Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зам.-министър Мариела Модева: Културният туризъм е шансът на България

Снимка: Здравка Маслянкова

Българският туризъм отчита ръст от 9% над най-силната ни година, която беше 2019-а, а приходите в туризма през последните месеци се изчисляват на над 600 милиона лева. Това съобщи във Велико Търново заместник-министърът на туризма професор Мариела Модева, където откри международното туристическо изложение "Културен туризъм". 

Общините, музеите, туристическите организации все още се възстановяват от загубите в туризма, породени от Covid кризата, и поставят проблеми с кадрите, с отлива на руските туристи, с лошата инфраструктура, която отблъсква туристите, но имат надежди, че това лято ще доведе повече туристи у нас, заради земетресението в Турция. 

Към 20% от туристите се ориентират към културен туризъм и България не прави изключение, но старата слава, на която лежим, не ни помага да излезем от кризата. Културният туризъм е шансът на България, коментира във Велико Търново заместник-министър проф. Мариела Модева: 

"Това е един от шансовете на България да бъде утвърдена като целогодишна дестинация за туризъм. Ние сме в „Топ 3“ по богатство на културни ценности след Италия и Гърция“. 

На въпрос на БНР защо не сме в Топ 3 на развитие на културния туризъм, зам.-министър Модева поясни

"Тук трябва да има интегрирани усилияот страна на останалите ведомства – и на Министерството на културата, и на Министерство на туризма, и на бранша, и на туроператорите, които да включват дестинациите и продуктите, свързани с културния туризъм, защото ние възприемаме като естествено, че България е много богата на културно наследство и поради тази причина всички трябва да знаят за това, но това не е така“. 

Проф. Модева не потвърди изнесените преди няколко дена данни от Института за анализи и оценки в туризма, че годишно България губи по около 1,5 милиарда евро приходи от културен туризъм, защото държавата не управлява своята културно-историческа собственост и коментира: 

"Има проблем с управлението, стопанисването и социализацията на културни ценности. Ние имаме над 30 резервата, които са с най-висока степен на защита, имаме археологическо наследство в същото време даже паметниците на ЮНЕСКО имат проблеми. Това означава, че институциите трябва да работят в координация. Каквито и действия да се предприемат, винаги да се държи сметка за ефекта върху туризма“. 

Щандът на Поморие

Covid кризата и войната в Украйна повлияха по различен начин на туризма по Черноморието, коментираха за БНР Гергана Кръстева и Даниела Стоянова, от туристическите отдели на общините в Поморие и в Созопол:  

"Covid кризата премина по-неблагоприятно за туристическия сезон. Относно войната, в момента в Поморие има доста украинци, които живеят и работят една част от тях“, посочи Гергана Кръстева. 

"Covid кризата не се усети, но с войната правим гъвкави подходи, за да привлечем туристите да се върнат, особено осезателно е отсъствието на руските туристи“, коментира Даниела Стоянова .Очакванията са след земетресението в Турция туристите да се върнат и част от пазара ще се пренасочи към Черноморието“. 


Над 50 общини, посолства и туристически организации се представят във Велико Търново в 18-ото издание на международното изложение „Културен туризъм“, където в дискусии до края на седмицата ще бъдат коментирани проблемите и възможните решения в туризма. Започваме за се съвземаме, коментира Диляна Добрева от ОП "Туризъм" в Шумен: 

"Отрази се. Но сега, особено през зимата, на мемориален комплекс „Създатели на българската държава“ и на Шуменската крепост отчитаме повече посетители. Започват групи от евреи да пристигат. Не мога да кажа, че сме стигнали нивото от преди Ковид, но се стремим“. 


Инфраструктурата е основният проблем пред общините за развитие на туризма, посочи Стоян Марков, заместник-кмет по икономическото развитие на Сливен: 

"Проблемите са в това, че нямаме добрата инфраструктура, която да позволи на туристите да се почувстват още по-добре. Затова от общината сме насочили нашите усилия да подобрим инфраструктурата. Започваме ремонта на лифта, това 50-годишно съоръжение, което не е ремонтирано“. 

Кризата и инфлацията засягат особено силно музеите и в най-затруднено положение са обектите на общинска издръжка, затова настояваме да преминем на държавно финансиране, коментира Станислава Витанова, която ръководи музейния комплекс в Берковица, и обяснява защо от години не е обновявана тяхната музейна експозиция: 

"Участвахме в различни проекти към министерството на културата, но за съжаление сме в резервите и не можахме да обновим материалната база. Надяваме се, че ще започнат да идват повече туристи и ще се развием като желана туристическа дестинация“. 


Кризата буквално помете историческите фестивали и рязко ограничи работата на групите за исторически възстановки, чиито изяви се финансират от рекламните бюджети или от парите за култура на общините, а тези финанси първо бяха отрязани, коментира Димитър Спасов от сдружение „Виа Претория“ и призова: 

"Една сляпа надежда, но си я има – да има някакво правителство и то да знае, че има такива хора като нас и че ние сме едно от лицата на българския туризъм. Надявам се това да бъде оценено и да говорим за организация на подобни събития на по-високо ниво.  

Димитър Спасов

Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

Снимки: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С възпоменателна церемония беше отбелязана 12-ата годишнина от атентата на бургаското летище

С възпоменателна церемония беше отбелязана 12-тата годишнина от атентата на бургаското летище. При терористичния акт загинаха 5-а израелски туристи и българския шофьор Мустафа Кьосов. С религиозен ритуал, венци и цветя и запалени свещи близки на загиналите, представители на държавата и общината, както и лекари, помогнали на ранените туристи отдадоха..

публикувано на 18.07.24 в 20:40
Николай Стайков

Николай Стайков и Андрей Янкулов бяха изслушани в комисията за Нотариуса

Николай Стайков и Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд бяха изслушани днес във временната парламентарна комисия, която проверява дейността на групата около Мартин Божанов-Нотариуса и бившия следовател Петьо Петров-Еврото. Николай Стайков и Андрей Янкулов представиха справка на ГДБОП, свързана с хора около Мартин Божанов, която Антикорупционният фонд..

публикувано на 18.07.24 в 20:34

Едномесечна забрана за палене огън на открито в населените места в област В. Търново

Областният управител на Велико Търново забрани със заповед едномесечното обработване на пасища и почистването на сухи треви край железопътните линии и пътищата в региона, както и паленето на какъвто и да е било огън на открито в населените места.  По десетина тежки пожара гасят ежедневно огнеборците в областта, а хората от свищовското село Ореш,..

публикувано на 18.07.24 в 20:20
Снимката е илюстративна

Пожарът край пазарджишкото село Априлци се разрасна

Пожарът край пазарджишкото село Априлци се разрасна и навлезе в близкия горски масив. Огънят е тръгнал от крайните къщи на селото, но бързо е бил локализиран и няма засегнати сгради. Изгоряла е единствено дървена постройка със слама. В момента гори смесена гора, между селата Априлци, Щърково и Елшица. На място са пет противопожарни екипа,..

публикувано на 18.07.24 в 20:10
Министерство на земеделието

Експертни комисии за щетите от пожарите сформира Министерството на земеделието

Министерството на земеделието и храните сформира експертни комисии с представители на Областните дирекции "Земеделие" за констатиране на щетите от пожари в земеделски площи. Констатирането на щетите е важно, защото е предпоставка за изплащане на подпомагане на пострадалите. Пострадалите от районите с бедствено положение трябва да подадат..

публикувано на 18.07.24 в 20:00

Община Свищов получава близо 1,4 млн. лева за нов довеждащ водопровод на село Овча могила

Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда отпуска безвъзмездно на община Свищов близо 1,4 млн. лева за нов довеждащ водопровод на село Овча могила. Заради безводието селото е на режим и в безсрочно бедствено положение. Овча могила остана единственото свищовско село, където не е сменен довеждащият водопровод, по..

публикувано на 18.07.24 в 19:42
В село Воден след пожара

Огънят тръгна от Воден към Крайново, няма официална информация докъде е стигнал

Все още няма официална информация каква е ситуацията в боляровското село Крайново и достигна ли огъня до населеното място. Според непотвърдена информация огънят е достигнал до селото, но до там журналисти не се допускат, а властите не отговарят. По-рано следобед от там бяха евакуирани четирима болни и трудноподвижни хора, а Жандармерията затвори..

публикувано на 18.07.24 в 19:27