Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Куманов: Голям проблем е т.нар. фалшиво почистване на речните корита

"В България то се изразява в изсичане на дървета. Другото е кражбата на инертни материали от коритата на реките"

Димитър Куманов
Снимка: Ани Петрова

Още в края на 2021 г. трябваше да са приети Планове за за управление на риска от наводнения. Това обясни пред БНР Димитър Куманов, член на УС на сдружение „Балканка“.

"Това са едни от най-важните стратегически документи за всяка държава. Чрез тях се осигурява възможно най-добрата защита на природата".

Необходимо е  да се намери баланс между интересите на хората, природата и икономиката, посочи той.

От думите на Куманов стана ясно, че сдружение "Балканка" е направило предложение в Плана за риск от наводнения да се включи мярка, която се казва „Забрана за гола сеч на 500 метра от реките". 

"Чрез нея се пречи на ерозията и изкопаването при порои на калта от скатовете край реките. Това предпазва да не се натрупва и събира отпадъчен материал"

МОСВ обаче отказва да включи мярката в плановете. 

"Няма аргументи за отказа".

От сдружението предлагат и включването на мярка за забрана на сеч на крайбрежна растителност

"Тя предпазва, когато има наводнение,  реката да изкопае бреговете и да ги закара във вид на кал в селата".

Голям проблем е т.нар. фалшиво почистване на речните корита, обясни Димитър Куманов. 

"В България то се изразява в изсичане на дървета. Другото е кражбата на инертни материали от коритата на реките, маркирана като почистване. По тази причина Марица се е вкопала с 3-4 метра. Основите на мостовете стърчат във въздуха. Първото земетресение ще събори половината мостове при Марица".

При служебните правителства на президента тези кражби се превръщат в национален спорт, заяви Куманов.

Той обърна внимание и на подценяването на риска от техногенни наводнения.

"Те могат да се предизвикат от аварии в стената на язовири или от хвостохранилищата". 

Цялото интервю на Лора Търколева с Димитър Куманов може да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Орманджиев: Промените в Конституцията от 2023 година не бяха належащи

Конституционни промени на последните промени в основния ни закон отново са актуален въпрос. Това коментира пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право във Великотърновския университет. В деня на българската конституцията и на юриста доц. Христо Орманджиев коментира, че последната ни конституция от 1991 година е..

публикувано на 16.04.25 в 14:33
Москва, 9 май 2024 г.

ЕК: Страните членки са поели ангажимент да не присъстват на паради за 9 май в Москва

Има решение на Съвета на ЕС от 2022 г. година, в което страните членки са поели ангажимент да не присъстват на парада по повод Деня на победата в Москва на 9 май, припомни говорителката на Еврокомисията Анита Хипер. Тя каза това в отговор на въпрос за обявеното намерение на словашкия премиер Роберт Фицо да посети руската столица по този повод...

публикувано на 16.04.25 в 14:30
Бойко Борисов говори пред журналисти в кулоарите на парламента.

Идват ключови месеци и трябва стабилност, заяви Борисов и благодари на ПП-ДБ, че няма да участват във вота

Идват ключови месеци и трябва стабилност. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той благодари на ПП-ДБ за това, че няма да участват във вота на недоверие. Вотът на недоверие след обрата с ДПС-Доган. Държи ли Пеевски ключа? Продължават дебатите по внесения втори вот на недоверие към правителството Борисов..

публикувано на 16.04.25 в 14:23
Жени приветстват новината пред Върховния съд в Лондон, 16 април 2025 г.

Върховният съд на Великобритания подкрепи "биологичната" дефиниция за жена

Върховният съд на Обединеното кралство излезе с единодушното решение, че определението за "жена" и "пол" се отнасят до биологична жена и биологичен пол в Закона за равенството от 2010 година. Съдебното решение е кулминацията на дългогодишна съдебна битка между шотландското правителство и женска организация. Върховният съд уважи днес жалбата..

публикувано на 16.04.25 в 14:14

Над три месеца няма отговор от РСМ по проектоспоразумението за жп връзка с България

Министерството на транспорта обяви в позиция, че повече от три месеца от страна на Република Северна Македония липсва отговор по Проекта на споразумение за подготовка и изграждане на жп тунел, свързващ жп мрежата на двете държави.  Министерството посочва, че това е единственият отворен въпрос между двете държави в областта на железопътния транспорт,..

публикувано на 16.04.25 в 14:12

Дисциплинарна мярка за ЧСИ заради измамния казус с апартамента на 90-годишната жена

Министърът на правосъдието Георги Георгиев съобщи още, че данните от двете проверки по случая с опита за отнемане на апартамент на 90-годишна жена от София, са предадени на прокуратурата.  Установени са нарушения, свързани с арбитражния съд, издал решението за отнемане на жилището и с частния съдебен изпълнител, който провежда принудително..

публикувано на 16.04.25 в 14:10

Форум "Европа на Балканите: Заедно чрез знание" в Плевен

В Плевен представители на местната власт и институции дискутираха новите моменти в политиката на сближаване в Европейския съюз за 2021-2027. Форумът е организиран от БТА по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия. Участниците поздрави кметът на Плевен д-р Валентин..

публикувано на 16.04.25 в 14:07