Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Всички деца от първи до четвърти клас изучават музикален инструмент – пиано или акордеон"

Музикалните чудеса на Вероника Тодорова в едно селско училище

Селско или градско училище – важни са хората, които работят, творят и възпитават децата, казва виртуозната акордеонистка

Вероника Тодорова
Снимка: БГНЕС

15 свирещи деца в троянско село само за 2 години – това успява да постигне световноизвестната българска акордеонистка Вероника Тодорова в родното си село Дебнево. От три години тя живее и твори в Дебнево, а от миналата година е и преподавател по музика в местното основно училище.

Вероника Тодорова е сред отличените тази година от Община Троян културни дейци. Тя ще получи почетен знак и почетна грамота за разработване и осъществяване на иновация в учебното съдържание в часовете по музика.

"Нашата иновация се състои в това, че всички деца от първи до четвърти клас изучават музикален инструмент – пиано или акордеон. Те имат възможността да се докоснат и до други музикални инструменти – китара, цигулка, ударни, но аз лично се занимавам с тях с пиано и акордеон. Иновацията ми се базира отчасти на експеримент, проведен в началото на 90-те години в Германия", разказва Вероника Тодорова пред БНР. А 10-годишният експеримент доказва повишаване на коефициента на интелигентност при децата, изучавали музикален инструмент. Оказва се, че резултатите на децата по литература и математика стават по-добри след обучението по музика спрямо тези на неизучавалите музикален инструмент.

Иновацията се прилага от Вероника Тодорова вече втора година в основното училище "Иван Вазов" в село Дебнево.

"Селско училище или градско училище – важни са хората, които работят, творят и възпитават децата там. Ние имаме здравомислещи интелигентни млади хора, както и директорката на училището г-жа Кремена Стойчева, екипът, колегите в училище с огромна подкрепа участват в тази иновация. Децата са ни около 30-35 от 1-ви до 7-и клас, от първи до четвърти клас са може би около 15", отбелязва тя.

Вероника Тодорова е горда, че "абсолютно всички деца от първи до четвърти клас владеят вече един музикален инструмент".

"Знам, че най-важна е работата с децата, искрата, която виждам в процеса на работа в техните очи и отношението, което след всяка тяхна изява те развиват към музиката и към изкуството."

Вероника Тодорова  Снимка: БГНЕС

Виртуозната акордеонистка Вероника Тодорова признава, че я зарежда както любовта на децата, която получава при заниманията си с тях, така и съживяването на родното ѝ село. Нарича фестивала, който инициира в Дебнево - Jam on the River, "моето бебе", като се заканва и тази година да има много звездно присъствие. Съвместните ѝ концерти с Веско Ешкенази преминават при огромен интерес.

Сега в Дебнево са в очакване още желаещи да подпомогнат каузата да се включат с обучение на други музикални инструменти.

Повече чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09