Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илхан Кючюк: Европа посреща този 9 май по-обединена

Илхан Кючюк в пленарната зала в Страсбург, 18 април 2023 г.
Снимка: Европейски парламент

Европа посреща този 9 май по-обединена, заяви пред БНР Илхан Кючюк, евродепутат от "Обнови Европа".

"Картината е многопластова. Има нюанси, които пораждат смесени чувства и интерпретациите могат да бъдат също толкова смесени. Цивилизованият свят не прави рязко разграничение. Без Деня на победата много трудно, дори невъзможно, да се говори за съвременна Европа. На въпроса "Кое от двете събития е по-важно" - аз бих казал "И двете". Едното води след себе си другото", коментира той в предаването "Преди всички".

"Войната в Украйна показа на ЕС, че трябва да потърси всички сили за консолидация - въртешни, интелектуални, политически, социални, за да се изправи не просто за 1-2 дни, а много продължително. Посланията, които даде Европа - политически, бяха именно в тази посока - че тази война е европейска. Европа е проект на мира и трябва да се върнем към идеята за мир. Но този мир може да бъде само справедлив, когато не се нарушават териториални граници, когато се зачита идентичността, суверенитета на една държава. Затова толкова много ЕС залага на идеята за интеграция", отбеляза Илхан Кючюк. 

Според него колкото и да се обвинява европейския проект, че действа бавно и неефективно, когато говорим за взимането на важни решения, тези обвинения са нереалистични. 

Евродепутатът коментира и случая с недопускането на колегата му Андрей Ковачев в РСМ:

"Няма нормално обяснение да не се допусне български гражданин, член на ЕП. Няма основание да не бъде допуснат. Как искаме тези отношения да се придвижат напред?", попита той. 

По думите му наред с многото положителни неща, се вижда, че един конкретен случай може да заличи всичко направено във времето

"И при нас има сили, които искат да вървят напред с ясен, позитивен, ангажиращ дневен ред, и такива, които искат да ни връщат назад. Няма много съществена разлика от гледна точка на силите, които действат. И в двете страни има партии, структури, хора, които не искат добросъседските отношения да бъдат добре. Най-важното за България и за всички, които държат на цивилизовани отношения, е човешките права да бъдат във фокуса". 

Според евродепутата основното, което трябва да бъде направено в РСМ, са действия, свързани със законодателството, и политическа воля. 

Той е категоричен, че противопоставянето не е решение

"Ако искаме да имаме европеизирани Балкани, всичко това минава през разумен диалог със страните от Западните Балкани". 

За политическата ситуация в България, Илхан Кючюк заяви, че му се иска да има правителство. 

"Проблемите стоят на българската маса в ЕС. Очакванията са България да бъде компетентен член на Съюза с инициативи, с идеи, с активно участие. Служебният премиер има определени правомощия и той се възприема като временен в Брюксел. Всеки иска да разговаря с постоянния - този, който може да поеме ангажименти. Политическата криза не помага за това да вървим по-бързо и да печелим по-голямо доверие сред нашите партньори". 

Страната е изправена пред много тежка криза и задълбочаваща се конфронтация, отбеляза още той и добави, че когато една нация е разделена, това означава и разделен политически елит. Според него по този начин страната няма как да успее нито с Шенген, нито с еврозоната

"Мисля, че България трябва да избере пътя на развитието. Нито политическото его, нито личните цели на която и да е партия трябва да бъдат поставяни пред тази тежка криза". 

За случая с опита за покушение над главния прокурор, Кючюк коментира:

"Това разяжда тежко българската национална сигурност. Опитът за покушение над главен прокурор не е добър демократичен знак". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Ганев, Институт за пазарна икономика

Анализ: Висшето образование води до 90% заетост и средна годишна заплата 25 000 лева

54% от учениците са функционално неграмотни по математика, а само 1/3 от населението покрива базовото ниво на дигитални умения, сочи анализ на Института за пазарна икономика. Проучването разкрива основно какви са пропуснатите ползи в образователната система заради липсата на важни реформи, както и някои слабости на системата. То бе представено..

публикувано на 02.10.24 в 20:34

“България Еър” анулира полетите си от и до Израел до 15 октомври

Заради официална препоръка на Европейската комисия и Асоциацията за авиационна безопасност на Европейския съюз “България Еър” анулира полетите си от и до Израел до 15 октомври включително, съобщи националният авиационен превозвач. Мярката се налага с цел осигуряване безопасността на пътниците и кабинния екипаж с оглед ситуацията в Близкия Изток,..

публикувано на 02.10.24 в 20:09

Фермери искат среща с властта и са готови за протести

Националната асоциация на зърнопроизводителите настоява за провеждане на спешна среща с Министъра на финансите и Министъра на земеделието  за да се договори незабавното изплащане на средствата по т.нар Украинска помощ. Земеделците предупреждават, че забавянето на помощта ще ги изкара на улицата. Готовност за протести изразяват и от още няколко..

публикувано на 02.10.24 в 19:55
Синът на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил, получи условна присъда заради закана за убийство

Условна присъда за сина на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил

Софийският районен съд призна за виновен Васил Михайлов, син на прокурора от Перник - Бисер Михайлов, за една от общо четирите закани за убийство по адрес на Боряна Рангелова и го оправда за останалите три.  Съдът го осъди на една година и осем месеца условно лишаване от свобода с четири години изпитателен срок. Присъдата подлежи на протест...

публикувано на 02.10.24 в 19:34
Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони

Г-7: Дипломатическо решение на конфликта в Близкия изток все още е възможно

Лидерите на Г-7 обявиха, че дипломатическо решение на конфликтите в Близкия изток "все още е възможно“. То беше публикувано след края на виртуалната среща на лидерите на Г-7, която беше свикана от италианския премиер Джорджа Мелони в качеството ѝ на ротационен председател на групата. Въздушни удари и сражения между израелски части и бойци на..

публикувано на 02.10.24 в 19:13
Пожар в апартамент след израелски въздушен удар в Дахие, Бейрут, Ливан, 2 октомври 2024 г.

Въздушни удари и сражения между израелски части и бойци на "Хизбула" в Ливан

След противоречиви съобщения вчера, днес и ливанската шиитска групировка "Хизбула", и израелската армия потвърдиха за сблъсъци на територията на Ливан. Израелското командване изпрати подкрепления от пехотни и бронирани части към северната си граница. Съобщи и за първите жертви в започналата във вторник през нощта сухопътна операция - в схватките с..

публикувано на 02.10.24 в 19:05
Министър-председателят Димитър Главчев (вторият отляво надясно) обяви, че няма актуални заплахи за България във връзка със ситуацията в Близкия изток

Премиерът: Няма актуална заплаха за сигурността на страната

"Няма актуална заплаха за сигурността на страната". Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев след заседанието на Съвета за сигурността към Министерския съвет във връзка със ситуацията в Близкия изток. "Обединихме се около това да призовем за деескалация на конфликта в Близкия изток, което е в синхрон с европейската позиция", каза още..

публикувано на 02.10.24 в 18:56