Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Казусът "Чингарова" - имало ли е "фокуси" на местния вот в Пловдив?

Община Пловдив
Снимка: Община Пловдив

Пловдивската районна прокуратура се самосезира по медийни публикации за фалшифициране на резултатите от местните избори през 2015 г. Тогавашният председател на Общинската избирателна комисия Деница Чингарова, избрана от квотата на ГЕРБ, декларира в своя Фейсбук профил, че е подправила вота в полза на кмета Иван Тотев, след като е получила заплахи за децата си. Според нея победител в тези избори е бил Славчо Атанасов, кандидат на ВМРО. 1416 гласа беше разликата между двамата. Чингарова твърди още, че фалшифициране на вота е имало и при избора на двама от районните кметове – Костадин Димитров и Димитър Колев.

Деница Чингарова сега е адвокат на свободна практика, заемала е редица постове в Община Пловдив. В първия мандат на Иван Тотев е оглавявала "Общинска собственост", а във втория е била заместник-кмет на район Централен. След поста ѝ в социалните мрежи Тотев заяви, че ще я съди, а Славчо Атанасов поднови тезата си, че изборите са били фалшифицирани. По думите му през 2011-а и 2015-а година Тотев е печелил с по-малко гласове от броя на недействителните бюлетини. След загубата от 2015 г. съдът отхвърли претенцията на ВМРО за касиране на изборите.

Иван Тотев Снимка: БГНЕС/архив

Адвокат Кристиан Гьошев е бил член на Общинската избирателна комисия, председателствана от Деница Чингарова. Според него, ако нещо е било фалшифицирано, то това е ставало на ниво секционна комисия.

"Ние всички сме си сложили подписите на крайния протокол, под това, че са проведени законни избори. Имаше дела по касиране на изборите, там се отваряха чували, брояха се бюлетини, разпределяха се мандати, имаше за Общински съвет неправилно преброени няколко партии, някакво разместване в Общинския съвет. Но като цяло нямаше промяна в изборните резултати относно кмета на града и кметовете на райони", коментира Гьошев.

"Ако си говорим за някакви "фокуси", те не са ставали със знанието – мога да говоря за себе си – през моя контрол не е минало такова нещо, което да е поправяно. Оттам насетне всичко вече е в ръцете на органа, който може да го промени отново. Давността за документ с невярно съдържание е 5 години и тя отдавна е изтекла, тоест отсега мога да ви кажа резултата от проверката на прокуратурата. Няма да породи никакъв резултат в наказателно-правната сфера на някого това нещо."

Срокът за приключване на проверката на прокуратурата е едномесечен.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00