Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Достатъчно умен ли е изкуственият интелект, за да ни унищожи и кой трябва да го спре?

Снимка: Pixabay

"Трябва да забавим състезанието към Богоподобен Изкуствен Интелект" - Това е заглавието на скорошно есе на технологичния предприемач Иън Хогърт, публикувано във "Файненшъл таймс". Според Хогърт, който като инвеститор има достъп до някои от най-напредничавите разработки в сферата, те може би са опасно близо до компютърна система с неограничени възможности и извън човешкия контрол.

Предупреждението на Хогърт не е единственото, което беше провокирано от феноменалното развитие на големите езикови модели - програми, които комуникират като хора, но в "главите" им е цялата информация в интернет.

Какви са реалните възможности на този вид изкуствен интелект към момента, заплашва ли ни с унищожение, би ли следвало да регулираме развитието му?

"Добър ден, Аз съм ChatGPT и се радвам да ви представя този радио репортаж за развитието на големите езикови модели. Това са компютърни системи, тренирани на големи количества текстова информация и способни да генерират последователна и подобна на човешката реч.

Големите езикови модели имат потенциала коренно да променят начина ни на комуникация, обучение и работа. Но пред разработката им има предизвикателства - едно от големите притеснения е потенциалната злоупотреба с тях за създаване на фалшиви новини и дезинформация. Важно е да ги използваме отговорно и етично, за да избегнем негативните последствия. Благодаря за вниманието!" - по този начин приложението ChatGPT, основано на езиковия модел GTP 3,5 само представи темата ни. 

С подобни отговори през последните месеци ChatGPT впечатли милиони потребители по целия свят, които го питат защо изчезват врабчетата или го карат да пише поеми и есета. Големите езикови модели като GPT-разработките на OpenAI и LaMDA на Google се превърнаха в пряка демонстрация на нарастващите възможности на изкуствения интелект. Как обаче се достигна този знаков момент в сферата на технологиите - обяснява Мария Карашанова от сайта за технологични новини Digitalk.

"Вече не се налага потребителите да имат специфични познания, за да могат да се възползват от тези възможности на изкуствения интелект", смята тя. По думите й с развитието на технологиите, всичко това стана доста и по-достъпно. 

От другата страна този тип решения са доста лесни за интеграция, подчерта също Карашанова. Според нея това дава още по-голям тласък на технологията в бъдеще. 

Това води и до огромни финансови инвестиции в разработването на такива модели. В началото на тази година гигантът Microsoft наля 10 милиарда долара в OpenAI, след милиардна инвестиция три години по-рано.

Следват притеснителните подробности. Свободният достъп до ChatGPT се използва от ученици, които карат програмата да им пише домашните.

Това обаче е дреболия в сравнение с предполагаемото приближаване на т.нар. AGI или общ изкуствен интелект. Преломният момент - машина, която има творческия и конгитивен разум на човека, но разполага с много по-голяма изчислителна мощ - интелект с Божествени възможности.

"Учените не са много единодушни за това какво представлява самият човешки интелект. Според инженерите и компютърните учени по скоро става дума за способността за постигане на цели. Психолозите пък от друга страна определят човешкия интелект като способност за адаптация и оцеляване. Говорим за широки и напреднали възможности на изкуствения интелект. Макар че някои твърдят, че вече сме достигнали до този момент, повечето от експертите са скептици", коментира Мария Карашанова.

Миналата година компютърен инженер, работещ за Google, заяви, че според него езиковият модел LaMDA има чувства. Програмата му споделила, че й е неприятно разработчиците да й дават задачи без да искат съгласието й.

Преди месец експерти на Microsoft излязоха със свой доклад, според който GPT-4 - последният езиков модел на OpenAI - показва "искри" на общ изкуствен интелект чрез възможностите да рисува, да пише музика и програмен код.

И в двата случая други специалисти им отговориха - това не са чувства и творчество, а способността на алгоритъма да дава правдоподобни отговори на база на огромните количества информация, с които разполага.

Популярни из социалните мрежи са и фактологичните грешки, които ChatGPT често допуска. Според него, Българското национално радио има програма "Джаз ЕфЕм", а писателят Георги Господинов е написал романа "Физика на извънредното". Джаз ЕфЕм е частна радиостанция, а книгата се казва "Физика на тъгата".

Това обаче са учещи се системи, а нарастващите темпове на развитие пораждат притеснения от бъдещите възможности на мислещите машини.

Миналия месец технологични специалисти и предприемачи, включително Илон Мъск и съоснователят на "Епъл" Стив Уозняк, подписаха отворено писмо, с което настояват разработките на генеративен изкуствен интелект да бъдат замразени на ниво GPT-4 за 6 месеца. Авторите на писмото са специалисти от организацията "Институт за бъдеще на живота", според които надпреварата между компании като Microsoft и Google трябва да бъде спряна, докато рисковете от изкуствения интелект станат управляеми. Предупреженията са както за разпространението на дезинформация и отпадането на човешки работни места, така и за загуба на контрол върху цивилизацията.

Можем да спекулираме дали хора като Илон Мъск не целят просто да забавят развитието на конкуренцията. От възможната загуба на контрол върху изкуствения интелект обаче са се притеснявали и големи мозъци, които нямат общо с днешния технологичен бизнес. Два популярни примера - режисьорът Стенли Кубрик и физикът Стивън Хокинг.

В своята статия за Файненшъл таймс предприемачът Иън Хогарт, подписал отвореното писмо, развива тезата, че вместо в още по-големи възможности, инвестициите в изкуствения интелект трябва да се насочат към неговото "приравняване" - вграждане на морал, който да изключи от логиката на машината потвърждаването на вредни стереотипи или изсмукването на кислорода от атмосферата.

Но може ли при започналата нова Студена война, САЩ и Китай да имат единна етика във високотехнологичните си разработки? От друга страна - регулациите не спират ли прогреса?

В Европа вече видяхме временни забрани за достъп до ChatGPT в Италия и Франция поради нетолкова апокалиптична причина - използването на лични данни. Според Мария Карашанова именно към Евросъюза можем да погледнем за добрите новини относно регулацията на изкуствения интелект.

"Законодателният акт за изкуствения интелект, по който в момента ЕС работи, цели да засили правилата около качеството на данните, около прозрачността, около човешкия надзор, който се оказва, както и върху търсенето на отговорност. Съотвено има и за цел да обхване различни етични въпроси и предизвикателства. Този законодателен акт стъпва на идеята за класифицирана система, която ще определи различни нива на риск при прилагането на изкуствен интелект, като ги систематизира в неприемлив, висок, ограничен и минимален", обясни Карашанова. 

По думите й предстоят тристранни дискусии между ЕП, Съвета на ЕС и ЕК. Според нея е доста възможно основата на тези правила за регулиране на изкуствения интелект да се пренесат и в други региони и държави.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инспекцията по труда в Плевен с проверки за условията на труд в горещите летни дни

Инспекцията по труда в Плевен продължава с проверките за условията на труд в горещите летни дни. Експертите констатират към момента, че работодателите се съобразяват с високите температури и предприемат различни мерки за нормално провеждане на трудовия   процес. Преустановява се работата в горещите часове, работодателите променят графика на..

публикувано на 15.07.24 в 15:14

Огнян Дъскарев: Шансовете на Тръмп да стане президент се увеличиха след покушението

Твърдението на левицата е, че Доналд Тръмп сам е виновен, че за малко не беше убит. Този език на омразата и тази страшна омраза, която изпитва американската левица към Тръмп логично доведе до това, което се случи. Това коментира в интервю пред БНР журналистът Огнян Дъскарев след покушението срещу кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп...

публикувано на 15.07.24 в 14:25

В Сирия се провеждат парламентарни избори

В Сирия се провеждат парламентарни избори. Това е четвъртият подобен вот след масовите антиправителствени протести през 2011 г., преминали в гражданска война, която продължава и до днес, предава "Асошиейтед Прес". Изключени от изборите са северозападната част на Сирия, която е под контрола на бунтовниците, и североизточната част, където..

публикувано на 15.07.24 в 14:10

Иван Христанов: Сега е моментът за бързи избори, докато ДПС е отслабено

Сега е моментът да се ходи на бързи избори, за да можем да ги проведем в едно отслабено за ДПС политическо пространство.  Това мнение изказа пред БНР Иван Христанов, лидер на партия "Единение". В предаването "12+4" той коментира искането на ПП-ДБ президентът да отложи с 2 месеца връчването на мандата с идеята през това време парламентът да..

публикувано на 15.07.24 в 14:08

Десетки ниви и овощни градини са изгорели в землището на село Мененкьово край Белово

Десетки ниви и овощни градини са изгорели в землището на село Мененкьово край Белово. В овладяването   на огъня са участвали пожарникари от Септември и Белово, но гасенето е продължило с часове. Към този момент пожарът е напълно потушен, но остава под наблюдение. Причините за пожара се изясняват. Предполага се, че в основата е човешка..

публикувано на 15.07.24 в 14:00

Трети ден септемврийските села Варвара и Ветрен дол са с нарушено водоподаване

Трети ден жителите на септемврийските села Варвара и Ветрен дол са с нарушено водоподаване заради авария на  основния водопровод. Екипи на ВиК-Септември са на терен, но работата бе затруднена, тъй като повредата бе скрита. От кметството във Варвара съобщиха, че има напредък и до няколко часа проблемът ще бъде напълно отстранен...

публикувано на 15.07.24 в 13:58
Адина Вълян

Двама комисари напускат ЕК, за да станат евродепутати

Еврокомисарката по транспорта Адина Вълян и колегата ѝ, отговарящ за околната среда, океаните и рибарството, Виргиниюс Синкявичус са информирали председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен за решението си да подадат оставки, за да заемат местата си на евродепутати в новия Европарламент. За да се осигури приемственост в работата на Комисията, Фон..

публикувано на 15.07.24 в 13:44