Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Иванка Гергова: ХVI век доскоро беше една непроучена област на българското изкуство

Издание представя стенописите от ХVI век в България

В изданието са включени някои съвършено неизвестни паметници

Снимка: Архив

"Близо 20 години в Института се занимаваме последователно с документиране на паметниците на стенописите в България. Досега са излезли няколко тома – за стенописи от XVII век, XVIII век и първата половина на XIX. Сега е последното издание – стенописите от ХVI век в България".

Това разказа пред БНР проф. Иванка Гергова от Института за изследване на изкуствата при БАН относно изданието "Корпус на стенописите от ХVI век в България", който ще бъде представен на 19 април.

В този "Корпус на стенописите" са обхванати 37 паметника от българската територия. Те са изследвани от 9 автора, посочи тя и добави, че паметниците се намират в различни части на страната, но повечето са концентрирани в Западна България. Отделни паметници се намират около Пловдив, Несебър и Арбанаси.

"ХVI век доскоро беше една непроучена област на българското изкуство. В това издание се намират някои паметници, които са съвършено неизвестни. Има няколко църкви, за които никой не беше чувал. Между тях има няколко големи изненади".

Проф. Гергова подчерта важността на работата на реставраторите.

По думите й голяма част от стенописите в храмовете са в много лошо състояние:

"Особено в малки селища или извън селища, където няма възможност за опазване или не се посещават храмовете, те са полуразрушени или в ужасен вид".

Картината е доста пъстра, обобщи проф. Гергова в предаването "Преди всички". Тя отбеляза, че има няколко паметника с изключително високо естетическо качество. По думите й почти нищо не се знае за майсторите на тези стенописи:

"От 37 църкви, които са обхванати, само 7 са точно датирани. Никъде няма подпис на зограф. Тук имаме пътуващи майстори, пътуващи ателиета. Някои от тях са дошли от Гърция, например в Арбанаси и Несебър – там определено са работили гръцки майстори, надписите са на гръцки. В западната част на страната в повечето случаи надписите са на славянски или славянски и гръцки смесено".

Изданието включва словесна част с основни сведения за паметниците, както и илюстративна. То е предназначено за специалисти, но и за всеки, който проявява интерес към старата българска култура.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50