Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златен медалист по биология търси финансова подкрепа за обучение в Тринити колидж

Петър Жотев търси финансова подкрепа, за да учи в престижния Тринити колидж
Снимка: https://mediabricks.bg/

Талантливи деца на България търсят пари, за да учат в престижни университети. Двукратният златен медалист от международни олимпиади по биология Петър Жотев може да учи в прочутия Тринити колидж на университета Кеймбридж, ако събере изискуемата сума за обучението - малко над 40 000 паунда годишно. Благодарение на академичните си успехи и след серия трудни изпити, Жотев е приет в специалност "Природни науки" на престижното учебно заведение.

Финансовата пречка е сериозна, абсолютно непосилна не само за български олимпийци, а и за европейски кандидат-студенти, коментира пред БНР проф. Албена Йорданова, ръководител на националния отбор по биология.

По думите ѝ на последната международна олимпиада Петър Жотев е на второ място в света, което е историческо постижение за българските участия досега. В олимпиадата са взели участие повече от 250 състезатели от над 70 държави, а нашите олимпийци са записали в актива си 1 златен, 1 сребърен и 2 бронзови медала.

В ход е кампания за набиране на средства, с които да се покрият финансовите изисквания на Тринити колидж и Петър да успее да учи там. Кампанията е започнала преди броени дни.

"Много хора се отзовават, добронамерени, с желанието да помогнат на Петър - безкрайно талантлив, можещ и знаещ младеж, гордост за България", заяви проф. Йорданова.

От Тринити колидж искат уверение, че имаме цялата сума, събрана накуп, за три години, уточни ръководителката на националния ни отбор по биология.

"Тези блестящи умове на България заслужават подкрепата и на държавата, не само на обществото, на техните приятели, родители, преподаватели."

Запитана къде е бизнесът в подобни ситуации, проф. Албена Йорданова посочи, че в случая Петър Жотев се е насочил към изследователски дисциплини с последващо приложение във фармацията и медицината.

"Много е далечна перспективата, а в България, знаете, се мисли в по-кратки срокове. Очакваме по-сериозна подкрепа."

Албена Йорданова изрази надежда млади таланти като Петър "след време да се върнат в България, защото пътят им е тръгнал оттук и е редно тук да реализират своя потенциал".

Петър може да бъде подкрепен както директно на банковата му сметка BG27STSA93000026605443 – титуляр Петър Жотев, така и чрез връзка с проф. Албена Йорданова - albenagj@uni-sofia.bg.

Повече по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05