Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учителите - склонни да използват изкуствен интелект

Снимка: Pixabay

Учителите са склонни да използват изкуствен интелект в обучението - това показа проучване на репортера на "Хоризонт" Добромир Видев. Това обаче не се случва само заради станалия популярен Chat GPT, а заради това, че част от учителското съсловие вече използва подобни технологии. 


Chat GPT знае как се прави троянска сливова - това свидетелства учителят по информатика Свилен Димитров от училището в Троян.  

"Написа ни пълната рецепта, но накрая даде препоръка, че домашният алкохол, ако е приготвен неправилно, може да бъде опасен за здравето". 

Този въпрос е бил използван от учениците като тест - дали наистина изкуственият интелект може да отговори на действително най-невъзможният въпрос, казва Свилен Димитров и разказва:


"Chat GPT ми беше препоръчано от един мой бивш ученик, който по малка ирония работи в Гугъл, така че рекламираше конкуренцията, но каза, че е изключително интересен. Аз го провокирах с един въпрос, свързан с базата данни за училището, където се получаваше грешка на мобилните телефони. Той веднага ми даде решението, което не ме удовлетворяваше, но ми посочи проблема, свързан с мобилните устройства. Аз знаех как да остраня грешката, която беше допусната. По скоро го приемах като игра. Мисля, че учениците трябва да свикват да използват всякакви нови технологии, които се развиват. Използването на такива технологии подпомага тяхното мислене, защото този бот не е изключително добър, когато му се зададе глупав въпрос. Формулировката на децата на конкретен въпрос, който да им даде адекватен отговор, означава, че те са достаъчно зрели и знаят какво искат от бота".

Според него бот-ът ще ги кара да мислят. "Да помислиш какъв въпрос да зададеш, е фундаментално", добави той. 

Точно заради това - да се научиш да даваш точните въпроси, да търсиш новата информация по новия начин, Свилен Димитров е сигурен, че не трябва да се изключва използването на изкуствения интелект в обучителния процес:

"Изкуственият интелект трябва да се използва в училище. Министерството трябва да вземе позиция и да окуражи всички да използват изкуствения интелект, защото той така или иначе ще бъде използван от учениците. По-добре е те да се научат правилно как да го използват в училище, а не през улицата, през приятели, през някакви жаргонни методи, а по начина, по който трябва да бъде използван в помощ и за развитие.

Точно затова директорът на 51 училище „Елисавета Багряна“ в София Асен Александров и още няколко училища от Европа написали проект, който да изследва именно това – използването на изкуствения интелект в клас. 

"Проектът ще изследва възможностите за използване на изкуствения интелект в различните предмети. Те ще се обогатяват непрекъснато. Ние не искаме нищо от министерството, ние ще им кажем на министерството как ще го използваме. Образованието трябва да е надраснало вече този момент, защото животът се движи по-бързо, отколкото законите, които се приемат, и защото чиновниците не могат да преценят всекидневните нужди. Това са 2-3 изречения, че това е един инструмент".

Според него Chat GPT е перфектна търсачка, която дава много възможности. Той смята, че учителите трябва да провеждат уроците си и да изпитват учениците така, че Chat GPT да бъде техен помощник. Александров е убеден, че новите технологии няма да вземат хляба на учителите, а ще бъде техен помощник. Разбира се, всяко ново нещо има хубави и лоши страни, каза той 

Просветното министерство уверява, че процесът на навлизането на изкуствения интелект е предизвикателство. Зам.-министърът на образованието проф. Албена Чавдарова обяснява:

"Тепърва се изправяме пред него. Ще трябва да се намери решние. За мен е важно ние да убедим не само учениците, но и студентите, че те трябва да мислят критично, да ползват своя интелект, своя разум и по този начин ще можем да ограничим влиянието. Човек трябва да е убеден, че може да създаде продуктът сам, а не чрез изкуствен интелект. Това е нов начин за търсене на информация и критичното оценяване на тази информация. Ще обсъдим всички варианти и възможности от една страна да се ползва продуктът, от друга страна това да бъде на основата на академичните стандарти. Бавни са стъпките. Трябва да обмислим и да вземем най-точното решение".  

Но докато МОН прави бавните стъпки, учителите са разбрали едно - няма да има време да чакат. Василка Кочева от софийските 51-во училище вижда всеки ден учениците да се допитват до чатбота. Затова е сигурна, че това е начин, по който децата усвояват умението да разграничават реална от нереална истина. Според нея децата не могат да разграничават реална от нереална истина. По думите й трябва да има ясни критерии за това доколко може да му се има доверие и какво точно представлява. 

"Изкуственият интелект, ако се използва без разбиране, е вреден и даже унищожителен за интелектуалното развитие на децата, но ако се използва с разбиране, тогава той става изключително полезен", коментира Василка Кочева.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Онтарио: Налагаме допълнително мито от 25% върху износа на електроенергия за САЩ

Канадската провинция Онтарио обяви, че ще облага с допълнителна ставка от 25 на сто износа на електроенергия за американските щати Ню Йорк, Мичиган и Минесота, предаде Ройтерс. Мярката е в знак на протест срещу тарифите, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп върху вноса на стоки от Канада, заяви днес Дъг Форд, премиер на провинцията. Тръмп..

публикувано на 10.03.25 в 20:55

Контейнеровозът, сблъскал се с американски танкер край британските брегове, е превозвал натриев цианид

Товарният кораб "Солонг" (Solong), който днес се сблъска   с плаващия под американски флаг петролен танкер "Стена Имакюлейт" (MV Stena Immaculate) в Северно море, в близост до източното крайбрежие на Великобритания, е превозвал 15 контейнера с натриев цианид, сочат данни на агенцията за морска информация "Лойдс лист интелиджънс" (Lloyd's List..

публикувано на 10.03.25 в 20:43
Павлина Панова, председател на Конституционния съд

Председателката на КС с изявление за преизчисляването на изборните резултати

Недопустимо е дейността на Конституционния съд да бъде поставена в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи. Това каза председателят на съда Павлина Панова в обръщение, излъчено по Българската национална телевизия във връзка с преизчислението на резултатите от парламентарните избори.  Панова припомни, че действащата..

публикувано на 10.03.25 в 20:34
Ванина Вецина и Кирил Петков по време на посещението в Монтана. На втори план -  Богдан Богданов.

Кирил Петков: Управляващото мнозинство има реални проблеми

"Новото начало" (ДПС-Ново начало) се прави на опозиция, но реално е управляващ партньор. Това заяви в Монтана съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, като подчерта, че е категорично против Росен Карадимов да поеме Комисията за защита на конкуренцията. Управляващото мнозинство има реални проблеми, каза Кирил Петков. Според него от..

публикувано на 10.03.25 в 20:26
Президентът Румен Радев положи венец на паметните плочи на спасителите на българските евреи

Румен Радев положи венец пред паметните плочи на спасителите на българските евреи

Президентът Румен Радев положи венец пред паметните плочи на спасителите на българските евреи до катедралата "Света София" на церемония по случай 82-та годишнина от спасяването на българските евреи, съобщава президентският прессекретариат. В церемонията е участвал и главният секретар на Светия синод Мелнишкият епископ Герасим, представители на..

публикувано на 10.03.25 в 20:06

Монтират 3 км предпазна мрежа на пътя при кюстендилското село Николичевци

Община Кюстендил ще монтира около 3 километра предпазна мрежа на пътя при близкото с. Николичевци срещу безстопанствени животни по трасето, каза кметът инж.Огнян Атанасов. Това ще стане веднага, след като приключи поставянето на около километър предпазна мрежа на пътя при с. Ябълково, където в края на м.г. стана ПТП с коне и загина 18-годишно..

публикувано на 10.03.25 в 19:54
Володимир Зеленски

Зеленски пристигна в Саудитска Арабия, където ще разговарят делегации на САЩ и Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски пристигна в саудитския град Джеда, където тази седмица негова делегация ще преговаря с представители на Съединените щати, водени от държавния секретар Марко Рубио. След пристигането си в Саудитска Арабия Рубио отбеляза, че Вашингтон иска да разбере на какви отстъпки са готови украинците. А  Зеленски заяви: "Ще..

публикувано на 10.03.25 в 19:37