Българският туризъм отчита ръст от 9% над най-силната ни година, която беше 2019-а, а приходите в туризма през последните месеци се изчисляват на над 600 милиона лева. Това съобщи във Велико Търново заместник-министърът на туризма професор Мариела Модева, където откри международното туристическо изложение "Културен туризъм".
Общините, музеите, туристическите организации все още се възстановяват от загубите в туризма, породени от Covid кризата, и поставят проблеми с кадрите, с отлива на руските туристи, с лошата инфраструктура, която отблъсква туристите, но имат надежди, че това лято ще доведе повече туристи у нас, заради земетресението в Турция.
Към 20% от туристите се ориентират към културен туризъм и България не прави изключение, но старата слава, на която лежим, не ни помага да излезем от кризата. Културният туризъм е шансът на България, коментира във Велико Търново заместник-министър проф. Мариела Модева:
"Това е един от шансовете на България да бъде утвърдена като целогодишна дестинация за туризъм. Ние сме в „Топ 3“ по богатство на културни ценности след Италия и Гърция“.
На въпрос на БНР защо не сме в Топ 3 на развитие на културния туризъм, зам.-министър Модева поясни:
"Тук трябва да има интегрирани усилияот страна на останалите ведомства – и на Министерството на културата, и на Министерство на туризма, и на бранша, и на туроператорите, които да включват дестинациите и продуктите, свързани с културния туризъм, защото ние възприемаме като естествено, че България е много богата на културно наследство и поради тази причина всички трябва да знаят за това, но това не е така“.
Проф. Модева не потвърди изнесените преди няколко дена данни от Института за анализи и оценки в туризма, че годишно България губи по около 1,5 милиарда евро приходи от културен туризъм, защото държавата не управлява своята културно-историческа собственост и коментира:
"Има проблем с управлението, стопанисването и социализацията на културни ценности. Ние имаме над 30 резервата, които са с най-висока степен на защита, имаме археологическо наследство в същото време даже паметниците на ЮНЕСКО имат проблеми. Това означава, че институциите трябва да работят в координация. Каквито и действия да се предприемат, винаги да се държи сметка за ефекта върху туризма“.
Covid кризата и войната в Украйна повлияха по различен начин на туризма по Черноморието, коментираха за БНР Гергана Кръстева и Даниела Стоянова, от туристическите отдели на общините в Поморие и в Созопол:
"Covid кризата премина по-неблагоприятно за туристическия сезон. Относно войната, в момента в Поморие има доста украинци, които живеят и работят една част от тях“, посочи Гергана Кръстева.
"Covid кризата не се усети, но с войната правим гъвкави подходи, за да привлечем туристите да се върнат, особено осезателно е отсъствието на руските туристи“, коментира Даниела Стоянова .Очакванията са след земетресението в Турция туристите да се върнат и част от пазара ще се пренасочи към Черноморието“.
Над 50 общини, посолства и туристически организации се представят във Велико Търново в 18-ото издание на международното изложение „Културен туризъм“, където в дискусии до края на седмицата ще бъдат коментирани проблемите и възможните решения в туризма. Започваме за се съвземаме, коментира Диляна Добрева от ОП "Туризъм" в Шумен:
"Отрази се. Но сега, особено през зимата, на мемориален комплекс „Създатели на българската държава“ и на Шуменската крепост отчитаме повече посетители. Започват групи от евреи да пристигат. Не мога да кажа, че сме стигнали нивото от преди Ковид, но се стремим“.
Инфраструктурата е основният проблем пред общините за развитие на туризма, посочи Стоян Марков, заместник-кмет по икономическото развитие на Сливен:
"Проблемите са в това, че нямаме добрата инфраструктура, която да позволи на туристите да се почувстват още по-добре. Затова от общината сме насочили нашите усилия да подобрим инфраструктурата. Започваме ремонта на лифта, това 50-годишно съоръжение, което не е ремонтирано“.
Кризата и инфлацията засягат особено силно музеите и в най-затруднено положение са обектите на общинска издръжка, затова настояваме да преминем на държавно финансиране, коментира Станислава Витанова, която ръководи музейния комплекс в Берковица, и обяснява защо от години не е обновявана тяхната музейна експозиция:
"Участвахме в различни проекти към министерството на културата, но за съжаление сме в резервите и не можахме да обновим материалната база. Надяваме се, че ще започнат да идват повече туристи и ще се развием като желана туристическа дестинация“.
Кризата буквално помете историческите фестивали и рязко ограничи работата на групите за исторически възстановки, чиито изяви се финансират от рекламните бюджети или от парите за култура на общините, а тези финанси първо бяха отрязани, коментира Димитър Спасов от сдружение „Виа Претория“ и призова:
"Една сляпа надежда, но си я има – да има някакво правителство и то да знае, че има такива хора като нас и че ние сме едно от лицата на българския туризъм. Надявам се това да бъде оценено и да говорим за организация на подобни събития на по-високо ниво.
Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова
Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали. Съответното споразумение може да бъде подписано в петък, предаде Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. "Сега представители на правителството работят над детайлите. Обмисляме посещение във Вашингтон в петък за..
Илон Мъск ще присъства на първото заседание на кабинета за втория мандат на президента Доналд Тръмп в сряда. Най-богатият човек в света и основен дарител на Тръмп, Мъск няма министерски портфейл или официални правомощия за вземане на решения, но има статут на "специален държавен служител" и "старши съветник на президента", оглавяващ Департамента..
В медицинския бюлетин, публикуван от пресслужбата на Светия Престол, се съобщава, че: "Клиничните състояния на Светия отец остават критични, но стабилни. Не са настъпили остри респираторни епизоди и хемодинамичните параметри продължават да бъдат стабилни". Направена е планова компютърна томография за радиологично проследяване на двустранната..
Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че приветстват лидерството на президента на Съединените щати Доналд Тръмп в усилията за постигане на траен мир в Украйна. Това стана ясно след телофонен разговор между Стармър и Макрон. Говорител на офиса на Стармър допълни, че двамата лидери са повторили позицията..
Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..
В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се изтегли от нейни територии Участниците призовават и за "монопол върху оръжията от страна на..
Повишаването на енергийната свързаност между страните в региона ще даде възможност за намаляване на цените на тока в региона, за повишаване на конкурентоспособността и за сигурност на доставките. Това каза енергийният министър Жечо Станков по време на годишната конференция Energy Summit, организирана от в. "Капитал": "Нашата цел е да се превърнем в..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...