Екзотика ли е четиридневната работна седмица у нас?
В Европа практиката все повече набира скорост, докато в България още не е регламентирана в трудовото законодателство. И все пак, единици фирми и у нас вече експериментират модела. Според юристи това може да се случи във фирмите, където типът дейност го позволява и има взаимно съгласие между работодателите и наетите.
Четиридневната работна седмица все повече се предпочита в Европа заради баланса между професионалния и личния живот и възможностите за почивка, които тя дава. Синдикатите все по-често призовават този модел да се приложи като стандарт, а не като изключение, поне в секторите и видовете дейности, където е възможно.
Практиката на 4 вместо на 5 дни работа може да се избира в Белгия - срещу същото възнаграждение, но и срещу същия обем работа, който трябва да се свърши, но за по-кратък период. Испания и Исландия също правят първи стъпки към модела, дори в производствените предприятия.
У нас идеята едва прохожда с опити и откази, с модифицирани варианти, които граничат с гъвкавото работно време, но все пак има компании, които работят така или обмислят подобна възможност. И тук привържениците на съкратената работна седмица признават здравните и социалните ползи. Освен това работата е по-ефективна, а наетите са по-доволни, твърдят служителите на консултантска компания, която преминава към по-кратката работна седмица малко преди Covid пандемията. Експериментът е успешен и удовлетворява всички, разказва собственикът и управител Петър Петев.
Настъпването на пандемията налага други правила на работата, които извеждат на друго, по-високо ниво по иновативност и ефективност организацията на работа, казва още той.
По-удовлетворени с повече свободно време са и служителите на компанията, твърди за себе си Василка Стоянова.
Юристи обаче предупреждават, че така желаната по-къса работна седмица с повече почивни дни не винаги е толкова привлекателна, колкото изглежда. Наетите трябва да внимават за продължителността на работното време - дали това не отнема от заплатите и осигуровките, и дали не ги товари повече, за да изработят това, което иначе свършват за петте работни дни. Предупреждението е на Жасмина Саръиванова, юрист на Българската стопанска камара.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
България е спомената два пъти в книгата "Възпиране на Армагедон. Биография на НАТО" - със сълзите на Соломон Паси и с т.нар. Балкански поток, който е единственият, по който тече в момента руски газ след атаката на Русия в Украйна. Това каза пред БНР Свилен Спасов, автор на поредицата "Власт и отговорност", който представи книгата на Питър..
Русия обяви, че нейните сили са превзели ново село в украинската Донецка област, близо до стратегическия град Курахово след месеци на стабилно настъпление. На 1000-ия ден от руското нахлуване в Украйна министерството на отбраната в Москва заяви, че руските войски са "освободили селището Новоселидовка". Армията на Москва сега бързо напредва в района..
Сухопътните войски изнесоха на плещите си борбите за национално освобождение, каза президентът Ручев Радев на Пантеона "Майка България" край Гургулят. На церемонията по случай 139-ата годишнина от създаването на модерната ни сухопътна войска държавният глава припомни, че за това време армията ни е основен гарант за националната сигурност. Има много..
Василий Небензя, посланикът на Русия в ООН, твърди, че Великобритания е фалшифицирала доказателства за руско клане на цивилни в Буча, северозападно от Киев, като заговор да настрои украинската общественост срещу предполагаемо мирно споразумение, пише "Таймс“. Посланикът на Русия в ООН обвини британските специални части в инсценировка на..
Все повече деца загиват на пътя, докато карат тротинетки, велосипеди, мотопеди и други. Това каза заместник-началникът на отдел "Пътна полиция" към Главна дирекция "Национална полиция" Мария Ботева. Според статистиката от началото на годината до 15 ноември загиналите деца при такива инцидента са пет, докато за същия период на 2023 г. техният брой е..
164 деца и младежи, на възраст от 11 месеца до 18 години, участват в деветото издание на фотоконкурса "Аз раста патриот". Деветото издание на конкурса е под егидата на областния управител на Смолян Захари Сираков. Организатор на фотоконкурса е журналиста Петя Гайдарова. Тази година регламентът на конкурса беше доста променен, с цел да се..
Полицията в Тбилиси започна с премахването на палатков лагер на протестиращи срещу резултатите от парламентарните избори в Грузия на 26-и октомври. Те обвиняват властите в манипулации и настояват за провеждане на нови избори. Според опозицията в Грузия управляващата партия "Грузинска мечта" е спечелила изборите с манипулации и фалшифициране на..
Централата на ДПС на бул. "Александър Стамболийски" не е предоставена по реда за политическите партии. Тя е предоставена по договор за наем от 1996 г.,..
35 години по-късно демокрацията в България отново е в опасност. Това заяви пред БНР Първан Симеонов, "Галъп интернешънъл Болкан". Толкова са минали..
Експертното правителство не носи отговорност, защото зад гърба му няма политическа сила и подкрепа. Това предупреди политологът доц. д-р..