24), предаде БТА. Телевизията напомня, че румънското правителство стартира неотдавна кампанията "Да квалифицираме Румъния", която..

публикувано на 24.08.24 в 19:13

ЕС все още няма да препоръча изпращане на военни инструктори в Украйна

Дипломатическата служба на Европейския съюз каза, че на този етап няма да препоръча изпращането на инструктори в Украйна за обучение на войници, съобщи германският вестник Welt am Sonntag (WAS), цитиран от Блумбърг. Агенцията каза, че има проблеми с мисията и че са необходими допълнителни дискусии за това как да се подобри обучението на..

публикувано на 24.08.24 в 18:27

Франция се прости с легендата на киното Ален Делон

Франция се прости с легендата на киното Ален Делон. Погребението на актьора, който почина на 18 август на 88 години, беше в имението му в Централна Франция на церемония в тесен кръг, според желанието му. Погребението на Ален Делон се състоя далеч от очите на публиката, но пред отрупания с цветя портал на имението му в Души не секва потокът от..

публикувано на 24.08.24 в 18:06

Гасенето на пожара на около 2300 метра под рилския Черни връх продължи през целия ден

Гасенето на пожара, който възникна на около 2300 метра под рилския Черни връх, продължи през целия ден. Пожарът е на територията на Национален парк "Рила". На терен са екипи на пожарната, горски работници - повече от 30 души, но без техника, както и доброволци. Привечер обаче беше коментирано от ангажирани в гасеното звена, че пожарът се е..

публикувано на 24.08.24 в 17:58

Делегация на "Хамас" пристигна в Кайро за последните преговори за прекратяване на огъня в Газа

Делегация на "Хамас" пристигна в Кайро, за да се срещне с посредниците САЩ, Египет и Катар по време на последния кръг от преговорите за прекратяване на огъня в Газа. Въпреки това няма признаци за пробив по ключови позиции, включително настояването на Израел да запази контрола на така наречения Филаделфийски коридор на границата между с Египет...

публикувано на 24.08.24 в 17:31

Нисък процент на автомобилите с отчетени "значителни" неизправности след годишния технически преглед

Нисък е процентът на автомобилите с отчетени "значителни" неизправности след годишния технически преглед, което може да доведе до спиране от движение на превозните средства. Това показват данните на министерство на транспорта. Преди месец изцяло беше автоматизиран процесът на прегледите. Заложените параметри за изгорели газове предизвикана..

публикувано на 24.08.24 в 16:50