Проблемът със замърсяването на световния океан с пластмаса става все по-сериозен и е довел до образуването на цели острови от пластмаса - някои с размери по-големи от Великобритания. Пластмасата е навсякъде в жизнената среда на морските животни, а вече и в техните организми. Публикации в различни сайтове, които се споделят от хиляди потребители на социалните мрежи, твърдят, че чрез рибите тази пластмаса попада и в хората.
Подобни заглавия бяха публикувани в множество информационни сайтове (тук и тук) и бяха споделяни от хиляди потребители в социалните мрежи. Решихме да проверим до колко тези твърдения отговарят на истината.
Деница Петрова от "Грийнпийс - България" посочва, че Черно море е сред най-замърсените с пластмаса водни басейни в света. Това са показали резултатите от кампания на природозащитната организация, по време на която е изследвано количеството на микропластмаса в морето. Открити са стотици хиляди микрочастици на един квадратен километър. Изследването на Българското Черноморие е показало, че най-много пластмасови отпадъци има в устието на река Камчия, от където те попадат в Черно море.
"След години, под въздействието на солената вода и атмосферните условия, пластмасата в морето се разпада до микропластмаса. Рибите и другите морски обитатели често бъркат тези малки частици с храна. Поглъщат ги, а от там те попадат в хората", каза Деница Петрова.
Тази информация се потвърждава и от изследвания, извършени от учените в Института по океанология към БАН.
Доцент Виолин Райков съобщи, че вече има научни данни, които доказват наличието на микропластмаса в човешкия организъм.
"Тепърва ще се изследва как тази пластмаса влияе на човека, но със сигурност не е полезна. Тя попада в човешкия организъм не само чрез рибата, но и чрез други храни. Микропластмаса може да има дори и във водата, която пием. Друг сериозен проблем е, че към тези малки частици се прикрепят химични вещества, които са вредни. Те обикновено се изхвърлят заедно с пластмасовите продукти", твърди още Виолин Райков.
Четирима студенти от "Импириъл Колидж" в Лондон проведоха експедиция с яхта в Средиземно море с цел да изследват замърсяването с пластмаса на водните басейни. Ръководител на експедицията и капитан на яхтата е варненецът Искрен Пеев. Експедицията трябва да приключи в средата на месец октомври.
"Когато пластмасовите отпадъци попаднат в моретата и океаните, те не се разлагат, а се разпадат на микроскопични частици. След време те се поглъщат от морските организми или попадат в питейната ни вода. Ние използваме специална мрежа, с която събираме частици, по-големи от 180 микрона, като пробите ще бъдат анализирани в специална лаборатория. Вече има изследвания за това, че пластмасата се натрупва не само в рибите, но и в птиците, като дори блокира работата на някои от органите им. В същото време проучване показва, че в телата на 80 процента от младите британци са открити следи от микропластмаса", съобщи Искрен Пеев.
Твърдението, че ядем риба с пластмаса е ВЯРНО. Трябва да се има предвид обаче, че все още не е ясно какво е количеството микропластмаса, което даден човек поглъща с храната си. Не се знае със сигурност и как пластмаса се отразява върху жизнените функции на човешкия организъм. Освен това, хората поглъщат пластмаса с много други хранителни продукти, а не само с рибата и морските дарове.
--------------------
Този материал е изготвен по проекта "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Промените в четирите данъчни закона за следващата година ще одобри служебното правителство днес и ще ги внесе за окончателно приемане в Народното събрание Служебното правителство вече обсъди с бизнес и синдикати предлаганите промени в данъчното законодателство. Промени в основните данъчни ставки не са предвидени, като Законът за ДДС не..
Депутатите ще направят четвърти опит да изберат председател на 51-ото Народно събрание. ГЕРБ-СДС отново ще издигне кандидатурата на Рая Назарян, а "Продължаваме промяната-Демократична България" се очаква да обявят официално от трибуната на парламента, че оттеглят номинацията на Андрей Цеков. ПП-ДБ изтеглят кандидатурата на Андрей..
Изследване на белия дроб със спирометър веднъж годишно - това препоръчва на дългогодишните пушачи пулмологът доц. Николай Янев. Така може да се открие навреме заболяване на белия дроб и да се увеличи продължителността на живота в добро здраве. Днес е Световен ден за борба с хроничната обструктивна белодробна болест - ХОББ. У нас с такава..
Въпреки високите за сезона температури, мечките в Белица се подготвят за зимен сън, съобщиха от ръководството на Парка за танцуващи мечки. "Имаме седем заспали мечки в парка. Три са в процес на заспиване", обясни за БНР директорът на парка Калина Вълчинкова. "Есенно време те поемат огромно количество храна, за да могат да натрупат..
Във Велико Търново се предвижда Синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни. Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране. Не са предвидени абонаменти за живеещите или работещите в обхвата на Синята зона. Местата за платено..
Мотоциклетист блъсна възрастна жена и внучето ѝ на пешеходна пътека в София, съобщиха за БНР от МВР. Той е избягал от местопроизшествието и в момента се издирва. Инцидентът е станал около 19:00 часа на столичния булевард "Иван Ев. Гешов". Възрастната жена и детето са откарани в спешната болница "Пирогов". 6-годишното момиченце е с..
В Плевен всички таксиметрови фирми се включват в националния протест на 20 ноември. Недоволството е срещу завишаването на застраховката "Гражданска отговорност", което е между 300 и 1000 процента според браншовата организация. Таксиметровите шофьори стягат национален протест Заради поскъпването на "Гражданска отговорност": Такситата излизат..
Централата на ДПС на бул. "Александър Стамболийски" не е предоставена по реда за политическите партии. Тя е предоставена по договор за наем от 1996 г.,..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..
35 години по-късно демокрацията в България отново е в опасност. Това заяви пред БНР Първан Симеонов, "Галъп интернешънъл Болкан". Толкова са минали..