Трима българи за първи път влязоха в пещерата “W Le Donne”, която се намира в масива Гриня, провинция Леко, Северна Италия. Експедицията е на клуб “Под Ръбъ”, а участниците в нея в момента пътуват към България.
Те са Димитър Генов, Павлин Димитров и Цветан Костурков, а техен домакин е бил италианският спелеолог Фабио Болини. За БНР Павлин Димитров - Папи, съобщи, че става дума за пещерна система, състояща се от 18 входа. Дълга е почти 30 км и е дълбока 1316 м, с голям потенциал за продължение надолу.
Екипът е достигнал минус 1100 м, където се намира Лагер 3, от там са извадили екипировка. Не са стигнали до дъното, тъй като на минус 1180 м има сифон, за чието отводняване са нужни минимум 10 души. Зад сифона пещерата продължава с огромни галерии до минус 1316 м и няма край. За проучването й се търси по-нисък вход, като италианците са на път да свържат една друга пещера, намираща се на 60 м от тези части зад сифона. Височината на входа, през който е влязъл екипът на "Под Ръбъ", е 2175 м и е вторият по височина в системата. Другите входове варират от 2200 до 2050 м. Пещерната система има потенциал от 2000 м денивелация, като са правени опити с флоресцин за доказване на това. По време на проникването на българските спелеолози друга група - от италианци, е проучвала пещера, дълбока 870 м и с 40 м по-високо от “W Le Donne”. Изворите на системата са близо до езерото Комо, разказа Папи.
Българските пещерняци ще подновят изследванията си там идния август, когато планират да проникнат в пещерата Каор - на 60 м от галериите на “W Le Donne”, зад сифона, за да стане проучването по-лесно.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..
За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова. Една от лентите, чиято премиера ще бъде..
Николай Русев премина маршрут от най-високата категория на трудност в България за момента - "Burzum" 9a . Линията, накована от Ивайло Радков - Фазата, започва със 180-градусов таван, а след счупването на основна стъпка преминаването изглеждаше почти невъзможно. Русев обаче намери друг начин и на 5 ноември успя. “За категорията ми е много сложно..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..