"Страшно красив концерт ни очаква тази вечер на тема страдание, каквато е и великденската тема на повечето концерти около тази дата. Ще чуем "Стабат матер", Перголези – абсолютно сюблимно, красиво произведение, написано в последните дни на живота му", каза пред БНР часове преди концерта диригентът на камерния оркестър Константин Добройков.
"Децата са безупречно подготвени. Рядко чувам такава чистота на звука. Те се превъплъщават във всички сцени, във всички образи, които бликат от текста на "Стабат матер" на Перголези", изтъкна диригентът за участието на Детския хор на БНР в концерта.
"Програмата изисква повече вглъбяване. Публиката трябва да бъде на такава вълна. Ако търсите по-смирен тип музика, заповядайте на нашия концерт!"
Диригентската професия и тази на музикантите е сходна с тази на актьорите – само по себе си "шизофренична" работа. Ние сме длъжни понякога в един ден да създаваме различни образи, да представяме различни емоции, състояния на духа и психологически положения, които слушателят възприема, докато слуша музиката, разказа за работата си Константин Добройков.
Относно мястото на концерта довечера - Аулата на Софийския университет, Добройков посочи, че е чувал истории, че "звукът вътре се носи в катедрала, което би било перфектното място за изпълнение на "Стабат матер" на Перголези".
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София. С Максима ни среща Виктория Петрова. Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..
Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..