Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Златен медалист по биология търси финансова подкрепа за обучение в Тринити колидж

Петър Жотев търси финансова подкрепа, за да учи в престижния Тринити колидж
Снимка: https://mediabricks.bg/

Талантливи деца на България търсят пари, за да учат в престижни университети. Двукратният златен медалист от международни олимпиади по биология Петър Жотев може да учи в прочутия Тринити колидж на университета Кеймбридж, ако събере изискуемата сума за обучението - малко над 40 000 паунда годишно. Благодарение на академичните си успехи и след серия трудни изпити, Жотев е приет в специалност "Природни науки" на престижното учебно заведение.

Финансовата пречка е сериозна, абсолютно непосилна не само за български олимпийци, а и за европейски кандидат-студенти, коментира пред БНР проф. Албена Йорданова, ръководител на националния отбор по биология.

По думите ѝ на последната международна олимпиада Петър Жотев е на второ място в света, което е историческо постижение за българските участия досега. В олимпиадата са взели участие повече от 250 състезатели от над 70 държави, а нашите олимпийци са записали в актива си 1 златен, 1 сребърен и 2 бронзови медала.

В ход е кампания за набиране на средства, с които да се покрият финансовите изисквания на Тринити колидж и Петър да успее да учи там. Кампанията е започнала преди броени дни.

"Много хора се отзовават, добронамерени, с желанието да помогнат на Петър - безкрайно талантлив, можещ и знаещ младеж, гордост за България", заяви проф. Йорданова.

От Тринити колидж искат уверение, че имаме цялата сума, събрана накуп, за три години, уточни ръководителката на националния ни отбор по биология.

"Тези блестящи умове на България заслужават подкрепата и на държавата, не само на обществото, на техните приятели, родители, преподаватели."

Запитана къде е бизнесът в подобни ситуации, проф. Албена Йорданова посочи, че в случая Петър Жотев се е насочил към изследователски дисциплини с последващо приложение във фармацията и медицината.

"Много е далечна перспективата, а в България, знаете, се мисли в по-кратки срокове. Очакваме по-сериозна подкрепа."

Албена Йорданова изрази надежда млади таланти като Петър "след време да се върнат в България, защото пътят им е тръгнал оттук и е редно тук да реализират своя потенциал".

Петър може да бъде подкрепен както директно на банковата му сметка BG27STSA93000026605443 – титуляр Петър Жотев, така и чрез връзка с проф. Албена Йорданова - albenagj@uni-sofia.bg.

Повече по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33