Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

"Стискам им палци на колегите. За мен са абсолютни герои, ако това е функциониращо"

Технологичен прецедент ли ще е излъчването на живо при обработката на изборните резултати?

Разработването на подобно стрийминг решение е сериозно предизвикателство, смятат IT специалисти

Снимка: БГНЕС

За видеозаснемането и излъчването в реално време на отчитането на изборните резултати след края на изборния ден ще се използва инфраструктурата на една от най-големите облачни компании, така че ако има атака, тя да бъде минимизирана. Това поясни преди дни оглавяващият "Информационно обслужване" Ивайло Филипов.

Видеонаблюдението ще струва 6,5 милиона лева.

Над 9 000 секции ще излъчват едновременно обработването на резултатите от вота, в около 2 000 няма да има такова излъчване, а 738 са секциите в чужбина, където изобщо няма да има видеонаблюдение.

Стефан Лилов и Цвятко Джонгов Снимка: Добромир ВидевРазработването на подобно стрийминг решение е сериозно предизвикателство, смятат IT специалистите Стефан Лилов и Цвятко Джонгов.

"Този тип подготовка на стрийм е ресурсоемко, изисква някакъв компютърен капацитет, не е минимален", отбелязва Лилов.

"Това ще бъде прецедент в България. Не знам за такава практика", добавя  Джонгов.

В тази ситуация Лилов поставя ЦИК и "Информационно обслужване" наравно с големите глобални информационни гиганти, а за подготвилите това начинание професионалисти казва:

"Стискам им палци на колегите. За мен са абсолютни герои, ако това е функциониращо."

"Рискове има, като се започне от осветеност на помещението, фокус на камерата. Може нищо да не се види. При по-ниска свързаност да не може да се приема сигналът", посочва още Стефан Лилов.

Ако по някаква причина пропадне излъчването на живо, в ЦИК ще бъде свален файлът от записа, пояснява Цвятко Джонгов.

Като технологично предизвикателство двамата специалисти определят очаквания пик на интереса към стрийминга.

"Има леки притеснения, но при всяко спиране на устройството няма никакъв проблем да се включи отново. По-скоро ги притеснява, че по-бавно ще се отчете резултатът", коментира Полина Витанова, секретар на РИК в София.

По-смислено е да се гради доверие в машинното гласуване, вместо да се харчи ресурс за заснемане на отчитането на вота по сегашния механизъм, убеден е Стефан Лилов.

За Цвятко Джонгов пътят също е към машинното гласуване.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медицинският университет в София откри учебната си година

Над 1000 първокурсници присъстваха на церемонията по откриването на новата учебна година в Медицинския университет в София. Официални гости бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на София Йорданка Фандъкова и представители на академичната общност...

обновено на 01.10.23 в 06:02
полският премиер Матеуш Моравецки

Адам Ясер: За управляващите в Полша Киев е стратегически съперник в Централна и Източна Европа

"Не ни е нужна тази зърнена война", заяви тази седмица украинският външен министър Дмитро Кулеба относно продължаващия спор с един от най-близките съюзници на страната му - западната ѝ съседка Полша. Този спор може и да е показателен за границите на солидарността на полските националисти не само в предизборно време. След отпадането на..

публикувано на 30.09.23 в 11:25

Густав Гресел: Не започнем ли да помагаме, Армения ще загине

Европейският съюз трябва да се заеме спешно с укрепване на институциите и армията на Армения, за да не се повторят в южната част на страната събитията от Нагорни Карабах, препоръчва в интервю за БНР Густав Гресел от Европейския съвет за външна политика. Масовото бягство на жителите на Карабах в Армения от тази седмица е следствие и от факта, че..

публикувано на 30.09.23 в 10:20
Фани Цуракова, психиатър в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“

Фани Цуракова: Описвам това, което някога е било, в съчетание с това, което чувствам сега

"Когато за първи отидох в Париж, най-интересни ми бяха местата, които са описани от Виктор Югов "Клетниците" и на Богомил Райнов описанието на букинистите. Тогава ми станаха интересни онези неща, които са описани в големи литературни произведения или пък са свързани с известен автор", разказа за "Нощен Хоризонт" д-р Фани Цуракова. "Излет..

публикувано на 29.09.23 в 13:53
 Д-р Тихомир Мустаков

Д-р Тихомир Мустаков: Необходимо е медицината да има човешко лице

"Не случайно алергичните болести се водят психосоматични, тоест зависят и от състоянието и на физиката, и на писхиката на човека и затова се налага да лекуваме и двете страни на проблема, заяви за "Нощен Хоризонт" д-р Тихомир Мустаков, алерголог и педиатър, консултант. Алергологът беше част от 22 -ият форум на фондация "Медии, общество,..

публикувано на 29.09.23 в 12:50

Физическа активност + профилактика = добро сърдечно здраве

Мантрата "Талони няма" за този вид прегледи не важи , коментира в предаването "Хоризонт до обед" общопрактикуващият лекар д-р Николай Брънзалов, заместник-председател на Българския лекарски съюз. По думите му  пациентите остават учудени от набора изследвания и консултации  могат да получат дори когато се чувстват  здрави. Изследванията..

публикувано на 29.09.23 в 10:47

Какво ще разкрият пробите от астероида Бену?

Каква е варненската следа в космическата мисия "Озирис Рекс"? В нея участват доц. д-р Веселка Радева, ръководител на Морската астрономическа обсерватория с планетариум към Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" и доц. д-р Галин Борисов от Института по астрономия към БАН. Те са били част от научната програма, провеждали са астрометрични и..

публикувано на 27.09.23 в 10:02