Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ситуацията по границата ни с Русия е спокойна, оградата ще бъде около 200 км, поясни дипломатът пред БНР

Н. Пр. Кристина Кувая-Ксантопулус: Във Финландия външната политика се определя дългосрочно и е надпартийна

"Финландия има много силна традиция на коалиционно управление"

| обновено на 04.05.23 в 17:15
Н. Пр. Кристина Кувая-Ксантопулус
Снимка: Ирина Недева

На 4 май се навършва месец от приемането на Финландия в НАТО. В навечерието на този ден Хелзинки посети президентът на Украйна Володимир Зеленски, а неотдавна в северната страна се проведоха и парламентарни избори. След началото на войната в Украйна на практика се стигна до разширяването на НАТО и включването на някога неутрална Финландия в Северноатлантическия пакт. 

Присъединяването на Финландия към НАТО не е насочено срещу някого, а цели подсигуряването на сигурността и отбранителната способност на страната, казва в интервю за БНР Н. Пр. Кристина Кувая-Ксантопулус, посланик на Финландия у нас.

"От страна наблюдател, ние вече сме пълноправен член на НАТО. Все още е рано да кажем какви са практическите промени, които са настъпили след нашето членство. Може би една от най-осезаемите – Финландия вече участва във вземането на решения в НАТО. Отбраната на страната започва да се интегрира в планирането на отбраната в НАТО. Вече спазваме и чл. 5, който се отнася към гаранциите за сигурност."

"Във Финландия външната политика се определя дългосрочно, тя е надпартийна. Изборите не водят до големи промени във външната политика. Финландия силно подкрепя Украйна и не мисля, че в това отношение ще настъпят промени", допълва тя.

Свидетели сме как миграционният натиск се използва за упражняване на хибридно влияние в Европа, посочва финландският посланик.

"Решихме да започнем пилотен проект с частичното изграждане на ограда и ще видим как това ще се отрази върху осигуряването на сигурността на нашата граница. Финландия има повече от 1300 км граница с Русия. Не планираме ограда по цялото протежение на границата. Целта ни е оградата да бъде около 200 км и изграждането ѝ да приключи през 2026 г. Ситуацията по границата ни с Русия е спокойна."

Във Финландия няма дискусия кой е агресорът във войната в Украйна, това е пределно ясно, коментира Кристина Кувая-Ксантопулус.

"Да, съществуват хора, които разпространяват дезинформация и фалшиви новини, но това е ограничена група от хора. Защо дезинформацията не вирее във Финландия? Има 3 основни фактора за това - нашата образователна система, която осигурява учения за критично мислене, независими и свободни медии и доверие във властите и институциите."

Запитана ще има ли военни бази на НАТО във Финландия, Н. Пр. Кристина Кувая-Ксантопулус изтъква, че това е суверенно решение на всяка страна, която членува в алианса.

"Ако възникне ситуация, която налага вземането на политическо решение, че е време да се разположат такива бази, то това ще се случи. В момента това не е тема на обсъждане в обществото. Според проведените проучвания сред партиите и в обществото преди изборите, мнозинството подкрепя разполагането на такива бази."

Как се формира политическият консенсус във Финландия? "Ние се намираме в много подобна ситуация на тази в България", отбелязва посланикът.

"Финландия има много силна традиция на коалиционно управление. Тя винаги е основана на съгласие и консенсус между политическите играчи. Победителят в изборите изпраща списък с въпроси до всички партии в парламента. В зависимост от отговорите, избира с кого да започне преговори. Те продължават обикновено около месец. Постига се консенсус, така че всяка партия да е убедена, че нейните приоритети и политически цели намират отражение в правителствената програма. В резултат има стабилно правителство за следващите 4 години."

Само преди дни нов ядрен реакторнай-мощният в ЕС, е бил включен в електропреносната система на страната. Очаква се той да генерира около 30% от електроенергията.

"За нас е много важно страната да бъде напълно независима от руските енергийни източници. Затова този проект беше толкова важен. Използването на енергия от този реактор ще ни позволи да постигнем целите си за зелена енергия."

Ситуацията в съвременния свят е такава, че да се прави прогноза дори за следващите 6 месеца е много трудно, смята финландският посланик у нас.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Превод в ефир: Румяна Василева

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детски протест и информационна кампания във В. Търново за Световния ден срещу насилието над деца

С детски протест и информационна кампания във Велико Търново отбелязаха Световния ден срещу насилието над деца. Социални работници, психолози и ученици от три училища раздаваха на минувачите своите рисунки и лични послания срещу детското насилие. В училище все още има вербално и физическо насилие, но рязко се увеличава насилието над..

публикувано на 19.11.24 в 16:45

Конференция за историята на Доростолската епархия в Силистра

В чест на 1720 години от смъртта на първия за Дуросторум, днешна Силистра, мъченик Свети Дасий, днес се проведе конференция с доклади за историята на Доростолската епархия и житията на Доростолските мъченици. В катедралния храм "Св.св.първовърховни апостоли Петър и Павел" се пазят мощите на 13 от светците, като част от тези на Свети Дасий,..

публикувано на 19.11.24 в 16:38
Петър Тодоров (вляво), подсъдим за катастрофата, при която загина 15-годишният Филип Арсов - 19 ноември 2024 г.

Прокуратурата ще иска по-тежко обвинение за Петър Тодоров, прегазил с колата си 15-годишния Филип

Прокуратурата ще поиска по-тежко обвинение за 37-годишния  Петър Тодоров, подсъдим за смъртта на 15-годишния Филип Арсов. Момчето беше прегазено на пешеходна пътека на столичната улица "Гурко" миналия септември. Това решение идва след днешните разпити на свидетели по делото. Родители на загинали деца на пътя на протест, искат справедливост за..

публикувано на 19.11.24 в 16:23

Дете в 5. клас е починало в столично училище

Дете в 5. клас е починало тази сутрин в столично училище.  Сигнал в Спешната помощ е получен в 9.42 ч.  Екипът е пристигнал за 10 минути, но само е установил смъртта на детето.  Не е установен травматизъм, съобщиха за "Хоризонт" от Спешната помощ.  Само аутопсия може да установи каква е причината за смъртта. Близките са уведомени. 

публикувано на 19.11.24 в 16:13
Президентът Румен Радев

Президентът очаква парламентът да спази обещанието си за заплатите на военните

Президентът Румен Радев очаква парламентът да спази обещанието си да бъдат повишени заплатите на военнослужещите.  Повод за думите му станаха намеренията на финансовото министерство да насрочи увеличение на плащанията след 1 януари 2025 година:  "Бъдещите офицери в армията. Вие знаете, че все по-малко кандидати, непопълване на випуска, да не..

публикувано на 19.11.24 в 16:04

Съдийската колегия предложи на ВСС да открие нова процедура за избор на председател на ВАС

Със 7 гласа "за" и 3 "против" Съдийската колегия реши да предложи на Висшия съдебен съвет (ВСС) да открие нова процедура за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС). Това стана пет дни, след като съдебните кадровици прекратиха първата процедура заради липса на номинации. ВСС прекрати процедурата за избор на председател на ВАС..

публикувано на 19.11.24 в 16:01
Президентът на КНСБ Пламен Димитров

КНСБ: Ако няма ръст на заплатите с 10%, ще има масови протести

Минимална работна заплата от 1077 лева, ръст на заплатите от поне 10% във всички бюджетни сфери и по-значително увеличаване на доходите в образованието, здравеопазването и МВР.  Това предлагат в Бюджет 2025 от КНСБ.  В Бургас лидерът на синдиката Пламен Димитров заяви, че при балансиран бюджет предлаганото повишение е възможно, а ако не..

публикувано на 19.11.24 в 15:54