Това призова в интервю за БНР социологът доц. Катя Михайлова, преподавател в УНСС.
В предаването "Преди всички" тя описа сегашното състояние на партийно противопоставяне като "дивашка, варварска борба за оцеляване".
"И в тази варварска борба за оцеляване, а всъщност и хората за същото се борят, другият няма никакъв смисъл – той не е ценност, той не е от значение. Докато продължава това състояние, ще е все така. Партиите ще се борят сами за себе си, за своите 20-30-40 човечета, които да получават заплатки, за да преживеят агонията."
Доц. Михайлова отправи въпрос на фона на "много ниските резултати, които постигнаха политическите кандидати на тези избори, дали от избори на избори в резултата на партиите нямаме по-голям дял купен и контролиран вот и по-малък дял свободен избор на хората".
Вървим ли към смяна на модела? Ще имат ли по-голяма тежест занапред референдумите?
"Категорично ясно е, че моделът в момента се сменя. Нали за това бяха протестите през 2020 г.? Е, моделът започна да се сменя. Когато моделът се сменя (независимо дали на лично ниво, на общностно или на обществено), обществото винаги изпада в такова състояние на безтегловност, усещане за хаос. Всъщност е само субективно усещане за хаос, моделът се знае работата. Дали ще е за добро или ще е за зло, новият модел, който ще дойде, няма да е за по-зло, отколкото днес. Очаква се новият модел. Вървим ли към президентска република? Вървим. Голяма е политическата фригидност на парламентаризма в България. Няма как това да продължава още дълго време", коментира Катя Михайлова.
Президентът не преувеличава правомощията си, "прави това, което е негова отговорност в условията на такава безпощадна парламентарна криза", смята доц. Михайлова.
"Импийчмънт на президента? Тези идеи срещу президента са маниер "да разлаем кучетата". Кои са кучетата – гласоподаватели, да вдигнем градуса на тяхната емоция, да се вдигне тяхната енергия. Обаче когато провокираш отрицателни, негативни емоции, вдигаш разрушителна енергия. Когато провокираш добри емоции, тогава вдигаш градивна, съзидателна енергия, която води до позитивни проекти."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак. Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..
Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..
Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “. " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..
Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..
Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в Кипър. Любовта ѝ към тениса започва..
В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител. Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..