Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлозар Желев: Емпатията обединява книгите, номинирани за Наградата за литература на ЕС

Светлозар Желев
Снимка: БГНЕС

Кой ще спечели Наградата за литература на Европейския съюз ще стане ясно на Панаира на книгата в Лайпциг на 28 април. Писателят Светлозар Желев тази година е част от журито в конкурса, който вече е с нов регламент. Тази година номинираните книги са 13

Според новите правила победителят получава 20 000 евро награда. От тях 10 000 са за превод на книгата и издаването й на английски език, а останалите - лично за автора. Петимата подгласници също получават парична награда – по 10 000 евро, от които половината са за превод и издаване, а останалите – за писателя. 

До миналата година наградата се връчваше от национални журита - всяка година 13 или 14 национални журита излъчваха 13 или 14 победители и се получаваха огромни разлики в нивото на победителите. От 2022 г. регламентът гласи, че националните журита излъчват номинации за наградата, а международно жури избира един победител и петима подгласници.  

Заради ротационния принцип на участие, който остава непроменен, България тази година не е включена в Наградата за литература на Европейския съюз. Наш автор ще бъде номиниран от национално жури през 2024 г. 

Първият носител на Наградата за литература на ЕС според новия регламент е Ива Пезуашвили от Грузия. Тази година номинирани са Аг Аполони (Косово), Анна Оспелт (Лихтенщайн), Иида Раума (Финландия), Илия Джурович (Черна гора), Джеф Шинкер (Люксембург), Лусин Харатян (Армения), Марит Капла (Швеция), Мартина Видаич (Хърватия), Мод Симоно (Франция), Ондрей Щиндл (Чехия), Сабина Якубовска (Полша), Тонис Тотсен (Естония) и Хари Н. Спану (Кипър). 

Освен Светлозар Желев, в международното жури са още Андрей Курков (Украйна), Хенрик Франке (Норвегия), Имре Барна (Унгария), Кукла МакЛеоси (Гърция), Шарън Галант (Белгия) и Шийла О'Райли (Великобритания). 

При оценката на книгите Желев ще се води от литературното качество и европейските ценности

"Ще се опитаме да изберем книгата с най-важното послание... Книгите са изключителни с високо литературно качество. Тези награди дават възможност да научим повече за другите, за техните проблеми, за техния светоглед. Но хуманизмът и емпатията е това, което ги обединява". 

Светлозар Желев е роден през 1974 г. в Ямбол. Завършил е математическа гимназия, история в Софийския университет "Св. Климент Охридски", а след това и "Корпоративен мениджмънт" в "Оупън юнивърсити", в Лондон. Съучредител е на фондация "Елизабет Костова". Бил е директор на Националния център за книгата към НДК. От края на 2017 г. е член на обществения съвет на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Автор е на книгите "Опитай това", "Храната, начин на употреба, или гурме за напреднали", "България за напреднали". 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17