Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Станимир Хасърджиев: Трябва да се преосмисли ролята на пациентските организации

Снимка: БГНЕС

Дошъл е моментът да се преосмисли ролята на пациентските организации, заяви пред БНР д-р Станимир Хасърджиев - директор на Националната пациентска асоциация.

"Новото ръководство на организацията идва с амбициите да заговори за издигане на ново ниво на пациентското движение и ролята на българския пациент в здравната система. Дошъл е моментът, в който и ние като организации, и държавата ни трябва наистина да преосмисли ролята на пациентските организации, колаборацията, която се случва с тях, очакванията към пациентите за това те да участват във взимането на решения, в структурирането на здравната система, така че тя да е възможно най-ефективна и съобразена спрямо техните нужди", коментира той в предаването "Хоризонт до обед". 

Според него имаме огромен път, който трябва да извървим и като законодателство, и като организационни промени в самите организации, за да могат да отговорят на съвременните нужди: 

"Това не е самоцел - просто пациентите да участват в системата на здравеопазването, напротив - доказано е, че когато една здравна система е построена около интересите на нейния потребител, тогава ефективността на тази здравна система многократно се повишава".

По думите му в България доста изоставаме в това отношение - да бъдем близо до нуждите на пациенти:

"Като че ли здравната ни система е построена около всичко друго, но не около това как да оживее пациентът и как да подобрим здравеопазването".

Дошъл е моменът пациентите да участват под някаква форма във взимането на решенията в системата, категоричен е д-р Хасърджиев. Той напомни, че пациенти и пациентски организации участват в почти всички институции, работни групи и форми на взаимодействие с държавната власт. Трябва да разгледаме въпроса - доколко обаче това е ефективно, смята той.
 
Директорът на Националната пациентска асоциация подчерта още, че липсата на приет бюджет означава, че ще се работи по бюджети от предходните години, което значи, че вероятно няма да има достатъчно средства за нови услуги, продукти, клинични пътеки. По думите му е голям проблем липсата на адекватно бюджетиране и финасниране, което се вижда от огромния процент доплащане, който пациентът трябва да прави всеки път, когато му се наложи да се докосне до здравната система:

"Ние сме държавата с най-високия процент доплащане от джоба на болния човек и когато се разболее - човек се налага да си продава нивите, а не да си гледа здравето".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30

Д-р Кремена Пармакова: При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б

При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б, независимо на кой континент се намира избраната дестинация. Това обясни в интервю за БНР д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести" в здравното министерство. Комбинираната ваксина срещу двата вируса се открива най-трудно в аптеките у нас , показа..

публикувано на 22.07.24 в 09:38

Кой и кога ще угаси политическите пожари?

Цялото интервю слушайте и в звуковия файл.

публикувано на 21.07.24 в 12:38

Мартен Волтеринк за изборите в Европа и САЩ: Удобни лъжи и неудобни истини

Изображението на окървавеното лице на Доналд Тръмп, вдигнал победоносно юмрук на фона на американското знаме, докато охраната му го извежда след опита за покушение срещу него се превърна в символ на кампанията му за връщане в Белия дом.  Не закъсняха и карикатурите за случилото се, както и тези за все по-неубедително представящия се конкурент..

публикувано на 20.07.24 в 10:35