Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Павлов, БГА: В България се доставя много скъп газ. "Булгаргаз" не успява да защити нашия пазар

Да се направи външен одит на обществения доставчик и да се установи как дружеството закупува газ, призовават от Българската газова асоциация

Пламен Павлов
Снимка: БГНЕС

При евтин азерски газ и неползване на газа от Чирен, получаваме скъп газ.

Това заяви пред БНР председателят на Българската газова асоциация Пламен Павлов.

Българската газова система е свързана с европейската чрез холандския газов хъб TTF, чиято цена приемаме за референтна. През октомври 2022 г. цената на TTF е била с 47% по-ниска от нашата, за ноември с 57% по-ниска, през януари в България цената е била с 43% по-висока, а през март – с 20% по-висока, даде примери Павлов.

В предаването "Преди всички" той обясни, че подземното газохранилище в Чирен не съхранява голямо количество - максимумът е 550 милиона кубически метра. За миналата година са били нагнетени 480 милиона кубика, като за целия зимен сезон оттам са изчерпани само 54 милиона.

"В момента на българския пазар и без този газ от Чирен се доставя много скъп газ", обобщи ситуацията Пламен Павлов.

Проблемът е, че "Булгаргаз", който остана единственият търговец на газ с реална възможност да доставя, "бетониран" от парламента, доставя много скъп газ, който миксира в общото количество, коментира Пламен Павлов. 

"Булгаргаз" не успява да направи така, че да защити нашия пазар, подчерта председателят на БГА. По думите му сега, без "Газпром" дружеството няма готовност и капацитет. Едно от предположенията на Павлов е, че "Булгаргаз" работи неефективно.

Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)


От Газовата асоциация призовават да се направи външен одит на обществения доставчик "Булгаргаз" и да се установи как дружеството закупува газ, който миксира.

Запитан кой следва да извърши проверката, Павлов уточни:

"Ако я прави БЕХ, те са свързани. Би трябвало да има външни участници в този процес."

Значителна част от членовете на БГА работят с природен газ като суровина и това, че свършва зимата, не прави положението за тях по-добро, отбеляза още Пламен Павлов.

"Ние чакаме бързо решение. Искаме много бързо да се вземат мерки, да се търсят източниците на тези течове, които се получават в системата."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Има ли план как да пренастроим енергетиката?

Пропуснахме 10 години възможността, така че да подготвим енергетиката ни за днешната ситуация. Сега имаме сблъсък на лобита. Тези средства, които се гласуват по ПВУ, няма да отидат като инвестиции в адаптация на въглищния район . Това каза енергийният експерт Илиян Василев в интервю пред БНР.  Според него без въглищни централи не..

публикувано на 04.10.24 в 16:23
Президентът на САЩ Джо Байдън

Байдън: Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран

Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран, заяви американският президент Джо Байдън. Нови израелски въздушни удари в Южен Бейрут са поразили централата на разузнаването на терористичната организация "Хизбула", твърди израелската армия. Последните трите въздушни удара по южните предградия на Бейрут идват след нощ на интензивни..

публикувано на 03.10.24 в 19:03

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При..

публикувано на 02.10.24 в 09:13