Присъединяването на Финландия към НАТО не е насочено срещу някого, а цели подсигуряването на сигурността и отбранителната способност на страната, казва в интервю за БНР Н. Пр. Кристина Кувая-Ксантопулус, посланик на Финландия у нас.
"От страна наблюдател, ние вече сме пълноправен член на НАТО. Все още е рано да кажем какви са практическите промени, които са настъпили след нашето членство. Може би една от най-осезаемите – Финландия вече участва във вземането на решения в НАТО. Отбраната на страната започва да се интегрира в планирането на отбраната в НАТО. Вече спазваме и чл. 5, който се отнася към гаранциите за сигурност."
"Във Финландия външната политика се определя дългосрочно, тя е надпартийна. Изборите не водят до големи промени във външната политика. Финландия силно подкрепя Украйна и не мисля, че в това отношение ще настъпят промени", допълва тя.
Свидетели сме как миграционният натиск се използва за упражняване на хибридно влияние в Европа, посочва финландският посланик.
"Решихме да започнем пилотен проект с частичното изграждане на ограда и ще видим как това ще се отрази върху осигуряването на сигурността на нашата граница. Финландия има повече от 1300 км граница с Русия. Не планираме ограда по цялото протежение на границата. Целта ни е оградата да бъде около 200 км и изграждането ѝ да приключи през 2026 г. Ситуацията по границата ни с Русия е спокойна."
Във Финландия няма дискусия кой е агресорът във войната в Украйна, това е пределно ясно, коментира Кристина Кувая-Ксантопулус.
"Да, съществуват хора, които разпространяват дезинформация и фалшиви новини, но това е ограничена група от хора. Защо дезинформацията не вирее във Финландия? Има 3 основни фактора за това - нашата образователна система, която осигурява учения за критично мислене, независими и свободни медии и доверие във властите и институциите."
Запитана ще има ли военни бази на НАТО във Финландия, Н. Пр. Кристина Кувая-Ксантопулус изтъква, че това е суверенно решение на всяка страна, която членува в алианса.
"Ако възникне ситуация, която налага вземането на политическо решение, че е време да се разположат такива бази, то това ще се случи. В момента това не е тема на обсъждане в обществото. Според проведените проучвания сред партиите и в обществото преди изборите, мнозинството подкрепя разполагането на такива бази."
Как се формира политическият консенсус във Финландия? "Ние се намираме в много подобна ситуация на тази в България", отбелязва посланикът.
"Финландия има много силна традиция на коалиционно управление. Тя винаги е основана на съгласие и консенсус между политическите играчи. Победителят в изборите изпраща списък с въпроси до всички партии в парламента. В зависимост от отговорите, избира с кого да започне преговори. Те продължават обикновено около месец. Постига се консенсус, така че всяка партия да е убедена, че нейните приоритети и политически цели намират отражение в правителствената програма. В резултат има стабилно правителство за следващите 4 години."
Само преди дни нов ядрен реактор – най-мощният в ЕС, е бил включен в електропреносната система на страната. Очаква се той да генерира около 30% от електроенергията.
"За нас е много важно страната да бъде напълно независима от руските енергийни източници. Затова този проект беше толкова важен. Използването на енергия от този реактор ще ни позволи да постигнем целите си за зелена енергия."
Ситуацията в съвременния свят е такава, че да се прави прогноза дори за следващите 6 месеца е много трудно, смята финландският посланик у нас.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Превод в ефир: Румяна Василева
Не изключвам динамика в коалиционната формула, но има предпоставки за 4-годишен мандат . Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател Любомир Стефанов, като добави: " Има всички предпоставки да видим коалиционно парламентарно управление , което, ако се държи по европейски стандарт, и управлява държавата прозрачно, почтено, ефективно..
Продължава напрежението сред гръцките фермери от област Еврос поради несигурност за необходимата вода от България. Блокадите на пътища за кратко продължават и днес. Фермерите от област Еврос настояват за спешна среща с аграрния министър, както и с министъра на енергетиката и водите. Проблемът е голям, защото ако не се сключи и продължи..
Финансовото министерство съобщи, че спешно събира от държавните структури и общините информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за предварителна оценка на дефицита за миналата година. Стойността на дефицита е един от критериите за приемане на страната в еврозоната Министърът на финансите Теменужка Петкова..
Искам да видя политики и конкретни цели в бюджета за 2025 г., а не раздаване на пари на калпак. ДДС-отстъпки за някои сектори, енергийни помощи на бизнеси, които нямат нужда и бизнес моделът им не зависи от енергийния сектор, не трябва, не можем да похарчим пари, които нямаме. Ако продължим така излиза, че плащаме пари на себе си, които..
Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания в ръцете на държава, която я е обявила за неприятел . Около това мнение се обединиха в студиото на БНР енергийният експерт и бивш служебен заместник-министър на енергетиката Еленко Божков и Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на..
Представяме ви звуковата картина на основните събития от седмицата, белязана от обвинения за финансов хаос, за саботажи и спорове кой смята правилно и кой е виновен за дупката в бюджета. По-малко от две седмици има правителството на Росен Желязков, за да внесе ревизиран свой проект за държавния бюджет за тази година. Острите политическите..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..
Доналд Тръмп твърдеше, че може да сложи край на войната в Украйна за един ден, но усещайки трудностите американският президент ревизира крайният срок до..