Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Главният прокурор е носител на много стигми"

Доц. Николай Димитров: Прокуратурата не може да излезе от образа, с който битува в общественото съзнание

"Най-вероятно малко ще се забави съдебната реформа"

Николай Димитров
Снимка: Ани Петрова

"Нормално е да се появяват и подобни съмнения, че нещата не са такива, каквито са. Или не са много истински. От доста време главния прокурор Иван Гешев е в много маргинална позиция, в чисто научния смисъл. Той просто е изтласкан някъде в периферията. Той е носител на много стигми, които в момента се включват в този комплекс от обяснения на нещата."

Това каза в предаването "Преди всички" на БНР доц. Николай Димитров, социален психолог. Той анализира война на интерпретации след покушението върху автомобила на главния прокурор на 1 май.

"Това е нормален феномен, който е очакван. От чисто научна гледна точка това, което се изговаря в последните два дни - че има възможност това да е инсценировка, е част от този комплекс за обвиняване на "жертвата".

Димитров обърна внимание върху сюжетната линия, използвана от главния прокурор, че "мафията му има зъб".

"Започват да се бият тези две тези – имаме ли работеща съдебна система, прокуратура в частност, тя с или срещу мафията и организираната престъпност е. И в крайна сметка има ли нужда от реформа, ако тя си върши работата, а в случая тя си върши работата, след като организираната престъпност ѝ залага капани и се опитва да се бори с нея."

Атентатът срещу Гешев показва, че държавността е застрашена и е обект на саморазправа от хора, които имат някакви скрити помисли, коментира Николай Димитров в предаването "Преди всички". Според социалния психолог това много рязко ни вкарва в групата на държавите с мафия, но от друга гледна точка ни поставя при "добрите държави с мафия".

Доц. Димитров изрази мнение, че прокуратурата в България е изключително маргинализирана структура и обществото не я припознава. Той нарече това ценностна криза и отбеляза, че прокуратурата не прави нищо, за да се справи с това недоверие.

"Ролята на прокуратурата е да защитава обществото, а това, което наблюдаваме и слушаме като публично говорене от години насам е, че всъщност прокуратурата е бухалка в ръцете на държавата, за да се саморазправя с неудобните, или е удобен партньор за заигравка с организираната престъпност. Никой не направи нищо, за да изкара прокуратурата от този образ, който битува в общественото съзнание."

Българите много отдавна са загърбили политиците и властта си. Политиците и обикновеният гражданин живеят в две паралелни държави.  Обикновеният гражданин ще остане в изчаквателна позиция, за да види как ще завърши този пореден сеир, смята социалният психолог. Според него обаче това ще бъде използвано от политическата класа в преговорите за правителство.

Доц. Димитров вижда сигнал към ГЕРБ, че "не трябва да забравят Иван Гешев, защото той със сигурност е пазител на много тайни и ще трябва по някакъв начин да му внимават". От друга страна от обединението ПП-ДБ, които бяха "нахъсани да се случи промяната, ще бъдат малко по-внимателни с прокуратурата и съдебната система", ако се изходи "от чисто битовото схващане, че на умряло куче не е хубаво да вадиш нож".

Най-вероятно малко ще се забави съдебната реформа, но не толкова заради случилото се с главния прокурор, а заради хода на преговорите между двете коалиции за съставяне на правителство, прогнозира той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49