България има голям потенциал за развитието на бизнес – в това е убеден екипът на платформата за стартиращи компании Plug and Play. Компанията по същество е екосистема, която през последните 16 години обединява над 35 000 стартиращи компании, над 500 световни корпорации, фондове за рисков капитал, университети и правителствени агенции. С централа, базирана в Силициевата долина, тя е била инвеститор на ранен етап в компании като Google и PayPal. Представители на тази компания бяха в столицата ни, за да проучат възможностите за разширяване на бизнеса си.
Наталия, Алфредо и Джейкъб идват без секунда закъснение, но не и преди уречения час за среща. Без вратовръзки, усмихнати и готови за бизнес разговор. Не губим време в празни приказки.
"Искаме да разширим дейността си в Централна и Източна Европа, затова сме тук, в София. Вече присъстваме на повече от 50 пазара. Имаме си 35 еднорога. Работим с най-големите корпорации в света и вярваме в българската бизнес екосистема", обясни Наталия
Олсън-Уртечо - предприемач, експерт по обществена политика и градско планиране в Plug and Play каза:
"Ако не сте изкушени от бизнес начинанията, сигурно ще се запитате какви еднорози се появиха в тази приказка? Това е жаргонът, който в инвеститорските среди използват за стартираща компания – или както вече и у нас се нарича „старт-ъп“, която вече се оценява на над един милиард долара".
"Работим с много добри старт-ъп компании. Те имат капацитет да растат. Искаме да им помогнем да привличат повече клиенти. Вярваме, че българските стартиращи компании могат да продават продукцията си по целия свят. Говорим за пазари в Африка, Близкия Изток и Латинска Америка. Техните продукти могат да бъдат пригодени за местните пазари навсякъде. Мисля, че вече отворихме вратите за 40 от тях, които имат идеи за развитие в сектора на здравеопазването, изкуствения интелект и енергетиката", смята Наталия.
До тук всичко изглежда наистина като приказка, но какви проблеми виждат пред българските старт-ъпи и достъпа им до финансиране?
"Капитал за започването на бизнес има, но витае едно усещане, че не трябва да се поема голям риск. Всъщност, в България има познание как се развива фонд за инвестиции в нови компании или какво е бизнес ангел. Ако бихме искали да ви дадем част от нашето познание, което засега не притежавате, то ще бъде именно смелостта да се впуснете в ново бизнес начинание.
Късметлии сте, защото имате европейския инвестиционен фонд и други различни фондове, от които може да се набави необходимият капитал. Въпросът е да се направи следващата стъпка към създаването на фонд за финансиране на нови бизнеси. Разбира се, има доста бюрократични битки, които трябва да бъдат спечелени, но най-голямото предизвикателство е в това да се вземе решението за инвестицията и да се поеме риск. Понякога хората се виждат всеки ден, знаят възможностите си, но не правят тази важна крачка.
Компаниите трябва да излизат от зоната си на комфорт, когато постигнат първия успех. Много често те започват да се чувстват могъщи като орли, смятат, че са благословени от бога, но не – не са. Трябва да продължават да работят усърдно, за да се задържат на пазара и да се развиват напред. Когато преговарят за средства, трябва да бъдат малко по-скромни. Важно е да докладват за постигнатото на фонда, който ги е финансирал. Това е един вид брачен съюз – ние като венчър фонд осигуряваме капитала и поемаме нашия риск, защото вярваме в техния продукт, но трябва да бъдем информирани. От наша страна също се изисква гъвкавост. Най-важното и за двете страни обаче е да мислим глобално, когато развиваме бизнеса си", обясни Наталия.
В разговора се включва и Джейкъб Улсник, който се занимава с корпоративните връзки на компанията. Питам го – какви са най-честите грешки, които правят стартиращите компании. Той се усмихва – всеки задава този въпрос, но уви – тези грешки се повтарят, затова е необходим и отговор.
"Създаването на добър екип е най-важният аспект. В една компания имате администрация, технически лица, специалисти по продажби и какви ли още не. Работата трябва да върви гладко помежду им, да се разбират само с поглед. Освен това трябва да сте бързи, гъвкави и иновативни. Представете си, че старт-ъп компанията е като бара, в който се срещаме - днес произвеждате иновативен дизайнерски стол, но вече работите по проекта за маса и в главата ви се оформя още по-голямата идея – как да създадете цялото пространство в заведението. От наша гледна точка, тъй като осигуряваме венчър капитал, искаме да стимулираме младите компании да не стоят на едно място, а постоянно да се развиват. Да не се задоволяват с първия успех, а вече да са готови със следващия страхотен продукт.
Това е единственият вариант да се оцелее в супер конкурентна среда, убедени са предприемачите. Само че именно в Силициевата долина, където е базирана централата им, имаме съвсем скорошен пример – иновативна регионална банка, работеща предимно с инвеститори, фалира и повлече крак, а властите се втурнаха да спасяват системата. Къде е тънката линия между премерения риск в името на успеха и благоразумното поведение
"Банките също трябва да разберат, че трябва да бъдат по-иновативни. В „Силикън Валей банк“ голяма част от депозитите бяха на компании от аграрния сектор. Крахът им отваря нови възможности пред останалите банки. Нали знаете, ние сме американци, винаги гледаме на случващото се като възможност. Винаги си казваме, добре – спънах се и паднах. Сега ставам, изтупвам праха от себе си и продължавам напред. Това е отношението към развитието на всяка една компания, което искаме да създадем сред старт-ъпите, на които помагаме. Даже често се шегувам, че си избрахме президент, който е фалирал пет пъти.
Това е опит, от който се учим. Когато бях в администрацията на Обама, трябваше да спасяваме автомобилната индустрия. Всички пари бяха възстановени. Просто нямаше как да ги оставим. Като цяло обаче ще се върна на основната си теза, това е много важен урок, особено за консервативни институции, като банките. Те трябва да бъдат по-иновативни, да се движат в крак с времето. И – да, ще го кажа направо, да работят повече със стартиращи компании, защото те са бъдещето", посочи Наталия.
На дали се чудите кой е американският президент с многото фалити, но за всеки случай ще уточня – Доналд Тръмп, а броят е дискусионен в пресата. Няма как да не хванем и предизборната закачка, тъй като Наталия е убеден демократ и не одобрява политиката на републиканците, а след края на официалния ни разговор се заговаряме за още един аспект – социалните мрежи, толкова важни за развитието на бизнеса, но и екосистема за дезинформация. Логично – заради предизборната кампания у нас, тя ми споделя собствения си опит в Белия дом. Когато се връщаме в разговора си към победата на Тръмп през 2016 година, когато в президентската надпревара от страна на демократите участваше Хилъри Клинтън, Наталия казва: „Тогава подценихме лъжите и пропагандните съобщения в социалните мрежи, затова изгубихме изборите“.
420 средношколци в Кюстендил се включиха в кампанията за по-безопасно използване на онлайн технологиите, организирана от Общинския съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационен център по наркотични вещества с подкрепата на Общината. Самата кампания е с превантивна цел, чрез прожекция на филма "Киберпрестъпност“ и е насочена към младежи от 9 до..
В Плевен подготвят изложение на българските университети и колежи. То е под наслов "Избирам да уча и остана в България“. В него се очаква да се включат над 20 учебни заведения. Това е третото издание, което ще отвори врати на 27 февруари в 10.30 ч. в хотел "Ростов“. Официалното откриване на събитието е в 12.30 ч. същия ден. Общината е..
Повишен туристически интерес към Габрово и района показват данните за изминалата година, сравнени с тези за 2023-а. Отчетените стойности обаче сочат, че все още не могат да бъдат достигнати нивата преди COVID пандемията. Преди пандемията от COVID, през 2019 г. пренощувалите лица в Габрово са били 56 715 души, докато през 2024 г. броят им е с..
Минус 12 градуса достигнаха температурите в Гърция. Полицията спира движението по рискови заледени пътни участъци. Сняг вали също в Пелопонес и Тесалия. От ниските температури замръзна водопад във Флорина и цветята на остров Родос. Доброволци оказват помощ на бездомните. Общините осигуриха отоплени зали за хората с ниски доходи, които..
Протестът на "Възраждане" беше провокация, която ескалира и се стигна до ексцесии . Това каза пред БНР Севим Али, заместник-председател на ПГ на ДПС-ДПС, която е част от парламентарното мнозинство, председател на Комисията по земеделие и храни в парламента. "Осъждаме действията на тази партия по отношение на преднамереното ескалиране на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Червена боя беше разлята пред посолството на Русия в София. От видео, публикувано във "Фейсбук" страницата на БОЕЦ, се вижда как симпатизанти на организацията свалят бидони с боя пред сградата и разливат боята. Те развяват знамето на Украйна и държат транспарант с надпис "Слава на Украйна. Путин е терорист", а мъж говори на български и на английски срещу..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..