Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиера на "Едип и пророците" в Пловдивския драматичен театър

Снимка: Кремена Данева

Интригуваща премиера в Пловдивския драматичен театър тази вечер - дългоочакваната постановка "Едип и пророците" по Софокъл, с текст на Александър Секулов и автор на драматургичната композиция Диана Добрева. 

Този спектакъл слага финал на трилогията, която пловдивската трупа посвети на "Пътуващия човек". Началото беше поставено с брилянтния "Одисей", последва "Коприна" – станал първият български спектакъл, поканен на международната театрална олимпиада, която тази година ще се проведе в Унгария. 

"Сега, с "Едип и пророците" завършваме това своеобразно пътуване на човека към самопознанието – пътят на зрящия слепец до слепия прогледнал", каза Диана Добрева, която този път ще видим и на сцената в ролята на Йокаста. 

"Да работим експериментално и да се движим към намирането на някакъв, ако е възможно, по-друг театрален език, такъв беше подходът ми като режисьор, а дали сме успели в това - ще стане ясно след премиерата", каза Диана Добрева, която не скри, че и за нея, и за всички останали от екипа е било трудно. 

"Щастлив съм!", сподели директорът на пловдивския театър Кръстю Кръстев и добави, че "онова, за което мечтаехме в началото и не знаехме как ще се случи, най-накрая завършва по един изключителен начин". 

Това е текст, който е сътворен по онова, което ние знаем за Едип. Оригинален текст на Александър Секулов и той звучи титанично", подчерта Кръстев. 

Текстът е разказващ за проглеждането на сърцето. За просветлението, което те спохожда, когато приемеш грешките, платиш заблудите, надмогнеш скръбта и разбереш как и защо да си жив. За отместването на илюзиите, за разплитането на заблудите, за надникването към бистрия извор, където намираш смиреното си лице. 

Тази песен за възхитителния кураж да бъдеш човек е претворена на сцената от Ивана Папазова, Маргита Гошева, Елена Кабасакалова, Симеон Алексиев, Ивайло Христов, Борис Кръстев, Мартин Раков и Златко Шарков. 

В ролята а Едип цар ще видим Константин Еленков, който в реалния живот е син на Диана Добрева, превъплъщаваща се в Йокаста:

"Моето участие в този спектакъл е знаково. Става въпрос за едно особено енергийно поле. Разбира се, има голямо значение моята чисто кръвна връзка с Константин Еленков. Точно това енергийно поле на тази близост има значение като знак за спектакъла".

Спектакълът е творческо предизвикателство и за сценографа Мира Каланова, която подчерта, че черпейки от идеите на античността, е подходила към днешния ден чрез една, най-общо казано, сценографска инсталация. 

За автора на костюмите Марина Райчинова процесът на работа е бил сложен, но и много интересен, защото всички аспекти от спектакъла са създавани успоредно и са търпели промени. 

А целият екип на театъра не забравя да благодари на Фондация "Пловдив 2019", защото без тази подкрепа измеренията на тази трилогия нямаше да са същите. 

Репортаж на Кремена Данева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30