Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Начало на Рамазан Байрам. Тридневни чествания събират мюсюлманите в края на свещения месец

Снимка: Яна Боянова

Мюсюлманската общност отбелязва настъпването на Рамазан Байрам с тридневни чествания.  Празникът започна рано тази сутрин с голяма молитва във всички джамии у нас. 

След това семейството се събира в дома на най-възрастните роднини, на които се целува ръка и се иска прошка. Настъпването на днешния ден бележи края на свещения месец Рамазан, през който мюсюлманите не се хранят и не пият вода от изгрев до залез слънце.

"Празникът идва непосредствено след изпълнение на една от основите на исляма – постенето през месец Рамазан. 29 дни мюсюлманите постят. Този празник идва като израз, че сме успели да изпълним една от повелите на Всевишния. Постът и молитвите, които сме отправяли и подаянията, които сме дарили, ни правят по-съпричастни с хората, по-ясно да разбираме човещината – ключова дума, която ни връща към нас самите, причината, поради която ние сме сътворени – да служим на Създателя, а това означава в по-широкия смисъл да бъдем полезни едни за други, за цялото общество", разказва районният мюфтия на Смолян Неджми Дъбов.

Това е най-хубавият празник за нас, каза Рахиме Тикалчева от село Требище, която отваря дома си в деня на големите приготовления. На всяка трапеза задължително присъстват баклава и други домашно приготвени сладки изделия, както и традиционни родопски храни

"Старите готвим за младите, да ни дойдат на гости, да искат прошка от нас, посрещаме ги. Ние ходим при по-възрастните. Много се тачи. Всички се прибират по домовете."

Рахиме е бивш кмет на Требище и винаги на Байрам посреща гости от близо и далеч, а за нейната баклава се говори в района. В миналото Байрамът се е чествал с много голяма празничност, свидетелства тя:

"По-оживено, големите села, но сега вече народът е малко по-свит, по-беден. Пенсиите не стигат, по селата няма работа, масово са навънка. Много сме намалели."

Съкровено споделя, че вярата е тази която ни е спасила в тежки дни на човешки изпитания.

"Трябва да се вярва, не трябва човек да бъде безверник. И природата ни наказва, когато не вярваме. Народът става безверен, озлобен. Младите трябва да се учат на вяра. Чиста вяра трябва да имаш."

В последния ден на празника в Требище жителите ще правят общ курбан за здраве и берекет - Всевишният да пази къщите, посевите и да няма градушки, пояснява Рахиме Тикалчева.

"Цялото село си помагаме, събираме си паричките, ще си колим курбанче. Имаме дарение. Моят внук, който е в Германия, реши да даде курбан за негово здраве и в помощ на селото."

По повод Рамазан Байрам, районният мюфтия на Смолян Неджми Дъбов пожелава на вярващите мюсюлмани "натрупаната позитивна енергия през месец Рамазан да бъде споделяна", а празникът – да бъде споделен с нашите съседи, независимо от тяхната религиозна принадлежност.

"Посланието е да направим този празник да отеква повече в обществото, да стане по-осезаем, разбираем за цялото общество."

Дни преди празника в района на Кърджали пристигнаха от Турция наши изселници, за да бъдат с близките си.  Местните хора споделят, че заради инфлацията тази година Байрямът ще е много по-скъп от преди. В кърджалийското село Широко поле също посрещнаха Рамазан Байрам в местната джамия: 

"Там се молим за прошка! Заедно излизаме, ръкуваме се, искаме прошка", разказва кметът Шукри Шсмаил. Той твърди, че тази година за празниците има по малко завърнали се наши изселници от Турция. Отчасти това се дължи и кризата там и разликата в цените у нас.

По-малко гости посрещнаха и в чернооченското село Комунига. Местните хора също признават, че за посрещане на празника са дали повече пари.

Снимки в публикацията: Радостина Чернокова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48

Литература, любов и кауза - вдъхновяваща история за приятелство от Добрич

Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието "Не може да е късно за любов". Уверена, че именно..

публикувано на 02.01.25 в 10:20